***LMACapsunele-n scutecele de mai iunie 2007 (69)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid spune:

quote:
Originally posted by chiquitita

kid, i-a scazut febra?

Chiquitita, mami de Livia (08.06.2007)



Acum are 38.3. Dar tot mi se pare mult. Multumesc de intrebare

Sobi M-am uitat pe prospect, e in functie de varsta, nu de kg, pana la 1 an se da 2.5, de la 1-3 ani - 5 ml.
Dar acum i-as alterna cu panadol, nu i-as da tot nurofen.

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Buna, am intrat in graba ca am avut un pic acces la net. Cand a facut manu 40 de grade mi s-a spus ca la febra mare se pune mai repede supozitor care actioneaza mult mai rapid
Mie intotdeauna imi zice pediatra - febra mare - intai paracetamol (supozitor). Daca tot nu scade in 2 ore - algocalmin (tot supozitor) (stiu ca asta e controversat, dar manu nu a avut probleme)
La multi ani tuturor sarbatoritilor!
Nu am apucat sa citesc decat capitolul asta si tre' sa plec ;)
numai bine!

Anca & Manu 02.06.2007
Poze1 Poze2
www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Sobi Parca little swimmers am vazut ca scrie pe slipii pampers. Sunt in bax mai mic, de 20-3- de buc. Stiu ca aveau in carrefour zilele trecute.

poohy Din cate stiu eu, supozitor cu novocalmin nu se da daca nu a trecut macar o luna de la ultimul vaccin. Iar noi l-am facut ieri.
I-am mai luat temp acum si are 38.6. I-am mai dat 4ml panadol.


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

kid, poti sa ii alternezi si cu efferalgan. panadolul si efferalganul contin paracetamol, deci alegi ori unul ori altul iar nurofenul are ibuprofen. Eu i-am pus liviei si supozitor cu paracetamol si novocalmin cand febra nu scadea deloc si nu a avut probleme, chiar imediat dupa vaccin. Si eu staim de la dr ceva cum a explicat poohy.

Chiquitita, mami de Livia (08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

mica0307, daca bubitele sunt de la transpiratie, nu e grav deloc. Fa-i zilnic baie, eventual cu ceai de pelin si da-i pe piele cu Advantan milk. Eu o folosesc cu incredere.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Poze din IUNIE-Iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

mica si noi avm ceva bubite dar tot de la caldura ice dr.io nu sunt asa de convinsa dar nu i-au aoparut altele noi asa ca.......... o avea dreptate.

kid sa nu aibe vreun virus,daca la 4 luni nu a facut febra si era mai mic atunci.Sper sa nu te superi ca mi-am dat cu parerea.

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

POZE INTALNEALA

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

hello fetele.
Nu prea mai am timp sa intru sa scriu dar de citit citesc.
MA plimba gandacica mea de nu mai pot nici sa ma dau jos din pat atunci cand ma asez. Vrea afara non stop. intr-un cuvant suntem bine sanatosi si asteptam concediu.
Imi pare tare rau de capsuneii cu febra, in cazul nostru functioneaza cel mai bine supozitorul paracetamol.
Jollyies, ma bucur ca ai reusit sa ne regasesti.Sper sa ne scrii in continuare si sa nu ne mai parasesti asa o perioada lunga. Ce frumos ca poti sa-l duci la gradi de mic. Acolo invata foarte multe si sunt convinsa ca pe viitor ii va prinde bine.

Va pup si mai revenim cu noutati atunci cand vom avea. Intre timp vrem iar afara asa ca..........plecam, ce sa facem .Ea e "SEFUL"


Sunt mamica
poze
13.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

sobi eu am luat din carrefour huggies little swimmers. Sunt 12 buc in pachet si costa cam 350.000.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Am vorbit cu dr juniorului si mi-a spus ca e imposibil sa fi facut febra asa mare de la vaccin si ca e posibil sa aiba o infectie urinara sau o sinuzita si sa-i dau antibiotic - augmentin si zynat. Nu stiu cum a ajuns ea la concluzia asta prin telefon, oricum nu intentionez sa-i dau antibiotic (nici n-am si nu pot sa iau fara reteta), daca cumva mai face febra, merg cu el la spital.


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Kid, mai lasa-l te ro io fara antibiotik

am meu a facut 3 zile febra de la vaccin
iar nr 1 mereu face febra mare dupa oice vacin.
de asta i-ai facut vaccinul sa treaca organismul la un nou nivel de lupta:)
nu mai pot sta..dar revin

Mergi la inceput