Bucurii de sept-oct 2006 (130)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns microbu spune:



Nu am citit nik de la pag 17 capt trecut, am vazut insa ca s-au intors fetele de la mare si am poze de vazut . Citesc tot si revin cu raspunsurile intarziate.

Sa va zic despre noi:
Trebuia sa plecam la mare si am amanat f.tare plecarea din cauza unei otite descoperite la Ruxa. Bine ca nu ne-am luat bilet ca ma ofticam rau . Cum am descoperit otita? Pai dupa inceputul dezastrului numit "4 canini" cu febra 40, au urmat muci si tuse. La 5 zile de sirop de tuse si picaturi de nas ne-am dus din nou la control sa vedem daca nu a evoluat spre rosu din gat. In aceeasi dimineata s-a trezit Ruxa plangand, ca o doare urechea. Am luat-o pe sus si direct la dr am plecat. S-a uitat la noi, a zis ca e putina ceara si ca are rosu in gat, ne-a bagat pe antibiotic. A doua zi am observat ca i-a curs ceva din ureche, am mers iar la dr de familie care tot nik nu vedea la ureche, zicea ca are doar rosu in gat si am insisitat sa-mi dea trimitere la ORL sa ma linistesc. Urma sa plec la mare si nu vroiam sa risc nik. Am ajuns la Grigore Alexandrescu si dupa ce a curatat urechea, dr de garda a zis ca e clar inceput de otita, ne-a marit doza si durata antibioticului si niste picaturi pt ureche si a zis sa revenim dupa 5zile sa ne vada. Am fost vineri din nou la control si e ok. Sper ca am scapat definitiv.
Am fost 3zile la mare, 2 la bunica mea in provincie si 2 la munte. Pe-acasa vedeti ca nu am stat, cand era sa scriu si pe DC ?
Acum astept sa intre banii si sa plecam la Roman. Sper ca nu se mai iveste altceva sa amanam.

Revin cu poze si raspunsuri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

Bonjour(ica) la amiaza

Multumim pt aprecieri

Gety las ca mai e un pic...eu o sa ma uit cu jind la voi atunci...ma voi multumi doar cu escapade de WE. Ma bucur ca sunteti mai bine.

Mephala unul d ela mine si unul de la Lilina

Alexutzo bravo tine-o tot asa...

Cristina hai ca mai e un pic si iese coltul caninului s avezi ce dormi atunci

Lexi bafta la franceza...ma fac o albinuta si vin sa iti soptesc eu unde nu stii? ce zici? zum-zummm-zummm

revin


------------------------------------------------------------------------------
Itzy-Bitzy
cu
Ana-Maria papusica lu' mamica si a lu' taticu (28 septembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

salutere!
Am vazut pozele minunate ale Lilinei ai a lui Itzy, ce mari si frumosi sunt deja puiutii nostri!

Microbu - bine ca ati scapat de otita ca e tare pacatoasa si dureroasa!

Gety- multa sanatate Mariei!

Cristina incearca sa-i dai un sfert de pastiluta de calciu lactic sau ceva sirop cu calciu. Mie dr de fam mi-a spus ca pot sa-i dai Visol(este un sirop cu calciu) in perioada in care ies dintisorii cate 2 ml seara si dimineata. Si noi ne chinuim de ceva vreme dar cand vad ca-i mai agitat ii dau si cate putin nurofen.

La Victor de aproape 2 sapt nu-i mai pun scutec ziua dar e un dezastru complet - a facut doar de vreo 3 ori la olita in rest doar pe el si kk si pp. Nu stiu cum sa-l fac sa faca la olita sau macar sa spuna ca face, prefera sa stea ud .

Cristina si Dragos (31.01.2004)+Victor(19.09.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/victornemes" target="_blank">Album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

Sandra chiar voiam a intreb ce-i cu tine ca doar deschizi cap nou si nu scrii tu nimic....Imi pare rau pt Gargaritza si sper sa nu mai aveti pb...de la ce a patit-o? A tras-o curentul cumva?

Ramo nu e o poveste...sunt niste chestii haioase asa...

Asadar voiam sa va povestesc despre reactia Anei-Maria la mare si nisip...in primele 2 zile pasea cu neincredere in nisip cu picioarele goale...Eu o incurajam sa merga cu incredere si sa alerge...ea nimic...Cum vedea ca i se afundau piciorusele in nisip si "dispareau" incepea si striga rugator Booo-Boooo (Bogdan-sotul) sau maaamaaaa, maaamaaa si trebuia sa ii dam nisipul de pe degetele si unghiute sa vada ca nu s-a murdarit si nici nu i-au disparut. Se juca in nisip cu formele dar cand se murdarea pe maini venea s-o stergem...In cazul in care era pe rogojina aceea de plaja...se juca acolo si nu facea vreun pas...nu depasea marginea sa iasa pe nisip ...si daca voia sa plece de acolo statea aplecata asa sa o luam in brate...de ziceai ca pica in prapastie....Era cevaaaa ....Ii spuneam
- Hai mami in apa, vii?
- Niu-niu!
- Atunci hai cu piscinuta...
- Niu-niu-niu! si fugea

Dupa 2 zile s-a obisnuit cu totul, Slava Domnului...si cu apa...insa nu a intrat decat cu piciorusele la mal pana la genunchi...altfel plangea.

Vladut in schimb...ar fi trebuit sa-i puna Lilina kilometraj la picioare cat alerga...se balacea in piscinuta sau in groapa de nisip sapata plina cu apa...in ultimele 2 zile nu-l mai scotea din mare asa de tare ii placea....Ea nu nenica...nici jos in fund pe nisip nu statea...doar asa pe vine....

Am incercat sa ii bagam in piscinuta aia albastra si sa ii plimbam pe apa ca in barcuta...Atunci s-au speriat ca se misca asa si s-au pus pe un urlat amandoi...cred ca s-au mai si speriat unul de plansul altuia...a fost esec total.

In ultima zi au plans iar amandoi...Vladut nu mai voia sa iasa din apa...cu 2 zile in urma acceptase sa intre cu totul in apa...si pana acolo i-a fost Lilinei...ca daca era dupa el nu mai iesea...Cu colacul la fel...ii tremura buza de frig dar nu se lasa scos pe mal...Pe a mea n-a fost chip s-o bag in colac...a urlat iaaaarrrr...noi i l-am cumparat degeaba...El plangea ca nu voia afara si ea ca s-o scot din apa.... Era un chiloiman de se uita lumea la noi...



------------------------------------------------------------------------------
Itzy-Bitzy
cu
Ana-Maria papusica lu' mamica si a lu' taticu (28 septembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

Crisnemes ref la pampers...In prima saptamana de concediu i-am cumparat 10 chilotei si 10 pantalonasi subtirei de bumbac....Am zis ca o dezvatam acum in co...Ei bine daca in ultimele 3 saptamani am fost plecati si am stat mai mult afara...nu m-am mai tinut de asta...in schimb spune de fiecare data DUPA ce face pp...Pt kk mai spune si inainte si apuc sa o pun la olita.

Noi i-am repetat mereu sa spuna ...ii aratam olita cu minunatia pe care a facut-o si o felicitam...asa a ajuns sa ne spuna...Acum vreau sa incercam sa spuna si la pp tot inainte nu dupa ce face. Tb pusi cat mai des la olita...la juma de ora-o ora, cum se trezesc din somn...

Ma mai laudam si cu suzy ca o dezvat acum...ei bine nici de asta nu m-am tinut...fiind mai mult plecati am zis sa dormim si noi linistiti....si reincepem acum ambele proceduri

Eu am logoree si mancarimi la degete....nu se mai baga nimeni?


------------------------------------------------------------------------------
Itzy-Bitzy
cu
Ana-Maria papusica lu' mamica si a lu' taticu (28 septembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Da, Itzy, a prins-o un mic curent si a fost de ajuns.
Am vazut pozele pe nerasuflate. Multeeee si frumoase.
Tipatoarea Ruxa lipsea din chilomanul vostru ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

Daaa faceau un trio.... Sa stii ca imi pare rau ca nu ati mai putut veni si voi....A venit in schimb un alt cuplu cu un bebe de 4 luni pe locul acela de care iti spuneam...bb pe care il ademenea Lilina in poza cu inghetata



------------------------------------------------------------------------------
Itzy-Bitzy
cu
Ana-Maria papusica lu' mamica si a lu' taticu (28 septembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana01 spune:

Buna, fetelor!

deci: Cristina, sunt alaturi de tine! ce sa zic, partea cu somnul este foarte deprimanta... te-am mai intrebat eu, dar nu mi-ai spus: pe tine te ajuta cineva permanent? ca altfel chiar ca esti eroina.

Itzy, Lilina, vazut poze superbe! na, ce sa zic, de copii e normal, arata fenomenal de frumosi, dar pe mine voi m-ati dat gata. aratati super! se cunoaste ca sunteti fericite si implinite si sunteti niste mamici sexoase, dragelor!!!

ah, sa nu uit sa precizez: Ana Maria a lui Itzy, nu numai ca este super dulcica si frumoasa, este si foarte cumintica. astea spuse de sotul meu, cu oarecare gelozie, care s-a intalnit ieri in parc cu Itzy si papushica. Nici nu a venit bine acasa din parc si sotul a inceput sa o laude pe ana ca este foarte cumintica, sta de mana mamei si se plimba, lucru pe care la daria nici macar nu-l pot visa.

Microbu, bine ca ai perseverat tu in a cere o trimitere la orl-ist, ca daca te lasai pe mana pediatrului, Doamne fereste!
multa sanatate!

despre noi, Victoras este inca bine, tot pe vine, dar se lasa asteptat. medicul spune ca u crede ca ajunge la termen, adica 26 iunie. nici eu nu prea cred, dar sa vedem. din nou, am uitat sa schimb semnatura, suntem in 38 sapt+4 zile. eu sunt foarte mare si abia astept sa-l vad pe victoarsul.

va pup


Roxana, +37 sapt cu bb Victor Andrei & cocutzel Daria Elena(06.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

Itzy- crede-ma ca ii spun din 5 in 5 minute ca nu are scutec si ca tb sa faca la olita sau afara sa ude florile dar degeaba tot pe el face. Cand mai face la olita toata casa sare in sus de bucurie si-l alplaudam, plus ca il vede si pe Dragos care face la WC. El stie de altfel unde trebuie sa faca - o singura data s-a dus la WC si acolo a facut pe linga .

Vezi daca ai o papusica cum se protejeaza sa nu se murdareasca - pe ai mei nu-i prea intereseaza.

Cristina si Dragos (31.01.2004)+Victor(19.09.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/victornemes" target="_blank">Album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

Crisnemes auzi pai mai degraba il inveti direct la wc...pui adaptor sau scarita din aceea inaltatoare sa ajunga...poate asa i se pare mai atractiv...si e impulsionat si de fratele mai mare

Mephala moamaaa ce ajutor de nadejde si delicios ai...nu l-ai pupacit pe obrajorii aia mozolici?

Roxana...lasa-ma cu atatea complimente ca m-am ingrasat luna asta de imi este si frica sa ma urc pe cantar...E drept ca doar m-am vaicarit pt ca nu am facut nimic in sensul asta...Am spus ca ma simt bine si am mancat tot ce am poftit dar s-a si depus peste tot...De azi insa am intors pagina...Daca am putut slabi inainte de Paste pot si acum...nu se mai poa'domle

Xandrutza te-am vazut in poza...mey ce burtica frumoasa ai...si ce silueta... ma mir ca arati asa la cate dulciuri pregatesti mereu.

Tasia tu ce mai faci? Eu sunt libera si disponibila de acum pt intalniri...

Apropo fetele din Bucuresti... ce ziceti? scoatem intr-o zi copiii la Gradina Zoo...Stiu ca nu arata excelent...dar macar asa pt animalele acelea si pt placerea celor mici...Am vazut ieri la Tv niste imagini si mi-a venit ideea ...Poate stabilim intr-un we? Cu Roxana am stabilit mai devreme la telefon ...ca ni-l da pe tati cu Daria, Lilina este si ea de acord. Cine mai doreste cine mai poftesteee? Eu sunt tot cu gandul de duca





------------------------------------------------------------------------------
Itzy-Bitzy
cu
Ana-Maria papusica lu' mamica si a lu' taticu (28 septembrie 2006)

Mergi la inceput