Mamici norocoase de ianuarie-februarie 2009 (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariya spune:

raluca ,nu degeaba te cheama ca pe sor-mea...imi raspunzi imediat...multumesc..

10,7,5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Mai, fetelor, sa nu exageram, la Brasov costa 2.000 de RON, nu peste 2.000 de euro... S-a facut emisiune (asa s-a convins si mama lui iubi ca trebuie sa cotizezi la nastere, nicicum n-a vrut sa ma creada, nici dupa ce am listat posturi de pe forum, in care se vorbea clar despre milioanele date, si i le-am pus in brate). In emisiune s-a spus de doua ori ca mamicile care vor sa nasca in apa, la Brasov, trebuie sa scoata din buzunar 2.000 de RON...

Cat despre cea cu 300 de euro, eu n-am auzit nimic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

ariya,cred ca ar trebui sa mergi la dr..si sa-l intrebi.Ma rog,teoretic el are dreptate,nu e neaparat nevoie sa se repete episodul cu desprinderea de placenta..etc etc.dar cu toate astea ar trebui sa fi un pic prevazatoare.Analize..probabil iti da la urmatoarea vizita.Totusi mergi si la dr de fam,sa te ia in evidenta,o sa-ti dea si analize.Iar de vitamine..ia acid folic si mananca echilibrat.Le poti lua si mai tarziu.Am inteles din mai multe reviste/carti ca se recomanda din sapt 12 incolo.Si eu ma gandeam sa ma apuc sa iau,desi am cat de cat o alimentatie echilibrata.Mai nasol ca nu prea mananc carne si proteine nush de unde isi ia bb..

POZE
my baby
10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

@Leditia, nici eu nu mananc deloc carne. Mananc in schimb ciuperci (paste cu ciuperci, yummy), fasole, mazare, pateu vegetal (o marca mai de Doamne-ajuta, Inedit se numeste)... Ar trebui sa mananc migdale si alune, dar mi-e scarba de ele, nu stiu de ce, ca nu-mi era inainte de sarcina...

@ariya, sa ne tii la curent cu starea ta.

Tot la TV (atat cat se poate pune baza pe TV) am vazut ca la Galati, au infiintat o... sectie noua, unde sunt rezerve pentru proaspetele mamici. Arata foarte curat, cu TV in camera, 100 de RON pe zi costa, insa programarea trebuie facuta din timp. N-as sti sa spun daca tine de spital sau de maternitate.

Va spuneam de o prietena de-a mea, care trebuie sa nasca in curand. Va face cezariana, pentru ca are dioptrii mari si asa i s-a recomandat. Mi-a spus costul: 500 de euro nasterea, plus 600 de RON rezerva. Scurt. Ea locuieste in Ardeal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Buna fetelor,
Sunt si eu o viitoare mamica de februarie 2009.
Mai am un baietel de 1 an si 2 luni.
Datele mele sunt: DN:16.04.1976, UM:24.04.1976, DPN: 12.02.2009.
Multumesc mamicii care imi introduce datele in tabel.

Va felicit pe toate pentru cat de active reusiti sa fiti!


e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

eu nu mananc carne ca in holul-bucataria noastra de acuma nu pot gati. mai primesc de la mama lui cristi uneori si iesim sa mancam in oras cand avem timp - ca stiu ca e importanta pt bebe, chiar daca nu ma omor eu dupa ea

pateul vegetal stiu ca nu e sanatos

si legat de dioptrii - si mie drul mi-a spus ca am indicatie 90% de cezariana, dar ne decidem mai incolo, in functie si de marimea si de pozitia lui. dupa ce a patit mama lui cristi la nastere - desprindere de cornee la ambii ochi - nu o sa risc nimic, si daca drul spune cezariana asa fac. poate ma refac mai greu, dar decat sa am operatii pe ochi si alte treburi... ea acuma inca nu vede deloc cu unul din ochi.

10+

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Referitor la medicamente, eu iau vitamine, acid folic si calciu pentru ca simt nevoia sa-mi intaresc fortele. Eu nu prea am pofta de mancare iar calciul mi-a iesit sub limita la ultimele analize.

e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Eu stiu de la medicul ginecolog ca in perioada sarcinii este bine sa mancam macar 100gr de carne pe zi, preferabil de vita sau curcan sau pui, bine facute. Contine fier si acopera necesarul de proteine.

e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

si costul ce sa zic - nu ne dau banii afara din casa, dar ca sa fie copilul bine o sa dam cat trebuie. la cati bani stricam intr-un an pe iesit in oras si diverse mofturi... bine macar ca putem sti din timp sa avem banii pregatiti.

unde nasc eu nu sunt rezerve - sunt saloane normale. dar cei 2 doctori ginecologi de aici sunt foarte buni si stiu asta de la colegele care au nascut cu ei.

10+

http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Selena,eu inainte eram carnivora inraita.Acum daca vad carne zici ca cine stie de e..
Inafara de fructe si legume si tampenii,gen ciocolata,dar mai rar..nu mananc.Vine al meu de la munca,ma intreaba ce-am mancat si eu incep..pai 2 caise..2 piersici..un mar..o rosie..si cam atat.Crede-ma ca inainte de sarcina daca-mi dadeai sa mananc doar asta muream de foame!Eu nu ma saturam din legume sau fructe..Poate dupa ce mancam carne,mancare gatita cu carne..aaa asa un fruct dupa,da mergea..Altfel simteam ca ma sfarsesc de foame..Deh,leoaica..Acu' leoaica a devenit vegetariana..am mancat de 3-4 ori carne in 5 sapt si ceva..din care de 2 ori kfc ca lesinam de pofta
Btw,500 de euro nasterea la privat nu?si 600 ron rezerva?
Ma scarbeste partea cu spaga...si la banii astia cred ca nasti in spital privat..Mai citeam pe forum ca sunt mamici care dau 20-30 de mil..jizas,pai muncesc cu burta la gura luni bune ca sa-mi dau salariul pe cateva luni ca nasc?Zau asa!La banii astia mergi la privat,zau!

POZE
my baby
10+

Mergi la inceput