Nasterea la Medlife (10)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fondanta spune:

pierrine si miky - si din partea mea multa multa sanatate voua si la bebei si sa treceti cu bine peste toate! :)
Va asteptam dupa cu poze si povestiri..


Si eu vroiam sa intreb ceva referitor la alaptat..O prietena care a nascut la Giulesti mi-a zis ca ea e convinsa ca nu i s-a dat copilului lapte praf deloc pana nu si-a revenit ea dupa travaliu si a putut alapta ( a nascut la 8 seara si a alaptat prima data la 6 dimineata). Ea zice ca i s-a dat ceva gen glucoza cu seringa..

La Medlife aveti idee care e polita in cazul alaptarii? Ii lasa pe bebei sa flamanzeasca pana ne revenim noi?..ca din cate am inteles chiar daca e o nastere naturala(nu cezariana) laptele nu vine imediat la toata lumea ...
E posibil sa fie optiunea fiecarei mamici in parte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_bubu spune:

Fetelor, am si eu o mica problema....doctorul meu nu mi-a dat nici o vitamina sa iau pana acum, ma refer la trimestrul III.Am luat doar la inceput, dar am inteles ca si acum sunt f importante. Eu sunt la dr. Mendez si mi-a zis ca nu sunt obligatorii suplimentele, conform analizelor, dar eu nu stiu ce sa zic...

Mihaela, 32+ cu bubu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

quote:
Originally posted by fondanta
Si eu vroiam sa intreb ceva referitor la alaptat..O prietena care a nascut la Giulesti mi-a zis ca ea e convinsa ca nu i s-a dat copilului lapte praf deloc pana nu si-a revenit ea dupa travaliu si a putut alapta ( a nascut la 8 seara si a alaptat prima data la 6 dimineata). Ea zice ca i s-a dat ceva gen glucoza cu seringa..

La Medlife aveti idee care e polita in cazul alaptarii? Ii lasa pe bebei sa flamanzeasca pana ne revenim noi?..ca din cate am inteles chiar daca e o nastere naturala(nu cezariana) laptele nu vine imediat la toata lumea ...
E posibil sa fie optiunea fiecarei mamici in parte?



la Medlife se da bibe cu Nan1, si daca nu ai lapte destul, ii baga Nanul ca supliment, asa a fost la mine..dar ti-l aduce la alaptat de cate ori vrei ptr a stimula lactatia si asta e si solutia sa vina lapticul, bebe la san!

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pierrine spune:

Miki, nici mie nu mi-a dat Mendez vreo vitamina, desi l-am intrebat insistent daca e cazul sa iau. In ultimele 2 luni si jumatate mi-a dat Osteocare( calciu si magneziu), cate una pe zi. Eu mi-am cumparat efervescente, ca mi s-au parut mai interesante:) dar sa stii ca nu e necesar sa te indopi cu vitamine - asta mi-a zis dr. - cata vreme analizele sunt ok si ai o alimentatie sanatoasa, variata si echilibrata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MikyM spune:

Eu am luat de prin luna a 5-a Elevit, in fiecare zi, fara oprire, si Predoi mi-a zis sa nu le opresc acum, am inteles ca se iau si in perioada alaptarii. Desi am o alimentatie echilibrata, pana prin luna 8-a inclusiv am fost foarte activa, cu 10-12 ore de munca pe zi si sofat si toate alea, si poate d-aia s-a gandit dr. ca am nevoie de suplimente...pe de alta parte si bebe a fost tot timpul mai mare decat varsta lui. pana acum am luat vreo 16 kile (nu cred ca mai iau de acum), dar nu cred ca din cauza ca am luat vitamine, ci pur si simplu e burta f mare :)
Legat de lactatie, asa e, laptele propriu zis se declanseaza la 2-6 zile dupa nastere (la inceput e colostrul galbui, care desi e f putin, e f hranitor si plin de anticorpi), laptele e provocat de un hormon al hipofizei dupa ce s-a eliminat placenta, si din cate am inteles, asa acum zicea si Luny, secretul este sa insisti cu bebele cat se poate, ca sa vina laptele. Dar mai mult va voi spune din experienta peste o saptamana...:)) ca acum vorbesc din carti!
Pierrine, e din ce in ce mai sigur ca ne intalnim! eu am luat forma canapelei ca bebe a mea e tare zgubilitica si se tot impinge in jos, si vreau sa stau linistita si sa o mai tin pana miercuri...

Multumesc fetelor de urari, va tin la curent cu toate detaliile!

AMR 6 zile!

MikyM, 37+ cu Raluca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_bubu spune:

Pierrine si MikyM, mersi mult pt raspuns! Asa mi-a zis si mie, ca nu e necesar sa iau vitamine acum, daca analizele sunt ok eu ma simt bine, nu ma simt slabita. Dar daca tin eu neaparat, pot sa iau niste vitamine, efervescente;am mai luat Zdrovit, dar nu foarte des:)
Bubu al meu e foarte alert si mi-e frica sa nu vrea sa vina mai devreme, ca la mine e obligatoie cezariana;de asta si incerc sa fac mai putin efort si sa ma odihnesc mai mult. M-am hotarat sa mai merg la serviciu pana la sfarsitul lunii si apoi gataSa stau cumintica acasa.

32+ cu Bubu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_bubu spune:

A, si inca ceva fetelor....bafta multa saptamana viitoare!!
Sa aveti bebei sanatosi si frumosi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MikyM spune:

Miki_bubu, si eu am stat acasa de prin saptamana 36, desi dr. Predoi nu mi-a recomandat neaparat, pe atunci ma simteam mult mai bine decat acum, doar ca nu prea mai puteam sa conduc, fiind burta destul de mare. Intre timp starea mi s-a schimbat vertiginos, adica in doar 2 saptamani am ajuns sa ma misc foarte greu, de unde eram f activa si alergam toata ziua, acum daca merg 50 m obosesc si trebuie sa ma asez. Asa ca e o idee buna sa stai acasa mai incolo si sa te odihnesti, nu se stie niciodata cum te simti la sfarsit. si sa iti lasi toate in ordine la servici, ca dupa cum zic fetele cu experienta, dupa ce vine bebele, nu mai apucam nici sa dormim..

AMR 5 zile!

MikyM, 37+ cu Raluca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_bubu spune:

Astazi am fost la ecografie, la dr. Alma Georgescu. Foarte draguta...si comunicativa...chiar mi-a placut de ea! Bubu deja s-a intors cu caputul in jos si acum da mult din fundNe-a dat si n filmulet cu el, e asa dragut...si tati e foarte entuziasmat de el!!Abia il asteptam!

32+ cu bubu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

MikiM si Pierrine, va doresc sa aveti nasteri usoare, bebei sanatosi si voi sa va refaceti rapid!
Noi plecam la mare cu bubuca, asa ca vreo 2 sapt. va las singure, dragele mele....o sa-mi lipsiti...va pup!

printesa roz

www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">steluta mamei

Mergi la inceput