Vacanta in Italia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

sar`na de recomandari!
am rezervat un apartament in rosolina mare pentru o saptamina, va zic cind ma intorc cum fu. da` fiindca mai am o saptamina dupa aceea la dispozitie sa colind italia (partea de nord) astept in masura in care se poate, ceva destinatii demne de vazut. stiu doar ca o zi vreau sa merg la gardaland ca am fost si anul trecut si mi-a placut la nebunie
philip, arata bine...
lora, da, vreau impresii musai si linc cu poze daca ai
si inca ceva, voi merge cu masina, cele care ati plecat din tara ce ruta ati ales?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Carmen, noi am mers prin Innsbruk - San Moritz (Elvetia) - Chiavenna - Lacul Como - Milano. Drumul prin Elvetia e super, merita, iar partea de nord a Italiei de asemenea.
Am stat aici in Diano Marina:
www.lorenzasulmare.it
Merita din plin, plaja e f. curata, statiunea linistita, combinatie mare-munte, intrarea in mare f. lina, iar copilul se poate aventura fara riscuri singur in mare, geamandura fiind destul de indepartata (la prima geamandura marea avea adancimea de 1.65, iar pana acolo era f. mult de mers). Noi am stat pe plaja "Bagna Elena", de 3 stele, in fiecare seara spalau cu peria sezlongurile, curatau nisipul si seara si dimineata, nu era nici macar o pietricica si nicio scoica/alga...nimic in afara de nisip, la fel si in apa. Pentru sezlonguri/masuta/umbrela am platit 96 de euro/7 zile - aveam si cabina pe plaja unde ne puteam lasa lucrurile, dusuri, toalete, loc de joaca pentru copii.
Ne-a placut mai ales ca era f. aproape de Franta, intr-una din zile am mers la Monte Carlo...e f. frumoasa zona si o recomand cu incredere.
Am si ceva poze, daca ai rabdarea necesara - incep din Budapesta si se termina pe Dunare, la intoarcere, la Orsova:
http://www.dropshots.com/LoraG76#date/2008-07-07/11:47:04
Daca ajungi si in Franta, iti recomand sa mananci in prima localitate dupa frontiera cu Italia, la restaurantul unui artist italian - Brizis, gateste f. bine si face o adevarata arta din asta - e pictor. Noua ne-a placut f. mult.
In Genova sa mergeti musai sa vizitati (daca aveti timp) Gradina Botanica, Zoologica si Muzeul Oceanografic.
Daca mai ai ceva intrebari, iti stau la dispozitie.
A, trebuie sa spun si ce nu mi-a placut: plajele se deschid destul de tarziu - 8.30, iar acolo la ora asta e f. cald deja si se inchid la 19.30. Si inca ceva nu mi-a placut: Savona.
Drum bun si concediu placut!


Lora, mami de Iustina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

am incercat sa ma uit pe haret sa vad unde vei sta dar nu gasesc, uite aici poti vedea unde am fost noi la laigueglia, in imperia. si noi am fost la monaco si am vizitat acolo un muzeu al oceanografiei, mi-a placut monaco mult, e super, noi am mai cutreierat, dar de la milanoa, am fost in elvetia o zi, in venetia o zi si tot asa.
pupici si concediu minunat
a, si harta:
http://realtravel.com/dm-26335-laigueglia_maps
zi-mi si mie cat te-a costat apartamentul ca am vrea si noi sa mergem din nou la anul si mama deja face cercetari, saraca.

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Ne-am intors de cateva zile de la Lido di Jesolo (la 40km de Venetia) si va recomand din tot sufletul Hotel Imperia 3* ( http://www.hotelimperia.com/ ), foarte draguta si amabila familia care administreaza hotelul, posibilitatea de a lua cina cu numai 9 euro/persoana (3 feluri, salata, apa), mancare f buna, curatenie, plaja larga cu nisip fin, fiecare hotel avand o bucatica de plaja privata cu sezlonguri si umbrele incluse in pretul camerei, parc acvatic Aqualandia...intr-un cuvant vacanta ideala pentru o familie cu copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Si noi am stat in Lido di Jesolo cand am mers la Venetia.Ne-a placut enorm, mai ales atmosfera de pe strada seara, era plin de lume :)
Apa, curata, fara valuri, numai bun pt copii mici.
Veneam in fiecare zi in Venetia si seara o petreceam cu lumea de pe strada in Lido, hehe ce vremuri :)

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Vin si eu sa votez pt Lido di Jesolo .
Noi am fost de vreo 4 ori,am stat in locuri diferite si de fiecare data am fost multumiti,de la cazare pina la atmosfera de seara .
E ideal pt pt familii cu copii.
Fain de tot dar putin mai scump e in statiunile din jurul Rimini.
Intr-un an am fost in Toscana,a fost excelent dar plaja e cu pietre.Existau si plaje private cu nisip dar fiind rare,nu-s incluse in pretul hotelului si noua ne-au cerut 40 euro/pers .

Vacanta frumoasa!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adab spune:

Intrebare: stie cineva sa-mi spuna despre Crotone (in sudul Italiei)? Avem ocazia de a merge acolo (cazare gratis) , am vrea in septembrie, sa nu fie prea cald, cu un bebe de 6 luni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Buna, ma poate ajuta cineva?
Eu plec pe 7 august in Sicilia, si tot gugalesc, dar tot nu sunt sigura si sora mea la care ma duc nu ma poate ajuta prea mult.
Noi intram pe la Bremen parca si as vrea sa stiu cat ne costa autostrada pana in Calabria, acolo tre sa ajung (cred) ca sa trec cu vaporasul la Messina .
Deci as vrea sa stiu,
Cam ce preturi sunt la vapor cu tot cu masina si daca tre rezervate biletele? Preturile autostrazilor. Noi am gasit, ca. 5 euro km.
Este cineva din Sicilia, ca am adresa surorii si aici e ceva cu un orasel MAWIACE, si-l tot caut dar nu-l gasesc.
Vreau sa am un punct sigur de reper.

9+


de www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=47a82b5dea7c19b5ab80ea&source=category&category_id=all" target="_blank">Tony , www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=429b4df014c3faeb7eb9ff&source=category&category_id=23" target="_blank">Nunta


Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Claudia, eu am fost in Sicilia acum 3 ani, drumul e foarte frumos pana acolo, insa destul de lung...da, treci prin Calabria si nu, nu trebuie sa rezervi bilete sa treci cu vaporul spre Sicilia, sunt f. multe vapoare care fac asta si sunt f. dese, biletele le cumperi pe loc, ai indicatoare unde te incadrezi spre casa de bilete si apoi spre vapor, trebuie sa fiti atenti unde va incadrati, sunt indicatoare. De platit, nu stiu daca imi amintesc bine cat am platit pentru masina, cam 10 euro, cred. Sper sa-mi amintesc corect. Nu se plateste ca persoana, ci ca masina. Autostrada cred ca ne-a costat in jur de 70-100 de euro. Noi am mers pana in Catania. Sa nu ratati muntele Etna si Taormina, la mare.

Lora, mami de Iustina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Multumesc Lora.
Pana la urma am gasit toate informatiile gugalind, iar acum nu mai am rabdare, imi vine sa-mi fac deja bagajul.
Si noi vom ajunge pana aproape de Catania, 60 km.
Imi este foarte frica, sa nu gresim drumu, sper sa intelegem indicatoarele, noi nu stim o boaba de italiana.


9+

de www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=47a82b5dea7c19b5ab80ea&source=category&category_id=all" target="_blank">Tony , www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=429b4df014c3faeb7eb9ff&source=category&category_id=23" target="_blank">Nunta


Poze

Mergi la inceput