Nasterea la Medlife (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fondanta spune:

miki_bubu - te astetam cu noutati de la control :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Miki, e diferenta intre abonamentele de la firma la care lucrezi (cele despre care vorbeam eu), si asigurarea privata de sanatate pe care ti-o poti face ca persoana fizica la ASILIFE in cadrul clinicii. Oricum cred ca vei afla azi la clinica ce si cum.
Pupici tuturor burticilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zambetmic spune:

pierrine, intrebam si eu ca omu' ... oama
stiu ca mai am pana la nastere, da daca tot te-am "prins" acum, te-am luat la intrebari, ca sigur cand voi naste eu tu vei fi ocupata cu bebita mic
raspunsul a fost exact ceea ce doream sa aflu, pt ca tot asa guguloiu' meu e cu o saptamana mai mic decat sarcina cf UM ...
o sa vedem cum va evolua
weekend placut tuturor!

21+ cu baietel Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_P spune:

Am si eu o intrebare care ma tot macina:

Din ce ati auzit, sau din experientele voastre, cum sta dr Mendez la capitolul de taieturi, broderii si cusaturi? Adica epiziotomiile le coase bine? Si face epi la toate nasterile naturale, sau stiti si cazuri cand nu a facut epi la o nastere naturala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

quote:
Originally posted by Elena_P

Am si eu o intrebare care ma tot macina:

Din ce ati auzit, sau din experientele voastre, cum sta dr Mendez la capitolul de taieturi, broderii si cusaturi? Adica epiziotomiile le coase bine? Si face epi la toate nasterile naturale, sau stiti si cazuri cand nu a facut epi la o nastere naturala?



acelasi lucru vroiam sa intreb si eu dar legat de dr Mirela Popa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pierrine spune:

Va spun si eu ce stiu de la alte mamici. Mendez e artist la toate tipurile de taieturi, broderii, inflorituri, etc., deci si la epiziotomie. Care da, se face la toate nasterile nturale, tocmai pt a se evita rupturi de perineu greu de remediat altfel. E mult mai usor de vindecat o incizie controlata decat un muschi facut ferfenita. Lamurite?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pierrine spune:

Ma bucur ca ti-am fost de folos cu raspunsul. Mai intreaba daca ai nelamuriri, cat o sa pot o sa fiu prompta in raspunsuri. Si oricum, sper ca micul urlator nu o sa-mi monopolizeze chiar tot timpul. Poate o sa vrea sa si doarma uneori si atunci intru si eu repede pe net:):):)

quote:
Originally posted by zambetmic

pierrine, intrebam si eu ca omu' ... oama
stiu ca mai am pana la nastere, da daca tot te-am "prins" acum, te-am luat la intrebari, ca sigur cand voi naste eu tu vei fi ocupata cu bebita mic
raspunsul a fost exact ceea ce doream sa aflu, pt ca tot asa guguloiu' meu e cu o saptamana mai mic decat sarcina cf UM ...
o sa vedem cum va evolua
weekend placut tuturor!

21+ cu baietel Vladut



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pierrine spune:

Sa va spun si eu acum problema mea. Ieri am fost la intrevederea cu anestezistul, inainte de cezariana si mi-a studiat pe indelete tot dosarul, mi-a pus intrebari, etc. La un moment dat, remarca o analiza de sange pe acre am facut-o cu vreo 2 luni in urma si pe care Mendez s-a uitat si mi-a zis ca e in regula. Ce credeti ca-mi spune anestezistul? "Stiati ca sunteti purator sanatos de antigen de hepatita B"? Eu sa innebunesc, nu alta. Azi am repetat analiza si a iesit tot pozitiv. Nu am apucat inca sa vorbesc cu mendez, abia peste cateva zile o fac.Chestiuni:
1.Mendez de ce nu a remarcat nimic? Sau a vazut si nu a vrut sa ma sperie? ca oricum nu aveam ce face insarcinata fiind?!
2.Ce o sa se intample cu bebe? Ii face test la nastere ca sa vada daca e si el purator? ca ma gandesc ca asa ar trebui, ca daca e purtaor ii face degeeaba vaccinul. Sau poate ii face chiar mai rau vaccinul daca el e deja purtator.
Ca asa nu mai zic ca nu imi dau seama de unde am puitut lua antigenul asta, ca deh! sex am facut doar cu sotul, care e ok, transfuzii de sange nu am facut, iar analizele doar la medlife, care au desigilat seringile in fata mea. Deja am inceput sa ma gandesc la stomatolog si cosmeticiana!
Poate sa ma linisteasca si pe mine cineva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

intreba cineva de detergent de bebe: exista Teobebe 2 in 1 cu balsam, la hipermarketuri, este cu aloe vera si sapun, miroase foarte slab, dar placut, si eu sunt multumita de el.Balsam nu folosesc inca pt bebe pt ca miroase puternic si oricum ar putea irita pielea, si asa detergentii contin destule chimicale, de ce sa mai adaugam altele in plus, bebelusii au pielea sensibila...cand mai creste putin, da, o sa folosesc si balsam.
Si dr. Popa le are bine cu broderiile, de toate tipurile!

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aradia spune:

Buna dimineata

De la ora 6 am tot "lecturat" ce s-a mai scris pe acest forum - asta asa ca sa recuperez ca nu am mai intrat de multisor.
Vali, multumesc mult de urarile de acum 2-3 capitole! Nu prea mai am timp sa intru pe forum... Bebe Mihaita e deja la faza de premergator, alearga mai toata ziua iar eu trebuie sa fiu cu ochii pe el - desi am incercat sa mut toate lucrurile pe care putea sa si le traga in cap tot mai gaseste el ceva de tras si de "rontait" (apropo, are doi dintisori si acum e circ mare ca ii iese un canin si e cumplit de dureros!!).
Pana la urma mi s-a confirmat sarcina si se pare ca o sa am tot un baietel, banuiesc ca tot la fel de neastamparat ca primul
Eu tot mai trag asa o speranta ca la urmatoarea ecografie sa se descopere ca e fetita... ca prea imi sar in ochi prin magazine hainute de fetite.

Fetele ca urmati, sa aveti nastere usoara si bebici sanatosi si frumosi!

Mami lui Mihai Lucian (6 luni si 3 saptamani) si 15 sap+


http://www.flickr.com/photos/22768617@N06/

Mergi la inceput