Nasterea la Medlife (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MikyM spune:

Pierrine, cezariana se face de obicei pe orizontala, jos, la baza uterului, sub limita slipului. se face pe verticala doar in cazuri f grave, sau urgente mari, e mult mai nasol asa, si recuperarea mult mai grea.

astept si eu de la fetele mai experimentate un raspuns in legatura cu neonatologii din Medlife, care vin acasa in prima luna, si eventual ceva de pediatrii de acolo..

MikyM, 37+ cu Raluca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

eu am ceza pe verticala dar doar pe exterior, pe interior e tot pe orizontala. Dar eu aveam deja o operatie pe verticala, urata, si dr. a incercat sa mai repare ceva, in mod normal e pe orizontala sub linia slipului. Eu nu m-am inscris la medlife la medic neonatolog pt. ca e cam departe de mine dar dr. care a venit la 2 sapt. sa vada pe bebe mi s-a parut ok. Pp. ca vine la cerere oricand pentru ca zicea ca sta mai mult pe teren.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aradia spune:

Multumesc, mult
eee... curajul mi-a venit dupa ce am ramas insarcinata iarasi.
Nu am fost foarte incantata... apoi m-am gandit ca Doamne, Doamne are el un plan cu noi de ne mai da un bebe

A fost o intamplare frumoasa. In ziua in care l-am botezat pe Mihaita a mai fost botezat la aceeasi biserica un baietel de la o casa de copii. Eu si sotul meu am fost atat de impresionati de copilasul ala incat ne-am gandit si razgandit si iar gandit si iar razgandit vreo 3 saptamani daca sa mergem sa il adoptam noi... pana la urma am renuntat la idee si in perioada aia am ramas insarcinata

numai bine si tie!
aaa... am vazut ca intrebai cum se face operatia, nu stiu daca ti-a raspuns cineva... am inteles de la o prietena ca se face in forma de cruce... eu am nascut normal asa ca nu am simtit pe pielea mea cum e

quote:
Originally posted by pierrine

Aradia, ce poze dragute. Acum m-am uitat si eu pe ele. Foarte nostime comentariile!!! Si ce curaj pe tine sa te apuci de al doilea bebe asa de repede. Sa ai o sarcina usoara si sa-ti traiasca bebele Mihai si fetita:):):)
quote:
Originally posted by Aradia

Buna dimineata

De la ora 6 am tot "lecturat" ce s-a mai scris pe acest forum - asta asa ca sa recuperez ca nu am mai intrat de multisor.
Vali, multumesc mult de urarile de acum 2-3 capitole! Nu prea mai am timp sa intru pe forum... Bebe Mihaita e deja la faza de premergator, alearga mai toata ziua iar eu trebuie sa fiu cu ochii pe el - desi am incercat sa mut toate lucrurile pe care putea sa si le traga in cap tot mai gaseste el ceva de tras si de "rontait" (apropo, are doi dintisori si acum e circ mare ca ii iese un canin si e cumplit de dureros!!).
Pana la urma mi s-a confirmat sarcina si se pare ca o sa am tot un baietel, banuiesc ca tot la fel de neastamparat ca primul
Eu tot mai trag asa o speranta ca la urmatoarea ecografie sa se descopere ca e fetita... ca prea imi sar in ochi prin magazine hainute de fetite.

Fetele ca urmati, sa aveti nastere usoara si bebici sanatosi si frumosi!

Mami lui Mihai Lucian (6 luni si 3 saptamani) si 15 sap+


http://www.flickr.com/photos/22768617@N06/



Pierrine



http://www.flickr.com/photos/22768617@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fondanta spune:

Sunt suparata...mie nu-mi apar mesajele online..cu toate ca am scris foarte multe...peste 10 oricum..:(
Am scris ceva vineri si nici acum nu apare.."Cineva" nu le numara corect..:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aradia spune:

quote:
Originally posted by zambetmic

multumesc pt raspunsuri
in privinta prematurilor si eu am intrebat-o pe Mirela Popa si tot asa mi-a confirmat ca nu primesc ...
eu am tot incercat sa gasesc un medic cu bun simt la stat da inca nu am reusit
insa este o prioritate pt mine acest lucru, tocmai ca as nu ajung pe drumuri
cred ca este de datoria noastra sa intrebam din timp ce si cum, nu sa ne trezim ca nu ne primesc... cel putin eu am vazut ca mai toate viitoarele mamici de Medlife stiu ca aici nu se primesc prematuri
si din cate stiu la niciun spital particular nu se primesc (nu este info 100% verificata, dar asa stiu), nici macar la toate de stat ...

Aradia, sarcina a doua a fost planificata?
Ca si eu imi doresc sa fac mogaldetele cat mai aproape una de alta, dar nu stiu medical daca nu sunt contraindicatii
A, si nazdravanul l-ai nascut normal sau cezariana?

Weekend placut tuturor!

21+ cu baietel Vladut



Zambetmic, sarcina a doua nu a fost planificata... de altfel nici prima
Eu am nascut normal si nu stiu sa fie vreo contraindicatie majora, mie cel putin Mirela Popa nu mi-a zis nimic de genul asta, era doar putin ingrijorata ca eu am avut o anemie la prima sarcina dar acum analizele au iesit ok. In cazul in care prima nastere este prin cezariana am inteles ca trebuie sa fie cam 12-18 luni intre cele doua sarcini ca sa se refaca uterul complet. Te poate lamuri un medic ce si cum. Eu ma simt bine, nu am probleme de nici un fel... doar cu oboseala ma mai lupt. Si ma bucur ca s-a intamplat asa... pentru ca daca mai trecea timpul si ma intorceam la job nu stiu cand ma hotaram sa-l fac pe al doilea... si anul asta eu fac 33 ani, sotul meu are 39... asa ca... e mai bine acum

Vad ca tot se discuta de nastere prematura... Nu inteleg, persoanele care discuta despre asta au fost avertizate ca exista riscul sa nasca inainte de termen?! Parerea mea este ca o gandire pozitiva face mai mult bine copilului decat stresul ca "aoleu, ce ma fac daca nasc un copil prematur". Eu am avut colul scurt (3 cm) din luna a VI-a la prima sarcina. Dar am fost supravegheata atent de Mirela Popa, mi s-a spus ce sa fac si ce sa nu fac, am intrat in concediu de risc maternal, am stat in pat cand a fost cazul, m-am plimbat, mi-am concentrat toata atentia numai asupra lui bebe si nu m-am gandit nici o secunda ca i s-ar putea intampla ceva copilului meu si am nascut bine merci, la 39 sap, natural, la fix 6 ore dupa ce mi s-au rupt membranele!

Sanatate multa si tie si micutului tau!

http://www.flickr.com/photos/22768617@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zambetmic spune:

multumesc aradia pt raspuns, sa stii ca avem o cunostinta comuna m-am prins eu hihihi
cat despre partea cu prematurii ... eu am cam multe "bube" adica un astm ce acum in sarcina nu s-a manifestat slava domnului ... da exista acolo in stare latenta, scolioza in S cu grad mare, o gastrectomie longitudinala ce se pare mi-a dat lipsa de B12, si mai nou tensiune 8cu6 si ritm cardiac crescut asa ca suma acestor probleme ma face sa ma gandesc si la "neprevazut"
eu sper totusi ca totul va fi bine dar pot sa nu ma gandesc la toate variantele

tu in cate saptamani esti acum?

21+ cu baietel Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Ceau fetelor...
Pediatru la Medlife..eu am mai fost asa ocazional la Miruna Georgescu..am fost de 2 ori si la doamna Marcu..Insa intradevar am auzit de dr Tomescu ca e ff bun si ff dragutz..rabdator, explica etc..
Pe el il gasim insa numai la spital la Memorial...

Cu prematurii eu incerc sa nu ma gandesc inca..insa ma gandeam ca as putea ori sa o intreb pe Dr popa daca are o colega ceva la care sa ma trimita daca doamne fereste e ceva sau daca nu sa am un back-up totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Buna,fetelor.
Incerc sa va rasp. si eu ce stiu, pt. ca am trecut prin starile de tensiune specifice si prin nelinistea traita de voi.
1. ceza se face orizontal, sub limita slipului.La mine, dupa 6 luni, abia se mai vede o dunga rosie.
2. eu am discutat cu Mendez despre probabilitatea unei nasteri premature si mi-a spus ca, daca e cazul, il transfera pe bebe la Polizu (sau pe gravida, daca mai apuca) si mi-a spus ca m-ar fi trimis la un coleg acolo...nu stiu cum mai e acum
3. neonatologul care vine acasa e bunicel, dar se poate ocupa de bebe doar pana la 28 de zile, dupa aceea va trebuie un pediatru.Eu am fost la Miruna Georgescu, super de treaba, bun pediatru...am renuntat doar pt. ca e prea departe si am gasit un medic excelent aproape de casa, care vine la domiciliu.
Va doresc tuturor sarcini usoare si nasteri ca un fulg.
Sper sa va fi ajutat...vreau doar sa va mai spun ca foarte mult conteaza starea de spirit...mie nu mi s-au dat sanse sa duc sarcina la termen de catre 3 medici...al patrulea a fost Mendez, care m-a incurajat si m-a supravegheat excelent. Si, ca si el, toti medicii de acolo sunt super.

Pt. pacientele dr. Mendez: daca el e in concediu, vorbeste cu Mirela Popa, ei sunt o echipa si au grija reciproc de paciente, asa ca sunteti pe maini bune, oricum...va pup.

printesa roz

www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">steluta mamei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pierrine spune:

Vali, esti o bomboana! Nu stiu, sincer, cum iti gasesti timp sa ne citesti constant, sa intervii de fiecare data cu un sfat pertinent si sa mai si creezi cand e nevoie cate un nou capitol pt. noi. Mersi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fondanta spune:

off:( de ce inca imi apara mesaje NE-MODERATE ..? le-am scris de cateva zile...

Mergi la inceput