Vacanta in Turcia (7)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianapas spune:

Noi am fost 11 zile anul trecut la World Of Wonders 5*, Bodrum, ultra all inclusive, zbor Tarom. Hotelul e foarte fain, are o arhitectura deosebita, stil bungallow-uri, are plaja lui, un mini aqualand, program pentru copii pe plaja in timpul zilei si seara la teatrul hotelului, de asemenea entertaiment pt adulti din plin. Nu ne-am prea putut adapta mancarii, mai ales ca stand si atatea zile ni se cam luase de mancarea lor si, cam dupa vreo trei zile, seara mancam in oras. In hotel orice consumai era la liber (asta inseamna ultra-ul), sezlonguri si prosoape pe plaja erau fara probleme, serviciile super faine. Camerele sunt faine, nu extrem de mari, dar nici sa te sufoce, marime obisnuita, foarte curat. Altfel, eram singurii romani de acolo, doar in ultimele noastre trei zile de sejur a mai venit o familie de romani, in rest rusi si britanici.
Extra se plateau excursiile, noi am inchiriat un iaht doua zile si a fost o experienta foarte faina.
Preturile mai mari decat in alte parti, Bodrum-ul fiind cunoscut la capitolul asta.
Una peste alta, a fost foarte fain. Daca o intrebi pe fii-mea cea mare (5 ani) unde i-a placut nu zice decat 'la Turcia', restul le-a uitat.:):)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Anc@
Iti multumesc pentru informatii. Esti o draguta.

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Fetelor care ati mers cu masina la RW stiti despre parcare daca se plateste sau nu.
Merci

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anc@ spune:

Anculina

Nu se plateste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Anc@
Multumesc.
Maine dimineata pe la 3-4 am plecat. Abia astept.
. Va pup.

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Anculina, drum bun si distractie placuta!
Ne-am intors si noi acum 2 zile de la vestitul ElaResort din Belek. Ce sa spun, am aceleasi impresii ca ale lui Clyo.
Dar hai sa va povestesc.
Cu transportul n-am avut nici o problema, JetRan-ul a mers ok, n-am avut intarzieri si zborul a fost lin. Mancare f. buna in avion doar ca data lor de fabricatie e....'81-82. Asta e. Se vedea ca nu e nou.
La Ela am si plusuri si minusuri dar drept sa spun, daca la anul mai mergem in Turcia nu mai mergem la Ela. Se pare ca difera serviciile de la an la an si de la etaj la etaj.
Plusuri: hotel frumos, curat, f. mare, camerele mari si frumoase (aprox 40mp cu baie cu tot). Piscinele impecabile. Locul de joaca pentru copii dotat cu multe jucarii. Specatacolul de seara pentru copii, ma refer la minidiscoteca. Am fost la Spa unde m-am simtit minunat.
Minusuri, destule...: n-am gasit patut pentru copil in camera cu toate ca cerusem. Mi-au adus un pat mare, apoi patut mic, in fine, s-a rezolvat pe la 1 noaptea cu cativa euroi....curatenia in camera jalnica, veneau cameristele fix la ora 3 cand dormea copilul sa-mi faca curatenie; bocaneau in camerele alaturate cand faceau curat de ziceai ca se darama hotelul pe tine - evident la ora 3-4, ora de somn pentru fi-mea... minibarul umplut cand isi aminteau, la fel imi bateau in usa la 3 sa ma intrebe daca vreau apa....
am ramas fara hartie igienica in ultima zi...n-aveau grija sa-mi puna gel de dus sau sampon...paturile neschimbate o saptamana cat am stat! Probabil c-am cotizat prea putin la camerista... mi se pare inadmisibil, oricum.
Apoi treaba cu prosoapele sterpelite am patit-o si noi, nu le-am mai gasit si costau 10 euroi bucata. Nu ne-au pus sa le platim.
Mancarea era, doar ca intr-adevar nu varia prea tare si nici gand de zile cu specific. La masa asteptai o gramada sa-ti aduca bauturile. Daca cotizai la un chelner atunci era mai bine. Fara artificii, 8 euro de persoana rezervarea pentru celelalte restaurante.
Parerea mea personala este ca deficitul de personal isi spune cuvantul (si cameriste si chelneri).
Hotelul cam fara umbra. Prea putina. 3 leagane, un tobogan si 2 balansoare la liber ca sa zic asa, adica non-stop. Atat ca si leagane de copii. In rest era intr-adevar Everland Q care arata f. bine, multe jucarii, camera pt. copii mici, tobogane, leagane, casute, gonflabile, mingiute, sala de mese dar toate astea erau cu program: 9-12; 15-17.30; 20-22. La 10 seara se inchidea. Minidiscoteca pt. copii era ok apoi spectacolul de seara ne-a cam dezumflat. Ne-au mancat si 2 seri cu meciurile din semifinale, au fost chiar cu Turcia si Rusia de-au mancat bataie amandoua...si specatacol n-a mai fost in serile respective.
Artificii ioc. Plaja cam pietricioasa, nu era un nisip fin.
Am uitat sa va zic, la clubul pentru copii daca te vedeau ca atarnai pe-acolo si copilul tau isi doreste f. tare sa intre la locul de joaca iti mai descuiau usa si te mai lasau...
Iar treaba cu rusii, nesimtire curata. Peste tot doar dulcea vorba ruseasca, spectacolele de copii prezentate in rusa pana cand sotul meu s-a dus si le-a zis sa vorbeasca si-n engleza...la receptie stiau 3 cuvinte in engleza. Iar rusii efectiv te impingeau la bar si ti-o luau inainte cu comanda. Si stiti cat platesc ei pentru un sejur? Nici jumatate din cat platim noi, sunt unii care stau cate 3 luni...
Cam asta.
Acum sa nu va imaginati c-am avut o vacanta urata, n-am lasat chestiile astea sa mi-o strice, fetita mea s-a simtit excelent, nu am avut nici o problema cu ea si noi ne-am relaxat tare bine.
Daca vreti optionale, sunt ok, dar sa fiti atente la ce primiti: la diving sotul meu a avut o masca proasta si-i intra apa pe sub ea iar la ATV-uri un prieten de-al nostru a ramas fara benzina prin munti, apoi i s-a stricat ATV-ul si pana vin baietii la depanaj pierzi bucati de traseu.
La Spa a fost fff bine, relaxare totala..
Cine mai vrea amanunte, cu mare placere!
Hai c-am scris o placinta intreaga!
Concedii placute si distractie maxima!!! Ca tare bine e, chiar si cu lipsurile astea!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Noi anul trecut la Ela am avut asa: artificii in fiecare seara, specatacol de seara in amfiteatru, foarte, foarte bun, petrecere de 3 ori pe saptamana cu dj din afara, miniclubul deschis de la ora 9 dimineata pana la 12 noaptea, fara intreruperi. Curatenie zilnic, asternuturi schimbate la 3 zile, minibar umplut zilnic (nu stiu orele pentru ca noi intram in camera doar pe la 7), mancarea intradevar in fiecare zi cam aceleasi lucruri, dar atat de multe chestii incat puteai in fiecare zi sa mananci altceva.
Cred pana la urma ca e chestie de nevoi. Daca noi ieseam dimineata din camera si mai intram seara , nu ne deranja ora de curatenie sau de umplere a minibarului. In plus, la cat de mare este hotelul, ma indoiesc ca s-ar putea curata tot in cursul diminetii.
Foarte rau imi pare ca au pus programul ala stupid la miniclub, pentru ca ideea miniclubului Ela era sa fie cel mai bun din Turcia, cel putin. Anul trecut erau vreo 5 canale de desene animate, de prin toate partuile hoteluilui puteai vedea ce se intampla in miniclub, erau o gramada de lucruri pentru copii.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

Miflore, bine ati revenit!!!

mie serile dedicate fotbalului mi-au placut: m-a incantat la maxim atmosfera din seara medicului Turcia-Germania (pacat c-au luat bataie), era dragut sa-i vezi pe toti angajatii hotelului purtand tricouri in culorile Turciei

m-am simtit razbunata cand Rusia a incasat-o de la Spania, ne bucuram ca niste copii impreuna cu cativa belgieni.

cat despre artificii, am impresia ca era interzis; am observat ca nici celelalte hoteluri nu au avut.
anul trecut se intreceau in jocuri de lumini.

si eu am facut scandal la clubul de copii sa vorbeasca si in engleza iar faza cu prosoapele am patit-o si noi (de 2 ori ni le-au sterpelit).

imi pare rau ca nu am reusit sa ne intalnim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Clyo, si mie imi pare rau. Chiar ma uitam dupa familii care vorbeau romaneste si ma gandeam: "Oare nu e chiar Clyo?"
Si mie mi-a placut cand a incasat-o Rusia, hihihhi! Eu m-am suparat ca n-am avut spectacol in serile cu meciurile pentru ca eram cu piticele dupa noi si ele vroiau spectacol, fi-mea ma tot intreba: Cand mai vine Aladin? Cand vine lampa?
Ioana, se pare ca - din pacate - nu si-au pastrat bunele obiceiuri de anul trecut...
Noi am avut 2 programe de desene animate in camera non-stop si intr-adevar pe TV erau vreo 3-4 canale dedicate miniclubului.



Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Dar despre excursiile optionale stie cineva ceva? Eu merg in Belek si m-ar interesa in primul rand scufundarile, excursia la Pamukkale si excursia cu barca la Phaselis( cu plecare din Kemer; se face cumva pentru cei din Belek?) . Ar mai fi turul de Antalya , rafting, aquapark si spectacol cu delfinii, si inca cateva pe care nu le mai stiu dar care oricum nu ma tenteaza.
-----------------------

"Sunt atatea minunatii pe lume pentru fiecare, doar ochi sa ai sa le vezi, inima cu care sa le simti si brate sa le cuprinzi si-atunci ale tale, toate vor fi..."

Mergi la inceput