ITI - inseminare intratubara- a facut cineva?

ITI - inseminare intratubara- a facut cineva? | Autor: LAVINUTZA

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
Pentru ca dr mi-a recomandat ca pana sa recurg la FIV sa fac 1-2 inseminari - m-am uitat acum si la problemele mele mi se pare cea mai potrivita varianta ITI. Am citit de asemeni ca nu este uzitata f des - a facut cineva? si daca da cu ce dr?
Multumesc,
Lavinia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

banuiesc ca inseminare intratubara fac medici care fac fiv.http://www.4women.ro/Inseminarea_intrauterinaIUI_-n432458.html.ce probleme ai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

Cunoscuta alta data sub denumirea de inseminare artificiala, inseminarea intrauterina
(IUI) este un proces prin care spermatozoizii sunt pozitionati in uterul femeii
cu ajutorul unor metode artificiale. Pentru multe cupluri aceasta este o alternativa
mai putin invaziva si mai confortabila decat FIV. Explicarea procedurii iti va
oferi o privire generala asupra procesului. Oricum IUI nu este singura procedura
de inseminare artificiala efectuata. in plus fata de IUI, persoanele cu probleme
de fertilitate pot opta pentru inseminarea intravaginala (IVI), intracervicala
(ICI) sau inseminarea intratubara (ITI).

Spermatozoizii folositi in IUI trebuie intai pregatiti in mod corespunzator.
Aceasta procedura este cunoscuta sub denumirea de spalarea spermatozoizilor. in
functie de cat de bine sunt pregatiti spermatozoizii folositi in cadrul procedurii,
sansele de succes ale tratamentului pot sa creasca sau nu. Desigur ca in orice
forma de tratament de infertilitate, exista cativa factori variabili, care pot
afecta succesul acestui tratament. Citeste mai multe despre acesti factori in
sectiunea: Factori care pot influenta succesul IUI.

In timp ce unele cupluri folosesc spermatozoizii partenerului, alte cupluri pot
sa aleaga sa foloseasca un donator. Exista multe motive pentru care unele cupluri
prefera sa utilizeze un donator de spermatozoizi. Donatorul de spermatozoizi folosit
in IUI, poate fi cineva pe care cuplul il cunoaste personal sau un barbat anonim.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Buna! multumesc frumos pentru mesaj - problema mea pe scurt- incerc de f multi ani - am avut diverse probleme - in Ian 08 am facut HSG si mi-au pus diag de hidrosalpinx - m apregateam pt FIV ca singura sansa - am facut laparo in aprilie pt clipsare de trompe si s-a constatat ca nu era vb de hidorsalpinx ci doar de aderente. Medicul meu mi-a spus ca singura probl pe care el o vede in mom asta este val la FSH mare 13.7 dar am fost in Germania la medic si dr de acolo mi-au spus ca dupa parerea lor este tot o problema cu trompele - intrucat ovulatie am si spermograma este f buna. Asa ca , mi-au recomadat inseminare si in ultima instanta FIV. Inseminarea o voi face aici si de asta ma interesa f tare subiectul.
Multumesc inca o data
L

Mergi la inceput