hainele probate se lasa la cabina?

hainele probate se lasa la cabina? | Autor: CameliaBianca

Link direct la acest mesaj

Cred ca e cam stupida intrebarea mea dar hainele probate se lasa la cabina sau se duc la loc? Pentru ca am vazut cateva magazine unde se preciza exact pe un afis in cabina dar am vazut si cateva faze penibile cu vanzatoarele tipand dupa o clienta ca le-a lasat la cabina sau explicand "amabile" ca trebuiau lasate la cabine. In general ma uit ce fac celelalte cliente :) dar care e regula totusi daca nu se precizeaza nimic?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Pai, depinde de la magazin la magazin. Sunt magazine (majoritatea) unde iti alegi hainele, si inainte sa intri in cabina de proba te opreste o tanti, iti numara produsele (in general si un numar limitat), si iti da un jeton de plastic care iti indica numarul de produse. Probezi si cand iesi te opresti din nou la vanzatoare si ii lasi jetonul si produsele pe care nu le opresti.
Mai sunt magazine unde ai pe cap o vanzatoare care iti rasufla in ceafa, iti ia ea hainutele din mana nu cumva sa fie prea grele si ti le duce la cabina. Acolo le si lasi daca nu cumperi nimic sau daca opresti ceva, tot ea ti le duca la casa. Astea sunt magazinele cu "prestanta" ;p
Cu dusul hainelor la loc nu am vazut nicaieri, cel putin nu in magazinele pe care le frecventez eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deya spune:

La alte magazine exista langa cabin un suport un fel de cuier si acolo se lasa de obicei......
Vanzatoare care tipa??????Aaaa da Romaniaca sa nu mai vorbim de cele care intra peste tine cabina ''Va vine bineee????''daa foarte frumos va sta.....scuze de off-topic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Hahahaha,daaaaaaaa,te intreaba de afara sau,pur si simplu deschid(cred ele discret daca intorduc numai capul)usa,cortina..whatever ai acolo,si,cu un aer inocent:"Va vine bine?".Asta nu mi s-a mai intamplat de mult timp,se vede ca au inceput sa le educe un pic.Dar,in general,depinde in ce magazin mergi.E foarte putin probabil sa ai asemenea surprize intrand la "Cavalli",de exemplu,sau alt store la acel nivel.Cu hainele lasate sau nu in cabina,tot asa,depinde de magazin.Normal ca in Bucur Obor ai toate sansele sa-ti alegi o titulatura de"nesimtita"pentru asta..cum in "The Place",daca incerci sa le duci tu la loc,nu e de bon ton.Pentru gusturile mele,ideal ar fi ca,oriunde merg,sa le las in cabina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaloy spune:

Uita-te bine la vanzatoare inainte, apreciaza-i varsta si zambetul. Cand iesi de la cabina intreab-o ce faci cu hainele care nu-ti plac sau nu-ti vin. Bineinteles ai grija sa fii draguta si sa nu-i vorbesti de sus- unele sunt f. sensibile la acest aspect. In nici un caz hainele nu le duci de unde le-ai luat- mai ales ca pe unele trebuie sa le inchei la nasturi sau sa le aranjezi pe umerase complicate, la dunga, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Pana m.am desteptat si eu, le duceam inapoi pe fiecare in parte Se intampla sa nu gasesc din prima locul si cautam cu hainele in mana Acum le las in cabina sau le scot pana la cuierul de langa cabine...

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

La Magazinul Pic din Craiova madamele de la haine mai au putin si tipa la tine sa duci hainele de unde le-ai luat. Indiferent cit de civilizat le vorbesti tot iritate sunt ca ti-ai permis sa le intrebi ce faci cu hainele.
Sunt niste impertinente si niste tupeiste dar probabil ca asta e politica magazinului. Ele sa stea cu k.......pe scaun si sa se uite strimb la client iar clientul sa alerge printre umerasele pe care trebuie sa le puna la loc. Exercitiu de memorie ca eu de-aia am plecat la cumparaturi , printre rafturi sa imi mai exersez un pic mentalul si cu altceva decit cu preturi.

Singurul motiv pentru care tolerez , cit voi mai putea , mizeria de atitudine este faptul ca Pic-ul este printre putinele magazine care are si haine pt. gravide.

Mirtha 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deya spune:

Mirtha da dupa ce nasti promiti sa le zici vreo doua?(glumesc,,,sau poate nu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

normal ar fi sa poti intra in cabina cu trei haine pe care, apoi, daca nu le vrei, sa le poti lasa langa cabina, frumos, pe un cuier ca apoi vanzatoarele sa le puna la loc - ca doar si asta ar trebui sa fie treaba lor.

Eu urasc magazinele mici unde vanzatoarele stau pe capul tau si iti urmaresc orice pas. Adica e destul sa ma intrebe la inceput: "Cu ce va pot ajuta?", eu sa spun "Multumesc, nu-i nevoie, ma descurc.", dupa care sa ma lase in pace. Am fost primavara asta intr-un magazin din Carrefour, in Romania si s-a nimerit sa fiu singura vizitatoare din momentul acela iarvanzatoarea, de fiecare data ma uitam la o haina apoi treceam mai departe, venea dupa mine exact in locul ala si o mai "aranja" ea o data - si zau ca le-amlasat asa cum le-am gasit, fara sa deranjez ceva. Am facut indata stanga imprejur ca m-a enervat faza.
Si in alte magazine m-a iritat insistenta unor vanzatoare, care, odata intrata in cabina sa probez ceva, ma intrebau de afara, mai mai sa intre peste mine: "Va vine?". Pai sa ma lase in pace ca o sa afle oricum mai tarziu daca imi vine ceva sau nu, daca o sa cumpar sau nu. Chiar scrie in fisa postului lor ca trebuie sa se bage in sufletul clientilor? Asta-i comunicarea vanzator-client sau cum? Si, in plus, daca probez ceva si imi vine, nu sunt obligata sa si cumpar, poate vin peste cateva zile si cumpar, de exemplu? Unele chiar vor sa fie amabile, le inteleg, dar mie, cel putin, nu reusesc decat sa-mi lase impresia ca vor neaparat sa-mi vanda ceva imediat, atunci - sau mai incep "Dar ce bine va sta, ce va prinde culoarea asta sau modelul asta! Dar nu vreti sa incercati si...?" Le apreciez pe cele care ma lasa sa respir si care imi acorda sprijinul atunci cand eu il solicit.
Cat despre cele rau intentionate, mai-mai sa tipe la tine sau care chiar o fac - vai de mine, dar n-as mai intra in magazinul ala. Mi-e greu sa cred ca in alta parte nu pot gasi ceea ce caut. Trebuie sa ma simt in largul meu si sa imi faca placere "shoppingul", nu sa stau stresata si sa ma port "cu manusi"ca sa nu deranjez vreo duduie mai sensibila, care considera ca varsta sau altceva o indreptateste sa ma puna la punct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

uneori miar place sa fie cate una pe langa cabina sami aduca ceva un nr mai mic dar nu sunt. N-as mai pierde timp imbrat-dezbracat
urasc hainele lasate in cabina, pe aici se mai intampla, ca nu mai am unde sa le pun pe ale mele. plus ca unele mai calca pe ele, sunt aruncate pe jos, si sincer nu nu as cumpara ceva cu urme de panfofi
Eu una le las pe cuierul de langa cabine.

cat de deranjat...nu-mi pasa!

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Le lasi in cabina, dar daca vanzatoare nu sunt pe faza sa le ia de acolo?! Eu de multe ori patesc ca vreau sa probez ceva si gasesc haine in cabina. Nu stiu daca sunt lasate sa fie ridicate sau s-a dus doar dupa o alta haina.
Cel mai corect "eliberezi" cabina de haine si le duci in locul special amenajat (cuier, bara etc...)

Mergi la inceput