Mamici de (pepenasi de) iulie august 2008 (73)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

am ajuns acasa

deci cum spunea Sun: col inchis si moale,ma vad cu el vinerea viitoare si vin la BUC la 10 min intre contractii noaptea si ziua la 15 minute
in rest nimik,bb tot cu capul in jos
dr a zis ca dupa parerea lui bb nu se grabeshte,dar avand in vedere vaitatul meu nu se shtie niciodata



Ana-Maria36+ am schimbat prefixul!!
am oMARIA!!!AMR 24 zile
numaratoarea inversa a inceput

proiectul bebe pink
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/anaxena/video/x5bzzp_maria_lifestyle" target="_blank">filmuletze bebe 20s+33s new de new!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

deci, col inchis shtiu ce inseamna
dar moale??
a zis ceva de genul:"e moale,dar e inchis"



Ana-Maria36+ am schimbat prefixul!!
am oMARIA!!!AMR 24 zile
numaratoarea inversa a inceput

proiectul bebe pink
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/anaxena/video/x5bzzp_maria_lifestyle" target="_blank">filmuletze bebe 20s+33s new de new!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catilin2008 spune:

ana, ma bucur ca esti bine..si asa sa fii pana la termen.
fetelor, vroiam sa va atentionez si eu de ceva..tot luam nospa..pentru dureri..dar incepuse sa nu isi mai faca efectul..acum mi-a recomandat de la farmacie papaverina..stiu ca asta se lua pe vremurile de demult..dar imi da niste stari ..pe langa somolenta..nici nu prea are mare efect..parca chiar il agita pe bebicu... asa ca..sa nu faceti ca mine sa incercati..tot nospa e mai bun!

27 + cu
Bebicu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Salutare fetelor si de la mine. Am prins un moment de respiro la birou, asa ca trag cu ochiul la discutiile voastre, ca vad ca-s tare animate.
sunu, ce harnicuta esti tu cu spalatul si cumparatul, dar ce te faci daca le termini pe toate si dup-aia bebe intirzie sa vina? Cred ca o sa le mai speli de citeva ori intre timp
De zburat mie doctorul mi-a spus ca pot sa zbor pina in luna a 7-a, luna in care am intrat deja. Cum de genul lui e un tip relaxat tind sa-l ascult, asa ca nu m-aventurez la zbor. Ce-i drept de mers cu masina drum mai lung nu l-am intrebat, ca acuma am realizat ca e ceva totusi de mers pina la viena. Numai ca ni s-a pus pata amindurora sa mai tragem o fuga acolo cam peste o luna, parinti ticniti ce sintem.

marimar, mersi de oferta cu cazatul, daca ne hotarim sa venim incolo te anunt. Mi-ar face placere sa ne vedem, ca tot n-am apucat sa ma vad cu restul fetelor.

sibylle, deci tot la socrela esti. Apropo, cum sint soacrele frantuzoaice? Cit mai dureaza pina te muti la casa noua? Mersi de pozele cu mobila lui vladimir, vreau sa i le arat deseara sotului, ca el e cu mesteritul, eu ramin cu datul din gura

kimmy, io zic sa iei fierul ala daca ti-a fost recomandar de doctor, am inteles ca e important. Si mie mi-a prescris dupa ultimele analize. Eu am citit ca e bine sa-l iei in timpul mesei, ca sa se absoarba mai bine. Daca iei si magneziu, atunci nu lua fierul in acelasi timp cu magneziul. Eu auzisem de faptul ca fierul te constipa, insa pina acuma n-am avut probleme, sper sa ramina tot asa. Probabil si din cauza ca maninc in fiecare dimineata cereale, maninc destul de multe fructe, asa ca n-am avut deloc probleme cu constipatia in sarcina.

cristina, te-am vazut in poze, arati excelent. Ca m-ai intrebat, nu pot sa intru in prenatal, pentru ca aici nu exista prenatal. Daca nu exista motive medicale care sa impuna statul acasa atunci trebe sa vin la servici. Iar daca doctorul imi prescrie concediu medical de stat acasa, inseamna ca deja e prea tirziu de plimbarit cum vreau eu. Ca eu as vrea sa-mi iau concediu medical ca sa ies pe-afara, sa ma-ntilnesc cu lumea, sa profit de vremea buna, nu sa stau in pat.
Iar la noi e un soare si-o vreme de vacanta de mor cind vad ca tot inauntru sint. Of!

anna, tu de ce zici ca nasti prin cezariana? Cum de stii deja tipul de nastere?

oana, sa stii ca si sinii mei s-au cam inmuiat si nu mai sint cine stie ce de mari cum erau la inceputul sarcinii. M-am dezamagit.

ana, de ce nu l-ai intrebat pe doctor ce inseamna col moale?

Urmaresc cu interes discutiile legate de igiena bebicilor, eu ma bazez ca o sa-mi arata lumea la spital ce trebuie sa fac, asa ca mi-s relaxata pe moment.



28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Helloooo
Hop si eu de la serviciu Imi fac de cap... Am zis ca las treburile in seama adjunctei mele, saptamana asta
RONTZY - am gresit numele magazinului... Nu e Decorama, ci DECOCENTER. E pe Carol, nu departe de piata Pache Protopopescu.
VICKY - bebelina nu ar trebui sa se irite la pasa. Intamplator, reclama de la scutece este adevarata in Fratna La noi, nu. Adica poponeata lui bebe cam ramane umeda... De la pisu, se irita. Mai ales fetitele. Apoi, mai face si kk, asa ca fetitele sunt mult mai predispuse la infectii urinare. Noi nu patim asta ca suntem mai "batatorite" ( glumesc) Daca bebelina nu se irita, e suficient sa o speli absolut normal, si nu cu bete, creme, pudre,.....

VACCINURI:
24 ore - vacc antihepatita B - AHB
4-5 zile - vacc antituberculoasa - BCG
Ambele, in maternitate.
2 luni - vacc antihepatita B - AHB
vacc antipolio - VPO
vacc antidifterica
antitetanica
antipertussis - DTP
4 luni - vacc antipolio - VPO
vacc antidifterica
vacc antitetanica
antipertussis - DTP
6 luni - vacc antihepatita B - AHB
vacc antipolio - VPO
antidifterica
antitetanica
antipertussis - DTP
Urmatoarele - intre 9 si 15 luni, 12 luni, 30-35 de luni, 7 ani

In plus de astea, la noi poti sa favi ce vaccinuri vrei, atata timp cat le platesti - ex: anti Hepatita A, antiraceli, anti varicela, anti nu mai stiu ce... (HavRix, HibeRix, PrioRix, VariLix)... Noi le-am facut, mai putin havrixul pe care nu il mai fac (ca nu o mai conving acuma pe fie-mea sa stea la injectii...).

Cele obligatorii sunt gratuite sau le poti cumpara. Multi spun ca cele gratuite nu sunt bune. Noi le-am folosit. Oricum, cele cu plata, cele suplimentare, sunt al naibii de scumpe. Plus ca nu prea am prins retete gratuite (din alea prinzi ori daca iti faci stoc acasa, si aranjezi cu medicul, ori daca se imbolnaveste copilul numai la inceputul lunii....)

DARA - nu stiu daca poti lua concediu de odihna DUPA postnatal, dar nu ma pricep suficient. Cred ca nu e legal sa iti iei zicece de CO din 2007, in 2008. Intr-un fel, legea te obliga sa le iei in anul in curs. Nu mi-e clar de ce trebuie sa intri in prenatal cu o zi inainte de nastere, dar asa mi-a zis resursa de la noi Tocmai pentru ca nu poti sa stii cand nasti, ma gandeam ca eu voi face cererea dupa caz...

PLEC ACASA

Anca mami de Eliza si 34+ cu Ligia Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_r7 spune:

am ajuns si noi acum de la dr.
bebelina Bianca e bine, avem 1400 la 29 de saptamani.........ne-am intors cu capul in jos si suntem foarte miscarete!!!!!!!!!
am vazut ca vorbeati de sterilizator:
noi am luat de la avent, acela electric...........cu aburi si ne-a costat 200 de ron.
pe 1 iunie intram in sfarsit in prenatal si noi.......si incepem sa cautam sa completam lista pt. spital ...........
a lui bebe e gata toata........a lui mami inca mai lucram la ea........
de acasa o sa pot intra si eu mai des si voi fi la curent cu toate.....
Ana am vazut ca si pe lista si cu simptomele tale esti urmatoarea mamica................multa bafta si abia astept sa ne anunti ca a venit ziua cea mare..........
revin de acasa....acum plec de la birou...........
toate fetele fara nici o exceptie!!!!!!!!!!!!!

Roxana29 + de Bianca Maria
poze burtica si nu numai....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana81 spune:

DALMA SA FII SANATOASA SI IUBITA, si nstere usoara!!!!

ANA ma bucur ca esti bine si ca bebe mai sta, dar m-ai facut curioasa cu durerile astea si contractiile...am sa o intreb si eu pe dr cand tb sa ma duc la spital, ca eu ma gandeam ca atunci cand se apropie data te apuca si nu mai devreme...

OANA si eu am aceeasi pb cu sanii, de multe ori sotul ei rade de mine si ma intreaba daca cu astia vreau eu sa alaptez...

Mai am 3 zile si intru in concediu...cred eu, oare imi da dr. prenatal la 31 s???

BUJO te astept pe tine sa-ti iei sterilizator, apoi ma hoatarasc si eu, de multe ori m-am intrebat daca pe multe lucruri nu platim numele firmei...

SUN l-am inebunit pe Cristi al meu cu patutul tau de pe picassa , cu personajele dupa pereti si cu tot cu catel, acum urmeaza sa-i spun cate hainute "speli" tu, si cred ca imi taie netul....pt ca ii tot spun "vezi? asa vreau si eu...
Va pupacesc pe toate!!!!


30 si CLARA ANDREEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Ankalaura...dar aceste vaccinuri nu le facem la medicul de familie??...mie asa mi se pare normal...
....despre concediu...nu prea stiu...dar dintr-o discutie azi cu prietena sefei mele...care a fost foarte surprinsa sa afle ca eu vreau sa raman acasa de saptamana viitoare....mi-am dat seama ca sefa nu m-a chemat sa discutam pt ca ea crede ca mai stau macar luna mai la servici...ce-i drept la noi aici la firma nimeni nu intra in prenatal la 7 luni...ci cu vreo saptamana inainte de termen.....dar sa mai stau eu aiic o luna de zile????


Cami 32s+, cu Timeea Cristina

pustai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

..am gresit in mesajul anterior...voiam sa spun ca toata lumea se asteapta ca eu sa mai raman la servici mcar luna IUNIE!!!!!...



Dalma ]
iti doresc din suflet sa fii sanatoasa di fericita, sa ai parte de un bebelus sanatos si mancacios!



Cami 32s+, cu Timeea Cristina

pustai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Am venit!

Ana pai colul se inmoaie, este normal. Dar daca e inca inchis, mai ai ceva vreme. Despre dureri nu ti-a dat nici o explicatie?

Turtu pai ea poate sa vina si la 42s...eu mi-am propus ca la 37 sa fie totul gata si asta urmaresc. Cand vine Galu, e problema ei...de vinerea viitoare incolo, noi o asteptam oricand!

Dana valeu, o sa ma ia omu la zor daca-i mai spui de mine atata.:) Sa stii ca eu chiar cred ca poti intra in prenatal la 31s. Ma rog, sunt habarnista tare la legile astea si nici nu-mi bat capul, sincer.

Noi am fost la cumparaturi...avem si pampersi si servetele umede si aleze si cos de rufe cu pooh si pungute ermetice sa punem hainutele pe categorii si avem si albumul bebelusului (ca parintii mei nu se pot abtine:) ). E bine, listuta se diminueaza vazand cu ochii!

Ma'c sa fac niste cafele, pt ca mi s-au anuntat musafiri un cuplu de prieteni buuuni ai parintilor mei. Si abia astept...

SUN 35+

Mergi la inceput