nastere in usa fara asigurare

nastere in usa fara asigurare | Autor: lili74

Link direct la acest mesaj

Buna, sunt noua pe acest forum, sper sa nu fac vreo greseala daca am postat aici problema mea. Locuiesc in SUA de ceva vreme dar nu am asigurare medicala . Ce ma intereseaza pe mine este daca cineva de aici stie cat costa o nastere la spital fara asigurare si cum ar trebui sa procedez. Daca s-a mai intalnit cineva cu aceasta situatie m-ar bucura sa aflu amanunte.va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

O nastere in Usa fara asigurare te poate costa intre $5000 si +$100.000 in functie de complicatii/nr de copii nascuti/zile de spitalizare/ingrijiri speciale necesare etc. O nastere vaginala fara complicatii cu stat in spital 48 ore costa in jur de 5000-7000 de dolari.
Daca nu ai insurance poti merge la Community Hospitals, acolo am inteles ca este mai ieftin. De asemenea dc platesti cash, se poate negocia pretul cu spitalul.
Pe langa nastere, va trebui sa iti platesti si vizitele la medic (ingrijirea prenatala, teste, ecografii).


“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

100.000$???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Dap, ba chiar mai mult. Este cazul a doi gemeni nascuti prematur care au petrecut aproape 2 luni in spital la terapie intensiva. De asta am si spus ca nu exista o suma fixa, nu poti sti ce intervine, care sunt riscurile si cata spitalizare ai nevoie.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Ma bag si eu in discutie:
Lili eu am nascut prin cezariana de doua ori: la prima cezariana suma finala ceruta de spital si doctor pentru operatie + spitalizare a fost in jur de 12.000$ iar a doua oara au cerut cam 14.000$. Asigurarea a platit cam 8.000$; la asta se adauga analize, ecografii si vizitele la medic pe perioada sarcinii. Ce vreau sa zic este ca sigur trebuie sa negociezi cu spitalul si doctorul care te va ingriji in sarcina. De asemenea poate sunt programe speciale in zona ta si te califici sa aplici la ele ca mai scazi din cost. Mergi la spitalele din zona si vezi ce pot face pentru tine.

Cami - mami de de mai: Sofia Alexandra - 2006 si Sabina Adriana - 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili74 spune:

multumesc tare mult pentru raspuns, voi merge la un spital de aici din pennsylvania, si voi vedea ce si cum. multumesc inca odata.

Mergi la inceput