Mamici de Noiembrie-Decembrie (41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anes spune:

mada_rozz daca reusesti sa iti mai faci o eco in sapt. a 13-a este ok. Eu aveam 12s + 4z dupa ultima menstruatie si 13s + 4 z conf. ecografului. Sper sa afli o veste buna!

catalina am ascultat ce spunea dr. din link-ul tau si am tras concluzia ca DT (adica TN + varsta mamei + analizele sangelui) este foarte relevant.

Cand ma gandesc ca pt. TT dr. nu mi-a mai masurat ecografic bebele ca sa ii afle varsta gestationala, ci s-a bazat pe masuratorile de la DT (adica atunci aveam 13s + 4z la care a mai adaugat trei saptamani)! De fapt toate datele acestea le-a completat asistenta pt. ca in ziua aceea eu nu am mai intrat la dr. Probabil la mine a fost si o eroare in privinta acestor date (sper).

carmendu da, am avut noroc, iar branca ursului si la sotul meu a avut efecte contrare. Am incercat cu altele.

diana21 nici eu nu simt regulat miscarile, mai mult seara. mai tarziu cred ca se vor siti mult mai des.

Va multumesc tuturor pentru incurajari si va spun luni daca am rezolvat cu programarea.

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Anes, imi pare rau ca ti-a iesit aiurea porcaria aia de TT! Stiu ca oricat ai citi si oricat te-ar incuraja fetele, gata, raul e facut, ti-a intrat ghmimpele acum...Dar o sa vezi ca o sa fie totul bine, eu oricum am mai mare incredere in DT decat in TT. Plus ca daca a fost facut asa cum ai zis, poti sa-l rupi si sa-l arunci. Eu nu am mai auzit sa se faca TT cu o ecografie veche de trei saptamani.
Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu o programare la un ecografist bun...


Ramo, cum mai e nepotica ta?


Otilia
, cum mai esti? Pe unde umbli iar ? Parca vad ca iar vii cu niste poze spectaculose cu ce-ai facut in weekend de ma bagi in boala...

...........................


Eu am fost vineri la cardiolog, mi-a iesit, conform eco si EKG, ca am "extrasistole ventriculare", adica un fel de aritmie, din ce inteleg eu, insa dr. a zis ca nu pare grav pt. ca a detectat cam una pe minut. In plus, cica s-ar putea sa fie pe fondul sarcinii si sa dispara dupa. Oricum, pt. orice eventualitate, m-a chemat joi sa-mi monteze un EKG Holter sa vada care e treaba in 24 de ore. In fine...sunt cam suparata, dar sper totusi ca nu e grav. Daca nu sunt dese extrasitolele astea, nu e nici o pb., cica multi le au si nici macar nu isi dau seama. Sper sa nu descopar ca am si vreo afectiune la inima, Doamne fereste!!!




_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel si cu Bebedoi 17+
Dialoguri strumfesti





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Diana ma bucur ca ai ajuns la control la cardiolog. Daca doctorul ti-a spus ca nu este nimic grav, asculta-l si nu-ti mai fac ganduri in plus. Mergi la control regulat si stai linistita!
In ce priveste miscarile sa stii ca si eu am avut zile cand nu l-am simtit pe bebe mai deloc si altele in care l-am simtit de mai multe ori. Asa s-a intamplat si la David. Am tinut atunci un jurnal de sarcina unde am notat toate astea (plus gandurile mele..), cum tin de altfel si acum si ma ajuta sa-mi aduc aminte mai clar cum a fost prima sarcina.


Ami, mamica lui David (6 ani si 10 luni)
si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Buna la toate mamicutzele!

Oceanborn si Oivia multumesc pt PM am reusit sa intru pe mailul comun

Catalina ai avut mare drepatate despre receptionerele din clinici. Ma bucur ca mai sunt si persoane care inteleg cum stau lucrurile. Cazuri de urgenta sunt in fiecare zi minim 3, iar totul tine de doctori.

Anes mie DT mi-a iesit ok, iar doctorul mi-a spus ca nu mai este nevoie de TT, doar daca vreau eu neaparat sa-l fac. Iar ecografia intotdeauna trebuia sa nu fie mai "veche" de 2 saptamani pt aceste teste. Ti-a recomandat cineva, imi cer scuze nu am retinut cine, dr Chitescu dar ea nu primeste paciente fara programare, iar dr. Pelinescu este supra-aglomerat. Oricum eu o sa intreb maine la clinica care din dr foarte buni ar putea sa te vada printre pacienti. si fii puternica, sunt sigura ca bebe este bine.



Babyzapi fericita 16+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Buna fetelor,

Vin si eu dupa cateva zile in care am zis ca mor de rau....vomitat tot ce mancam.
Azi la 13:30 merg la dr sa vad buburuza, poate am noroc si ne arata ce este.
Merg sa citesc din urma...cred ca vreo 3-4 capitole....

Ramo 13+

Puiutul meu scump


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

neata fetele
referitor la TT noi tocmai de asta ne-am decis sa nu il facem ca daca DT a iesit ok ce sens ar avea acuma sa imi iese rau TT pai atunci mai pot sta eu linistita pana nasc sufletul deci cum vrea Dumnezeu
diana ma bucur ca ai ajuns la doctor si eu la pria sarcin am facut tahicardie a disparut dupa si acum la a 2 sarcina a reaparut eu cred ca doctorul tau are dreptate
ramo ce mai face nepotica ta?
maryb cum a fost la botez ce cadou a primit sotul
kita tu ce mai faci?
nush cine a intrebat de miscarile bb-lui eu am zile in care primesc suturi la greu iar altele in care parca nici nu il simt trebuie sa pun mana pe burtica sa i mangai si sa ii vorbesc daca vreau sa il simt
fetele unde sunteti...hei e cineva pe aici?
va si sa auzim numai vesti bune bune
17+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

ramo felicitari sa ne aduci vesti bune despre poate afli si ce ai la burtica sau
a si numa 2-3 cap ai de citit?
17+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miky-ea spune:

Mada_rozz, imi pare rau....fii puternica!
Diana, multa multa sanatate!
Catalina ma bucur ca-mi impartasesti opinia...
Burtici...vreau si eu sa va intreb ceva: mi se intampla uneori sa nu pot respira,parca nu am aer si inima imi bate mai repede...poate fi doar o lipsa temporara de aer sau...?
Va intrebam si eu daca mai naste cineva la Municipal cu d-na doctor Vasiliu....
Tuturor burticilor sexy,multa sanatate !


Graviduta fericita...
http://bd.lilypie.com/6phTp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

myky-ea aceleasi senzatii le traiesc si eu uneori seara eu le pun pe baza tahicardiei mele in cazul tau nush ce sa zic
poate sa fie oricum si altceva , nu? fluxul crescut efortul mare al inimii....
asteptam si alte raspunsuri pe aceasta tema
17+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

quote:
Burtici...vreau si eu sa va intreb ceva: mi se intampla uneori sa nu pot respira,parca nu am aer si inima imi bate mai repede...poate fi doar o lipsa temporara de aer sau...?



Cam asa simteam si eu, de aia m-am si dus la cardiolog. Eu am si numarat intr-o zi, in momentele cand aveam palpitatii, si mi=a iesit pulsul peste 100 bpm.

_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel si cu Bebedoi 17+
Dialoguri strumfesti





Mergi la inceput