Sinistrul cult emo: de ce nici un copil nu este la

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Xetto spune:

A fi emo nu este ceva rau. Si nu este doar un stil vestimentar sau cum doriti sa il numiti. Original provine de la un stil de muzica, emocore.
Emo vine de la cuvantul emotiv, deci adolescentul ce abordeaza acest stil este foarte sensibil la ceea ce se intampla in jurul lui si cel mai probabil a suferit in copilarie ceva peste care nu a putut trece inca. Toate informatiile care apar pe internet si la televizor cum ca s`ar taia sau s`ar sinucide sunt baliverne. Sunt foarte raspandite pentru ca oamenii urmeaza intocmai proverbul acela.. Daca cel de langa mine se arunca in fantana, ma arunc si eu dupa el. Intradevar, au fost cazuri in care astfel de adolescenti s`au sinucis, dar v`ati gandit ca nu e neaparat din cauza stilului? Nu apar aproape zilnic astfel de cauri la TV? Oameni care se arunca de la etaj sau lucruri de genul. Nu cred ca acestia sunt emo.
Fac parte din adolescentii care prefera stilul asta si ceea ce pot sa va spun este ca cei care se sinucid sunt putini, iar daca o fac, e pentru a atrage atentia si a arata ca ei chiar sunt emo. S`a dat la televizor o fata de 12 ani , emo, care s`a sinucis. La 12 ani nu constientizezi ceea ce faci cu adevarat.
Nici parintii nu sunt de vina ca unii aleg stilul emo. De vina este doar internetul. Nu parintii vorbesc despre emo, ci internetul. El da informatii. Eu personal am devenit emo fara sa imi dau seama. Stiu, suna ciudat. La varsta de 11 ani am vazut o poza pe interenet cu un adept al acestui "curent". Mi`a placut foarte mult stilul si de atunci mi`am spus mereu ca voi deveni si eu emo. Dar asta imi era gandirea la 11 ani. Nu dupa mult timp au aparut cateva probleme in familie, care nu au fost rezolvate chiar asa de usor si chiar daca s`au atenuat inca exista. In timp mi`am pierdut acea dorinta de a deveni emo. Uitasem complet de ceea ce imi dorisem, in schimb am devenit mai retrasa decat eram ianinte. Comunicam doar cu cateva fete si o faceam doar pentru a nu ma plictisi. Recent am inceput sa fiu distanta chiar si cu familia. Este pur si simplu un sentiment care apare.. Unul de melancolie, in care cad brusc. Nu pot spune cum se simt alti adolescenti emo. Va povestesc ce simt eu.
Daca copii dumneavoastra sunt adepti "curentului" va sfatuiesc sa ii sprijiniti. Ei sunt respinsi de ceilalti copii datorita aspectului lor diferit si de multe ori sunt jigniti. Este foarte greu sa treci peste fiecare cuvant urat adresat tie. Faptul ca asculta muzica diferita, abordeaza un stil vestimentar mai simplu si au un caracter mai sensibil ii face diferiti de ceilalti, iar copii mereu au fost rai si au judecat. Dar cand ei judeca fara ca macar sa cunoasca persoana respectiva este normal sa se inchida in sine. De aceea un adolescent emo se departeaza de lume. Pentru ca este jignit mai mereu si nu este sprijinit. Acesta se poate simti in largul sau doar cu cei ce sunt ca el. Pentru ca poate spune ceea ce simte.

Mergi la inceput