Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (291)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Buna seara si de la mine.
Ioana, ce vesti urate, of doamne. In situatiile astea nici nu stii ce sa spui. Imi aduc aminte de bunica mea care era atat de increzatoare ca se va face bine...a mers la operatie si nu stiu cum de a auzit ca a spus medicul ca a deschis-o, a vazut ce e aolo si a inchis-o inapoi. Se spune ca daca deschizi un pacient de cancer si nu extirpi nimic care sa fie localizat ii grabesti moartea pt ca prin sange boala ajunge mai repede la toate organele. Of...urata boala cancerul asta. Doamne ajuta sa isi revina dupa operatie si sa ajunga sa faca citostatice si sa se faca bine
L-am vazut pe Razvan,...ce falcutze a facut si ce mare arata in poze. Ii merge bine acasa cu bona.
Giova, am vazut si pozele tale, mie nu mi se pare ca Marco are picioare subtiri. Poate ti se pare cum nu ii vezi picioarele in comparatie cu alt copil de varsta lui si kg lui. Nu stiu..mie cel putin nu mi se pare ca le-ar avea subtiri. Ale lui Dani sunt mai subtiri . Si pline de vanatai. Are si ceva muschi ca o clipa nu sta in loc....e mereu e in miscare sau alearga.
Azi am iesit de dupa masa la complexul weekend unde am stat in parc, au amenajat astia frumos si s-a jucat puiul meu frumos cu copiii. A inceput sa manance, in seara asta mi-a mancat o felie de pizza + 250 ml lapte . Se vede deja ca mananca bine ca a pus pe el putin. Trebuie sa il cantaresc intr-o dimineata sa vad cum sta.
Si cam atat..nimic nou sub soare... a ba da... mi s-a afisat nota la examenul de sambata, am luat 8.
Maine alta zi de invatat si poate dupa masa mai iesim...sa vad cum ma simt si cat de multe mai repet maine...tot invatz si parca nu mai stiu nimic.
Noapte buna sa aveti.

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Ioana, of, banuiesc ca e si destul de tanara matusa ta daca are nepotel de un an. Groaznica boala asta, doamne si cata lume e bolnava. Sptamana trecuta am vazut la cursuri la facultate o colega cu peruca, am mers in parc alta doamna, imi spune sotul ca o colega de-a lui are cancer, nu stiu ce se intampla. Doamne ajut-o pe matusa ta sa-si revina.
Noi suntem bine, am si eu un mic stres cu Tudor, are un ganglion imflamat de vreo 2 luni, dar nu dupa gat cum e obisnuit, ci in fata la baza gatului. E mobil, cand l-am gasit am crezut ca lesin, am facut analie,au iesit bune, dr. a zis ca sa nu ma ingrijorez ca pot aparea oriunde ptr. ca gatul are un lant ganglionar, dar eu tot nu-s linistita. Anasol parca retin ca tu ziceai de Dav ca are ganglioni, imi spui te rog ce investigatii ai facut?
Fetelor am citit tot, am vazut si pozele recente, doar ca sapt asta am 2 ex, sapt viitoare la fel, lucrez la dizertatie care e in 25 iunie. Va pup pe toate si atuncii cand termin revin cu forte noi. Sanatate la toata lumea si numai de vesti bune sa avem parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Buna dimineata la
Azi noapte ne-a terminat Dani cu trezitul, ba vroia apa, ba pisu, ba visa. Oricum la 7 a fost sus, si-a baut cacao-a si cand sa il imbrac de cresa.... avea bube pe spate si burta. Cel putin vreo 15. Pt confirmare vom merge la cabinet la doctorita dar e de la ora 14. Cred ca e varicela (inca bubitele sunt doar rosii nu au vezicule alea cu lichid) pt ca sapt trecuta s-a intalit Nelu cu bunica unui baiat din grupa lui Dani si i-a spus ca e acasa ca are varicela. Oricum la inceput eu am crezut ca sunt
L-am uns cu mixtura ca il mancau, s-a apucat sa se scarpine.
Si daca tot nu iesim afara o perioada buna de timp, i-am dat tricicleta si ii place, a stiut din prima sa se dea pe ea. Exersam in casa iar cand va putea merge afara va fi expert .
Miha pai daca ti-a spus medicul ca nu e nimic nu are rost sa te ingrijorezi in legatura cu ganglionii.Si la Dani uneori se simt si sunt ca niste umflaturi pe care daca le ating misca. Succes la examene
P.S. De cand am vazut ca i-au iesit lui Dani bubele ma mananca si pe mine toate.

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!!!
eu am inceput fitness-ul. la Pilates merg dupa ce venim din concediu.
Doamne ce greu e la inceput, curgea apa pe mine. dar am reusit, cu chiu cu vai sa fac programul de azi. sa vedem cum va fi cel de joi.

Ioana groaznic, ce sa-ti spun...si noi suntem la fel cu nasul meu...de vineri nu mai bea decat apa, nu mai vorbeste, nu mai vrea sa vada pe nimeni. Duminica s-a ridicat din pat, pana la baie...si atat.Si nasul meu e tanar, 52 ani, si din 2006 dupa nunta mea, in sept. a aflat ca are cancer la colon....de atunci se lupta, in zadar. ma ca matusa ta sa se trezeasca, macar ea sa lupte ca aceatsa grea boala.
Bianca pai Marco are constructia mea la picioare...pulpepe de sus ii sunt grasune si jos- la gambe e subtire. am vazut eu si copii cu picioare mai groase. ieri ma uitam la el, parca nu pare slab, dar stii ca intotdeauna vrem mai mult.
Sa ne tii la curent cu ce zice dr., daca e varicela sau nu.
Miha da ai retinut bine, David a lui Anasol avea ceva ganglioni. sper sa nu fie nimic grav.
Spor la lucrarea de dizertatie.

trimit mesajul si revin cu intamplari de ieri.


_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

asa...am revenit:
Iau copilul de la gradi, si venim spre casa, ca sa il schimb, fiind foarte cald afara.
merg pe a 2-a banda, pe prima era un tir, la un moment dat, tirul semnalizeaza si intra pe banda mea. mai fetelor, ala m-a scos de pe banda. a vazut tarzuiu ca avea o masina oprita la el pe banda si ce s-a gandit? am crezut ca innebunesc, clacsonez...nimic...el continua sa se bage. Noroc ca de pe contrasesn nu a venit nimic, ca eram mai cu toata masina acolo.
asta a fost prima...pana am ajuns acasa..imi tremurau si chilotii de pe mine.
mergem in parc, cand sa venim spre casa numai aud ca urla unii....(la blocul de langa parc se lucra la acoperis si puneau si jgheaburile de apa).... am vazut cum un ditamai jgheabul pica pe masina de langa noi. am incremenit ce sa mai reactionez...Marco era la 2 m in fata pe moto. Nici nu vreau sa-mi imaginez ce se intampla daca pica metalul ala pe Marco sau pe mine, de la etajul 4. asa a nenorocit un Logan.
acasa, vreau sa prajesc niste cartofi dintr-astia noi si imi fac o arsura de toata frumusetea la un deget.
aseara am adormit inaintea lui marco, cu degetul in paharul cu apa rece, la ce durere am avut.
sincer m-a terminat ziua de ieri....
sper ca azi sa fie mai bine....
tirurile astea ne omoara, nu avem centura si circula ca nebunii in oras, ne scot de pe banda, ne depasesc fara sa semnalizeze, isi fac propria lor lege.

merg sa-mi fac si eu un dus, nu am mai stat la sala, ca oricum e aproape de casa.
acum ca nu mai imi tremura asa picioarele, port sa stu pe ele.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinatunza spune:

Buna, fetele !!!
Remember me ?

Giova, nici mie nu mi se pare ca Marco are picioarele subtiri. Arata f bine asa. Iar tu esti o draguta , dar imi place mai mult cum iti sta blonda. Unora li se potriveste blondul, unora nu. Tu esti printre cele care arata super in ipostaza de blonde.

Bianca, felicitari pentru nota. Pina la urma a fost cu noroc trezitul tirziu. Vai cu varicela asta ! Dintre bolile copilariei , de asta mi-e mie frica cel mai tare. Bafta sa nu se scarpine si sa-si faca semne Dani.

Miha, bafta la examene . Daca i-ai facut investigatii lui Tudor in legatura cu ganglionul respectiv si au iesit ok, mai mult ca sigur ca e ... ok. Multa sanatate!

Noutati despre noi ? Avem si din astea.
In primul rind, spre deosebire de Anna , noi am avut mai mult noroc si am reusit sa prindem un loc la cresa. Am avut noroc pt. ca una dintre colegele mele are fetita la cresa cu pricina si m-a anuntat cind se fac inscrierile si ca sunt numai 3 locuri la grupa mare. Asa ca m-am dus dimineata la ora 6 si am fost a 2-a mamica ce si-a inscris copilul la grupa mare. Dupa aceea s-a aglomerat, mamici cu copilasi plingind care voiau loc tot la grupa mare. Sper doar sa se adapteze Sabina si mai ales sa trecem de primul an macar fara bolile copilariei si fara alte belele.
Deocamdata , eu cu Sabina ne-am mutat la mama si venim acasa in weekend. Oricum tati e plecat mai mereu sau lucreaza pina tirziu. Oricum ar fi tot sufera dupa noi. Dar vine sa ne vada cind are timp.
Sabi se intelege binisor cu verisoara ei, Raluca. Noroc ca Raluca e mai blinda, renunta mai usor pt. ca altfel ar fi vai si amar cu capoasa mea mica.
De mincat .... frunzareste toata ziua. Nici lapte dimineata nu papa mai mult de 40 ml, pt. ca n-are timp, n-are stare sa il bea linistita. Asa ca am reinceput sa i-l dau prin somn dimineata la 6 si ceva cind plec eu la serviciu. Dupa amiaza , cind ma intorc eu, papa ceva mai binisor, dar tot nu asa cum ar trebui. Faza e ca a ramas tot cu 10 kile. Asta e , nu ma mai stresez ca altfel imi iau cimpii intr-o zi. E subtirica, nici prea inalta nu-i , n-are decit 88 cm. Cred ca-i cea mai piticutza de pe-aici.
Hai sa-l timit pe asta ca ma seaca reclama asta la Pampers. Apropo de Pampers, Sabi a primit prin posta o diploma de superbebelus de la Pampers, cu poza ei. Foarte faina amintire !


Irinutza si Sabina Maria (23 februarie 2006)
poze Sabina

http://www.dropshots.com/irinamav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinatunza spune:

Asa, sa mai spun despre Sabi.
face o multime de nazdravanii , vorbeste binisor.
Au o boala amindoua cu sucul. Cum le pune mama suc in biberon, se duc in casuta si se spala pe par, mai beau din cind in cind.
Si faza de faza. Duminica o intreaba Sorin: "ce faci cu apa ?" ea:'beau apa" el: "si ce mai faci cu apa?" ea: "spal fatza. suc? spal parul !" sa mor de ris nu alta.
E o dulceata de fetita, dar alintata pina la Dumnezeu si inapoi. Amindoua impreuna sunt foarte obraznice, se iau una dupa alta si numai la pozne, dar se iubesc foarte tare. Le apuca asa deodata si se string in brate si se pupa de-ti vine sa le maninci.
In rest, ne chinuim sa invatam sa facem la olita sau la WC, dar nu vrea. Sau sta daca are chef, dar nu face nik. Ne laudam doar cu un kk la oala si un pishu tot la oala. Atit, din pacate Sa se faca ceva mai cald si scot pampers-ul si o las fara, sa simta si ea pe pielea ei.

Giova, Doamne prin ce-ai mai trecut si tu ieri. Sunt zile in care parca numai rele se intimpla de dimineata pina seara. Bine ca n-ati patit nimik. A
Astia ce conduc TIR-uri sunt niste.... mirlani. Si noi am patit-o . Totul e sa nu te pierzi si sa ai noroc sa nu vina nimeni de pe contrasens.
Bafta sa slabesti cit vrei tu !

Eu is cam morcovita pt. ca tusesc de vreo luna si ceva. M-a diagnosticat cu bronsita, am tratat dar am ramas cu tusea. Cica ar fi vorba de ceva alergie, iau acu un antihistaminic vreo 10 zile si daca nu scap de tuse , la radiografie tre sa ma duc sa vedem ce-i cu plaminii.
Si colac peste pupaza, am mai facut si o infectie urinara, cam nasol pt. ca e recurenta si asta nu e bine. Cred ca e a 3-a oara cind ma tot siciie si daca tot revine , o sa trebuiasca sa iau Urovaxom , e un vaccin pt asa ceva.
Sunt si obosita, am si slabit, am iarasi 49-50 de kile. Pantaloni faini de anul trecut sta aiurea ca mi-s largi si eu ma bucuram ca am pantaloni albi faini pt vara asta. Asta e, o sa cumpar altii mai micutzi.
fetele, gata pe ziua de azi ca am huzurit destul. Directorul e plecat din Iasi, pe-aici am un coleg in concediu, seful de birou taie si el frunze la ciini, asa ca azi am avut cu totii o zi de relaxare.

va pupicesc pe toate si pe toti copilasii si va doresc mult sanatate!

Ioana, ce as putea sa-ti spun ? Multa sanatate matusii tale sa reuseasca sa invinga boala asta atit de crunta.


Irinutza si Sabina Maria (23 februarie 2006)
poze Sabina

http://www.dropshots.com/irinamav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Buna dimineata si de la mare intr-o zi cu mult soare!
Am intrat sa va salutam , sa va zicem ca suntem bine , sa va multumim de comentariile din drop. Imi pare rau ca nu pot intra mai des insa e nebuneala mare de tot la munca , plus de asta ne chinuim sa luam un apartament si e alergatura mare cu actele, acumn colac peste pupaza trebuie sa mai caut si notar ca nu stiam ca si astia au tarife diferite de nu ar fi suficient cat de mult iau. Sambata merg la Bucuresti la meciul lui tati iar de luni sunt in concediu. Promit ca incerc macar in concediu sa intru mai des , asta daca pot evident.Am sa vad dc ne coordonam bine ca speram sa iesim cateva zile la munte insa dc nu putem o sa mergem laplaja ca timpul ne permite cu varf si indesat. Mario e un dulce -obraznic, vorbeste tot pe limba lui si spune doar ce are nevoie, energie cat pentru 10 si dulcic foc . Doar ce l-am tuns asa ca am sa incerc sa pun poze in drop cum fac.
Va pup pe toate si mai ales pe noile mamici.



Cel mai destept intotdeauna cedeaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Trezirea puturoaselor! V-a molesit caldura? Sau sunteti la plaja?
Cine dintre voi cunoaste cat de cat taxele notariale sau ce cat si cum ma costa dupa ce se face contractul de vanzare cumparare? Stie cineva care e treaba cu notarii?
Mario s-a trezit dimineata si i-am dat pampersul jos si il rugam sa treaca la oala si m-a luat de mana si mi-a zis sa ma duc la " cofu" adica sa ma duc sa imi beau cafeaua. Ca sa vezi! Si m-am dus doua minute sa ma spal si cand m-a intors isi facuse treaba mare fix in mijlocul camerei. Jolie , nu?
Va pup si mai intru sa vad dc stie cineva ceva de notari.



Cel mai destept intotdeauna cedeaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!!!
Hai sa-i raspund repede Irinei si revin pe urma.
anul trecut, cand am trecut ap. pe numele nostru, la notar ne-a luat 36 mil. lei. suma trecuta pe contract a fost de 70.000 euro.
Cauta unul care are tarif mai mic, ca de nu...te usca taxele lor.


_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput