Gravidute si mamici de Cluj - 82

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Andreea, numai ecografic m-a controla la 6 saptamini.

Putulica nu "trebuie" decalotata. unii medici recomanda, insa eu m-am ferit de chestia asta. m-am si documentat pe net legat de fimoza si alte lucruri. da si tu un google search sa vezi. bine, au am noroc ca la stefan se decaloteaza singura de la inceput si pot curata bine fara sa fac eu operatiunea respectiva. dar daca nu ar fi fost asa, nu as fi facut-o eu. daca nu se intimpla de la sine pina la 1 una jumate, doi, se rezolva chirurgical.

Eu inca sterilizez biberoanele dupa fiecare folosire si o s-o fac in continuare, pt ca vine si vara si e mai greu de tinut lucrurile curate. hainele inca le calc cu abur. mai sterilizez si suzetele la doua saptamini. in rest lingurile, farfuriile etc, le-am sterlizat numai cind le-am cumparat si atit.



quote:
Originally posted by Andree27

Neatza,

Nu am mai scris ca noi tot cu colici suntem si nu ne trece cu nimic!Am iesit marti afara si asa i-a placut lui Eric si asa bine a dormit!!

Iar vin cu intrebari::::

AncaB stiu ca tu ai nascut cu Butnaru ca el era atunci de garda.Cand ai mers la controlul de 6 saptamani numai la ecograf te-a vazut??

Mamicutelor de baieti pana la ce varsta trebuie decalotata putulica???

Si inca ceva:pana la cat timp sterilizam biberoane si restul lucrurilor???

Va multumesc si sa nu va suparati ca atatea va intreb dar sunt mamica incepatoare!!!
Pupiceiiiiiiii

Poze

Andreea , de Ericut puiut!!!!





Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andree27 spune:

quote:
Originally posted by anca.b

Andreea, numai ecografic m-a controla la 6 saptamini.

Putulica nu "trebuie" decalotata. unii medici recomanda, insa eu m-am ferit de chestia asta. m-am si documentat pe net legat de fimoza si alte lucruri. da si tu un google search sa vezi. bine, au am noroc ca la stefan se decaloteaza singura de la inceput si pot curata bine fara sa fac eu operatiunea respectiva. dar daca nu ar fi fost asa, nu as fi facut-o eu. daca nu se intimpla de la sine pina la 1 una jumate, doi, se rezolva chirurgical.

Eu inca sterilizez biberoanele dupa fiecare folosire si o s-o fac in continuare, pt ca vine si vara si e mai greu de tinut lucrurile curate. hainele inca le calc cu abur. mai sterilizez si suzetele la doua saptamini. in rest lingurile, farfuriile etc, le-am sterlizat numai cind le-am cumparat si atit.



quote:
Originally posted by Andree27

Neatza,

Nu am mai scris ca noi tot cu colici suntem si nu ne trece cu nimic!Am iesit marti afara si asa i-a placut lui Eric si asa bine a dormit!!

Iar vin cu intrebari::::

AncaB stiu ca tu ai nascut cu Butnaru ca el era atunci de garda.Cand ai mers la controlul de 6 saptamani numai la ecograf te-a vazut??

Mamicutelor de baieti pana la ce varsta trebuie decalotata putulica???

Si inca ceva:pana la cat timp sterilizam biberoane si restul lucrurilor???

Va multumesc si sa nu va suparati ca atatea va intreb dar sunt mamica incepatoare!!!
Pupiceiiiiiiii

Poze

Andreea , de Ericut puiut!!!!





Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii



Merci mult!!!Si inca ceva ,Butnaru ti-a dat si metode contraceptive?Si daca da ,pe baza unor analize sau cum??

Poze

Andreea , de Ericut puiut!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanina-nica spune:

buna dimineatza.
SI NOI PUPICIM TOTI BBEI BOLNAVI
Aici cand nu papa bbei si au diaree ca sa nu se dezitrateze se da un fel de ser cu tot felul de gusturi,la noi nu?

ioana,mama de sara-in Lona ai bunica?in care aceea de langa Floresti? ca eu am bunica acolo.
A si cu barbatul sa sti ca e al doilea Poate cand ajung in RO poate o neintalnim si o sa-ti povestesc si eu patzania cu primul

Andree-decoleterea incepei de pe acum incet incet ii tragi de piecicica ,si cu sterilizarea eu i-am sterilizat in fiecare zi,pana pe la 6-7 luni,dupa care am inceput 1-2 ori pe saptamana.
Fai si masaj pe burtica in forme circulare,in sensul acelor de ceas,si pune-l cu capul in jos pe atntebratul stang al tau,in asa fel sa-i tzi burtica in palma ta,poate ii mai trec colicii.

ALEX-ce chef de chef o sa ai tu azi,si ce bine o sa distratzi voi

elenutza23-bine ai revenit,

anca.b-lasa nu fi supi o sa vezi ca incet incet o sa se intoarca si pe spate

victo-las ca o scoatezi voi pana la capat cumva




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutza24 spune:

NEATZA
nu am putut dormi toata noaptea iar piti acum e mai voios ca niciodata si sper sa adoarma
Andree27 decat sa ajungi la cutit la 1 an mai bine ii decalotezi putulica,ptr ca eu am o prietena care nu a decalotat si baiatu are fimoza.

magda si victoras ( 31.03.2008)http://community.webshots.com/user/magdutza24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andree27 spune:

Si eu am auzit o gramada de cazuri in care nu s-a facut decalotarea si s-a ajuns la cutit!Noi ii facem la fiecare baita ca asa ni s-a zis si la spital si dr pediatra!!La inceput am avut emotii dar acum m-am obisnuit!!!

Poze

Andreea , de Ericut puiut!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Salut
Geany sint si aici saruri de dezhidratare, dar au un gust tare naspa.. si P e un "sensibil" la gustul de medicamente. Si bea destule lichide, asa ca am renuntat.. o sa ii pun niste sare azi in micare, ca sarurile alea contin si sare.
Cu treningu... cind se face bine P si voi fi mai relaxata, o sa discutam cind lucreaza fratele tau... si cum facem.

Andreea
eu i-am decalotat-o la inceput, apoi am renuntat... o mai fac cam 1 data pe saptamina... cica daca au fimoza o au de la nastere, daca nu se rezolva ea de la sine. Eu am sterilizat pina pe la 7-8 luni dupa fiecare utilizare, acum 1 data/saptamina.

Alex o prietena il duce de la 1 an jumate la gradinita Tandarica, in Cipariu, e multumita. Cite 5 ore /zi, acum, apoi il va lasa 8 ore. Mai este Helen in Zorilor, in vecinatatea mea, am auzit ca e ok de la o mamica din parc. Cred ca il vom duce acolo.. ca e la 3 minute de noi, numai il imbracam pe P si sa mearga...






Ioana mama de
Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Andreea, mi-a recomandat sterilet. eu insa am refuzat. mai sint niste anticonceptionale pe care le poti lua daca alaptezi. sa-l intrebi.
cu decalotarea, faci cum vrei, insa o faci pe riscul tau. daca tragi prea tare si singereaza tot la cutit ajungi...na' eu ma feresc de chestia asta. nici mama si nici soacra-mea nu au facut-o si "baietii" sint in regula.
stiu in schimb doua mamici dare au facut-o regulat si acum isi opereaza bebeii de fimoza. so...




Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Uite, cititi aici:
http://www.circumcizia.org/

Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andree27 spune:

Anca nici eu nu vreau sterilet!!!Si in plus mai vreau un bebe dupa vreo 2 ani!!Deci sigur anticonceptionale o sa iau,dar ma gandeam ca si anticonceptionalele sa mi le dea pe baza unor analize!!!Tu ce ai facut?Acuma scuze ca te tot bat atata la cap!!!

Poze

Andreea , de Ericut puiut!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

buna fetelor

scuze ca dau buzna asa

Andreea -mami de Ericut- poti sa ma ajuti si pe mine , daca stii, unde se depun acele faimoase acte pt. alocatie, trusou si indemnizatie ??? ca pe barbatu-mio nu ma pot baza si cred ca o sa merg eu cu copii sa le depun ca altfel ne apuca 2009 si eu nu o sa primesc banii .

redai asa am citit ca v-ati luat carucior Primii pasi , nu>?? vroiam sa te intreb de unde???

sa va scriu si eu cate ceva :
-in legatura cu decalotarea...am fost si io mandra mama impotriva decalotarii...faceam crize adevarate la mama si soacra daca vroiau sa-l decaloteze apoi din nefericire a facut copilul inf. urinare repetate si am ajuns sa-i facem si cistografie pt. care era necesara decalotarea ...si intr-un final la 3 ani am ajuns sa-l operam de fimoza ....concluzia mea e ca daca se trage usor fara a traumatiza copilul e bine decalotarea...
-copilul meu cel mare a fost la gradi Annabela 2 ani...eu in mare am fost multumita...nu era mare lucru cu curtea si cu spatiul interior dar imi placea cum ii invatau si cum aveau grija de ei -desi am avut mai multe incidente cu copilul acolo..dar astea sunt inevitabile-

va dorim o zi placuta- cat se poate pe ploaia asta

mama de ingeras Norbert (07 dec 2003)
si comoara Beatrice (20 mai 2008)

poze

Mergi la inceput