Mamici de (pepenasi de) iulie-august 2008 (80)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andrey2008 spune:

Se pare ca sunt singura care bantui pe aici.Ce sa fac asa e cand dormi la amiaza noaptea nu mai ai somn.
La ultimul control la 26sapt si o zi doctoru a zis ca bebe are 1009gr+/- fetele mai experimentate ce stiti e bine,e mult,e putin?
Eu oricum am pus cam mult 11kg in 26sapt,cam mult,nu?????????????
La cumparaturi cred ca suntem pe ultimul loc;am luat doar cateva body-uri,a si avem si patut,l-am primit ca daca trebuia sa-l cumparam cu siguranta nu-l aveam inca,dar suntem optimisti,mai avem timp.

Ioana27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Bunadimineata! Cine vine la o cafeluta cu mult laptic?
Eu asa cum am banuit , dupa somnul de dupaamiaza nu am mai putut dormi azi noapte, si in loc sa dorm de dimineata m-am trezit cu mainile amortite rau, da rau de tot, de nu mai stiam ce sa fac...A mai patit vreuna dintre voi asa ceva? In ultimul timp vad ca mi se intampla din ce in ce mai des.
Astazi vreau sa calc si eu hainutele ptr bebe, am reusit doar sa le spal.Am mai cumparat cate ceva in weekend, nu mare lucru dar incet , incet...
Mda si pina una alta imi storc creierii ce sa fac de papa astazi, ca as manca ceva papica gatita , dar cu inspiratia sunt varza! Poate gasesc petale de trandafiri la piata ca-mi sta gandul la dulceata!

Speranta moare intotdeauna ultima!

cea mai fericita28+ cu Alexandra Valentina
www.flickr.com/photos/26288269@N04/" target="_blank">in asteptarea unei minuni
mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Naetzaaa... la o cu lapte!

Fetele unde sunt numerele de telefon in contul comun ca eu nu le gasesc??
Contul comun de pe Yahoo nu?
As vrea sa-l las si eu pe al meu si sa iau cateva nr.....

Eu am dormit bine, dar cand m-am intors de pe o parte pe alta ....mama mama....nu mai puteam...ma durea pelvisul si burta era ca un pietroi Off.....daca era in pozitie craniana nu era asa greu....

Revin, merg sa citesc din urma



Flory mami de Alex 23.02.2006 si 36+ cu


AMR 4 saptamani

bebe 2

pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Fetelor dormiti ???
Da.....e mai racoare afara......numai eu bantui pe aici...
Alex inca doarme, nu pot face nimic, as avea de bagat la si apoi sa dam o fuga pe la piata, caci inca nu mi-am gasit camasa de noapte .
Nu-mi place nimic, am vazut una ca o rochita, fara maneci, cu nasturasi in fata, culoare uni, mai tinereasca, daca nu au adus nimic cred ca am sa o iau pe aceea....
La Carrefour aceasi marfa ca in piata......ma enerveaza imprimeurile alea colorate si mari de pe el.......

Hai trezireaaaa!

Ce o face Nati?



Flory mami de Alex 23.02.2006 si 36+ cu


AMR 4 saptamani

bebe 2

pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

'neata,
..si eu sunt la o ...ar trebui sa plec la servici...dar nu am chef....ma dor toate oasele...ma intreb oare cat voi mai putea sa mai stau in fund pe scaun atatea ore...
....dar ....nu mai este mult...saptamana viitoare marti sau mieruri sper ca va fi ultima zi de servici....chiar azi voi regla situatia...am vb cu sefa mea, in prenatal voi intra numai din daat de 1 iulie, numai ca mai am concediu de odihna...si nu stiu exact cate zile....in functie de cate zile voi avea de concediu, raman acasa......abia astept!!!!


Si acum merg sa ma imbrac...si sa plec la servici...cah!!!


Cami 34s+, cu

pustai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Camy servici usor!



Flory mami de Alex 23.02.2006 si 36+ cu


AMR 4 saptamani

bebe 2

pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Neata tuturor

Cu travaliul.... la mine, sper sa nu fie ca data trecuta, ca la mine nu s-a declansat in nici un fel, mai precis, au inceput contractiile abia dupa ce mi-a turnat pe perfuzie o tona de nenorociri.... Si m-am trezit instantaneu cu niste contractii atat de cumplite la 3 minute, de m-au naucit complet! Are si travaliul asta cu contractii treptate rolul lui....

ANDREEA - asa e si Eliza In fiecare zi intreaba cat mai asteptam pana iese bebe. Ieri s-a jucat toata ziua cu papusica ei baby born, i-a pus pampers de-al lui bebe nostru, i-a facut o baita in ciuveta, a plimbat-o cu carutul.... Facea exercitii de cum trebuie tinut bebe in brate...
Sa vezi ce mult o sa ne ajute fetele.

SUN - cam la fel suna si la noi meniul... Cozonac cu iaurt, dupa ceva timp caise, piersica, pepene.... Mai spre dupa-amiaza iar piersica, cirese,....

Mi-au iesit analizele cam prost.... Calciu sub normal plus inca vreo 5-6 valori pe la sange... Nici nu am citit bine. Da' bausem niste cafea in dimineata aia Oricum, daca totusi rezultatele au ceva legatura cu realitatea, eu iau masuri > fructe, am inceput sa iau si Elvitu-ul pe care l-am luat din an in Pasti, cand mi-am amintit, iaurt, lapte...

CAPRI - bafta inca o data! Ai ceva de stat pe acolo.... Dupa ce ca e greu examenul, mai dureaza si mult... Asteptam vesti bune

VIO - din pacate, am vazut diferenta de pret abia acasa... Acolo eram preocupata sa pun lucrurile in pungi... Data viitoare chiar voi fi atenta. Acuma, nu stiu cum sunt ei obligati sa vanda, dar tare ma astept la vreo replica de genul "nu va convine, nu le mai luati"....

CAMY - ar trebui sa ai cam asa:
> daca nasterea se petrece pe 7 iulie, cum ai DPN
> ar trebui sa ai 18 zile de concediu de odihna, in cazul ca nu ai luat deja din ele si daca nu mai ai ceva zile ramase din urma
> ar trebui ca prima zi de CO sa fie miercuri, pe 11 iunie, adica poimaine
> daca nu le iei pe toate, ar trebui sa ti le plateasca sau ai putea sa le iei dupa postnatal (in functie de cat vei sta tu cu bebe acasa)
> teoretic, ar trebui sa termini cele 126 de zile cam pe 9 noiembrie.

Eu, in locul tau, nu m-as intoarce inainte de ianuarie. Mai ales ca pana in noiembrie vei primi chiar mai multi banuti decat primesti cand lucrezi, si, tot teoretic, cheltuielile ar trebui sa fie putin mai mici.

La mine asa e cu cheltuielile. Adica, atunci cand sunt la serviciu ma costa foarte mult mancarea si transportul. Plus gradinita fetei de care aucm am scapat. Acasa cu bebe, "consumabilele" ma vor costa mult mai putin decat mancarea si transportul din zilele de lucru.

Gata, ma duc la treaba. Azi vine maica-mea la noi si nu as vrea sa ma gaseasca in asa mare balamuc

Ma gandesc sa fac o supa de pui cu galuste si niste pilaf sarbesc, si cu salata verde.
Si as face si niste spanac pentru diseara.

Pupici si o zi frumoasa tuturor!



Anca mami de Eliza si 36+ cu Ligia Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

m-am trezit si eu dupa ce azi noapte m-am chinuit ceva sa adorm

am dureri de mijloc de ieri,de aceea ma tot gandesc ca am sa nasc in curand dar vad ca bb se joaca cu nervii mei,mai baga nishte contractii de zic ca nasc iar apoi se linishteshte,pai asta-i viatza??

atunci cand chiar va fi travaliul adevarat o sa zic lasa mai ashtept ca trec contactiile,nici ca am sa mai cred ca :gata,azi nasc!offf n-am nimik cu burtica dar sa ma mai lase durerile astea care nu au sens..sa ma doara cand tre sa nasc ,nu cu o luna inainte!



Ana-Maria38+ am schimbat prefixul!!
am oMARIA!!!AMR 11 zile
numaratoarea inversa a inceput

proiectul bebe pink
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/anaxena/video/x5bzzp_maria_lifestyle" target="_blank">filmuletze bebe 20s+33s new de new!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a.cicel spune:

Neatza burtici si mamici
Eu abia acum am reusit sa citesc tot ce ati scris, adica vreo 4 capitole.
felicitari noilor mamici si sa aveti copii cuminti si mancaciosi. refacere rapida si mult laptic.
Am vazut ca ati scris despre travaliu. Eu la prima nastere m-am plimbat toata ziua prin oras, dupa ce pe la ora 10 jumate dimineata am eliminat ceva-ceva din dop. seara, pe la 7 jumate, stateam linistita si mancam pepene iar al meu sot dormea...era obosit de la atata plimbare. Cand dau sa merg la toaleta si simt ca sunt udatoata. Ma asez pe pat si cand ma ridic iarasi simt ca facpe mine. Era clar. mi se rupsesera membranele. Mi-am trezit sotul si fuga la spital. Era zapacit saracu si nu stia pe ce sa puna mana prima data. Precizez ca nu am avut contractii, nu ma durea nimic ci pur si simplu mi a ruptapa. Am facut un dus si am plecat la spital. La 20.30 eram acolo si la 23.45 am nascut. repede si usor. Din prima Fara epidurala, fara nimic. Natural 100%. Sper sa fie la fel si acum.
Sun vad ca te pregatesti si tu de marea intalnire...Imin place calmul tau. Asa am fost si eu la prima sarcina. Si acum sunt si mai calma, daca n-as avea contractiile astea urate de nu mai pot sta in nici o pozitie.
Mada e tare dulce Ari printesa.
Camy nu stiu ce as mai putea spune acum la spartul targului, cand toate fetele te-au incurajat. Eu sper sa treaca toate ghinioanele si saeusesti sa te linistestisi tu ca astepti un bb care are nevoie de tine si de Cristi - impreuna. Legat de concediul de odihna, ai dreptul la el, proportional cu nr de zile lucrate pana cand intri in prenatal. Daca pe un an ai 20 de zile de concediu si tu lucrezi 6 luni, ai 10 zile dreptul la CO. Acuma depindece scrie in Contractul de munca. Tu stii cel mai bine cate zile ai pe an. Si inca ceva...daca nu se intampla nimic si sotu nu va fi prins cu probleme de serviciu, sambata mergem la Brasov (ca noi mai avem multe cumparaturi de facut pt bebelina mica) si daca vrei, ne putem intalni.
In rest noi suntem bine, la 34 de saptamani bebelina era de 35 din toate punctele de vedere, la toate masuratorile ecografice. inca nu avem nume pentru ea. Sper sa ne hotaram cat mai repede. Saptamana viitoare merg din nou la control si atunci o sa vb cu dr si despre rezerva. Aici saloanele sun de 4 locuri si stai cu bb langa tine. Dar parca acuma as vrea sa stau in rezerva, singura cu bebelina. Nu stiu inca. sa vedem, ca sunt putine rezerve aici.
Si cum spunea si Dia ca e la Mures, si aici nu ai voie sa faci dus, te cheama dimineata la "spalat" iar toaletele sunt groaznice. Macar in rezerva ai toaleta proprie. Si din cate am inteles, in rezerva pot intra vizitatori. ca in restul saloanelor nu au acces. Asa ca prefer sa vina sotu' si sa stau cu el langa bebelina, decat sa staupe hol si sa ma gandescla eadaca plange sau nu.
Eu mai am un examen sambata dimineata. Nu stiu daca merg, ca n-am invatat inca nimic. sa vedem daca imi vine cheful zilele astea. Si ami am defacut 3 referate. Alea sper sa le rezolv repede.
M-am intans ca o placinta....dar n-am mai scis de ceva vreme.
burticutzele si mamicile




Andreea 36+ si Bianca Maria
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Ankalaura spor la trebi!

Pai parca nu e obligatoriu sa iei toate cele 126 zile de concediu !?
Stiu ca cele 42 dupa nastere sunt obligatorii.....

Travaliul la mine a inceput cu dureri usoare de burta si mijloc dupa un control vaginal. Asta pe la orele 14 si la 21.30 am nascut, fara epidurala.

Ana mai ia un no-spa, mai stai in pat.... Hai ca mai ai putin!


Flory mami de Alex 23.02.2006 si 36+ cu


AMR 4 saptamani

bebe 2

pozele mele

Mergi la inceput