ciorba radauteana?????

ciorba radauteana????? | Autor: madau

Link direct la acest mesaj

M-a omorat barbatul meu de cand a venit din Moldova dintr-o deplasare sa-i fac ciorba radauteana, ca i-a placut la nebunie. Si nu stiu cum, ma puteti ajuta cu o reteta ceva?

Mersi

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Asta ar fi o varianta,
http://forum.desprecopii.com/forum/portal.asp?ContentID=133&CategoryID=18
sau asta,
http://www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=8817&pid=150552&mode=threaded&start=#entry150552

Si mie imi place tare mult si e tare satioasa nu mai ai nevoie de felul 2 (cel putin eu nu) ...
uitam sa spun ca sunt din Bucovina




Happiness keeps you Sweet,
Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human,
Failures keeps You
Humble,
Success keeps You Glowing,
But Only God keeps You Going

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:


O faci la fel ca pe ciorba de burta, doar ca in loc de burta folosesti piept de pui. Sau poti fierbe puiul intreg si la urma rupi bucatele carnea (cred ca iese mai bine cu puiul intreg). Eu am incercat sa fac si nu mi-a iesit la fel de buna ca cea pe care o mananci in restaurante. Probabil din cauza ca am folosit zeama de oase de vita combinata cu carne de pui. Sper la treaba si sa ne zici daca a iesit buna

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Saru mana...acum am terminat-o, a iesit foarte foarte buna. Acum sa vedem si reactia sotului din dotare...va tin la curent

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Ciorba radauteana pe care am mancat-o in Bucovina eate cea mai buna ciorba pe care am mancat-o vreodata.
madau, ia placut sotzului tau?
Ai facut reteta din lin-ul dat de alintaroma sau ai gasit alta reteta.
Te rog mult sa ne scrii cum ai facut-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Am facut si eu....uraaaa...a iesit super....parca e ciorba de burta
Merci mult de idee

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Saptamana asta trebuie sa o fac si eu neaparat ce ne place tare mult, voi ati facut reteta identica din link-ul de mai sus????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Mie imi place la nebunie ciorba radauteana si o fac destul de des.In afara de reteta din link, v-as sugera ca in momentul servirii sa adaugati in loc de otet bucatele mici de gogosar acru...!

Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Si sotul meu tot in delegatie (la Iasi) a mancat prima data si i-a placut la nebunie, si de atunci fac foarte des, e printre putinele ciorbite pe care le papa.
Acum va scriu si reteta mea, e altfel decat cele pe care le-am vazut aici
Eu pun pulpe de pui si piept (doar cu piept pare prea seaca) la fiert cu ceapa, morcov si cartofi. Dupa ce fierbe carnita o scot,o dezosez si o tai fasiute mici si strecor zeama sa nu ramana legume in ea. Dupa aceea bag morcoveii la loc, pasez cartofii si-i pun in oala si pun si fasiutele de carne.(cred ca ideea cu strecuratul e sa nu gasesc bucatele de ceapa in oala) Cand am carne din oras bag si un cubulet de supa de pui, ii da o culoare frumoasa, si apoi dreg cu smantana. Se acreste cu otet, se pune in farfurie putin patrunjel si leustean tocat, etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

versiunea mea de ciorba,care a avut intotdeauna critici numai bune.

faceti un consome de pui in care puneti la fiert un pui intreg, 2 cepe,2-3 morcovi,1 ardei,3-4 catei de usturoi,o mana de patrunjel,o radacina mica de telina(sau tulpina de la telina).
dupa ce s-a fiert puiul cu zarzavaturile,strecurati, sa ramana un consome "curat".
zarzavaturile albe (telin radacina,ceapa,usturoiul)le mixati si le strecurati in consomeul de pui(sa nu ramana grumuri sau ate de la telina)
taiati 2-3 cartofi in cuburi si adaugatii la consome.
pieptul de pui si copanele dupa ce s-au racit se taie impreuna cu morcovul in cubulete.
Dupa ce s-au fiert cartofii se drege consomeul cu smantana amestecata cu iaurt acru si cateva linguri de amidon de porumb.
Se da in cateva clocote pana consomeul capata o consistenta cremoasa.
se adauga apoi o cutiuta de porumb dulce(boabe) si una de varfuri de asparagus verde si cam 100 de grame de branza alba taiata in cubulete(branza tip telemea),care se lasa sa se inmoaie bine in consome.
se sreveste ff fierbinte si orneaza cu patrunjel verde si coriandru.



aceasta ciorba are tot ce poate cere o papila "sensibila"si un ochi critic, este ff gustoasa,o combinatie de dulce si acru,un amestec de culori ..la care sigur o sa primiti nota 10 pe linie.


Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Mie-mi place ciorba de burta foarte mult dar daca spuneti ca asta iese mai buna...mmm mi-ati facut pofta acum, tre' s-o fac si eu. Am niste piept de curcan, oare ala merge sau trebuie neaprat de pui?

Mergi la inceput