Clopotei de Ianuarie-Februarie 2008 (46)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

Apropo de diversificare..Am fost azi la doctor pentru vizita de 4 luni...am facut vaccinurile (mi-a plans 3 ore incontinuu de mi-a mancat creierii..nu mai stiu ce sa-i fac) si am discutat si de diversificare..Ne-a zis ca putem sa incercam..Astia incep aici intai cu cereale (un singur tip, adica nu combinate). De exemplu, se incepe cu cereale cu orez pt. ca, zic ei, este mai putin probabil sa cauzeze alergii..Se recomanda sa lasi 3-4 zile inainte de a-i da si alt tip (de exemplu oatmeal)..Se da cate o lingurita sau doua de cereale amestecata cu lapte (san sau formula), cu lingurita, dupa care se continua alaptatul normal sau formula...
Apoi, treptat, se introduc si vegetalele, apoi fructele (zice ca se recomanda vegetalele inaintea fructelor pentru ca bebele sa nu inceapa cu un gust dulce)..
De abia la 6 luni incep sa dea sucuri..
La inceput bebelusul poate scuipa papica pt. ca nu stie sa manance din lingurita..daca istoria se repeta timp de cateva incercari, se lasa cateva zile sa treaca si se incearca din nou..poate bebe nu este pregatit inca..
Nu se forteaza bebele sa manance hrana solida...

Cam asta scrie pe aici pentru etapa 4-6 luni...

Pup

Mami de Matei
http://www.dropshots.com/CatiM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Cati, bine ai revenit acasica la voi!!!Mie calatoria cu avionul cand copilasul este bebe, mi se pare ce-a mai usoara! Sa vezi pe la 3 ani cand incepe sa vorbeasca si sa doarma mai putin cum este... Eu, am zis ca nu se mai sfarsesc odata cele 2 ore pe care trebuia sa le stau in aeroport pana la imbarcare.... Dimitris a plans, a urlat cu fata lipita un geam prin care se vedeau avioanele ca de ce nu merge la avion mai repede, ca de ce nu plecam...
Sa vezi ce poveste am "crosetat" cum ca pilotul a pierdut cheile de la avion si de aceea nu plecam iar el il striga prin aeroport pe pilot....
Dupa 3 ani este fooooarte greu sa explici copiilor ce inseamna rabdarea... Chiar imposibil!!!!

Honey, ce frumos spui tu acolo...: dallas, new jersey Mi se pare un vis ce povestesti. Oare cand voi ajunge si eu in america???
cat despre bagaje.... eu cand plec la mama ii iau doar hainute, biberoane/lapte si sterilizatorul. Caruciorul suplineste oarecum lipsa leaganului de acasa, a centrului de activitati etc....
Cat despre fotografiile "vali as a baby"....cum i-am spus si lui ceska, fotografiile astea vechi au un farmec aparte...! Iar poza "clasica" este tare artistica Imi place cum stateai tu acolo cu genunchii flexati si usor intr-o parte... Fotomodel... !!!

Ancab, eu de mult, de cand il aveam pe dimitris bebelus am ajuns la concluzia ca bebeii plang si fara motive evidente...Cred ca se plictisesc si ei si plang de nervi....Oricum, din fericire sunt episoade razlete...Sper ca a fost bine stefan dupa somnic!!

Mitsule, regret ca vei sta mai putin pe forum... dar te inteleg !!! Dar, sa intri totusi macar odata pe zi ca ni se va face dor de tine!!!!si pe tine si pe iubitul Conrad ce a avut chef ieri sa o oboseasca pe mami lui


Lala20, bafta multa duminica la examen!!!! Doamne,... cat de mult va apreciez... cum pana mea va mai intra matematici, contabilitate etc in cap cand sunteti asa de solicitate de bebei...??!!

Grati, ozana este frumoasa in toate ipostazele dar, ai dreptate, fotografia asta: http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/2514065301/ este adorabila !!!!



Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:


LA MULTI ANI MATEI DE EREENA !!!!

Sa cresti mare, sanatos si cuminte, sa o asculti pe mami tau ce te iubeste la nebunie !!!
cu mult drag


Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Copiii mei dorm inca.
Eu mi-am terminat biberoanele de spalat, am facut ordine in bucatarie si am ajuns si la zi cu "forumitul"...Am o "neliniste" in zilele in care nu ajung la comp. si nu stiu ce se mai petrece cu voi... Ce mai,... avertizarea "acest site creeaza dependenta" este de luat in seama.... Din pacate este tarziu pentru mine.... De cand v-am cunoscut pe voi s-a instalat definitiv dependenta de zuzele mele....

Ma apuc sa-mi fac bagajele incetisor pentru ca dupa pranz plec la ploiesti. Merg maine la botezul copilului verisorului meu. Abia astept!! Imi plac la nebunie botezurile... si urmeaza al meu!

Mie nu-mi vine sa cred cat de mult s-a schimbat eleni in ultimele 2 saptamani....
Unde ma vaitam ca nu-mi mananca decat 60-70 ml.... acum a ajuns la fiecare masa sa manance 200 ml iar seara inainte de culcare rade - dupa aerul din parc!- si 250 ml. ....
So, fetele cu bebei ce mananca putin... nu va ingrijorati! Au si ei perioade de lipsa de apetit!

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Buna dimineata!
laura, a fost cuminte dupa somnic...cit de cit...apoi a papat si a dormit pina dimineata. cind s-a trezit vesel, a papat iar si inapoi la somn. acum astept sa se trezeasca, sa ne jucam un pic si vine iar ora de masa. sper ca azi va fi vreme buna (macar sa nu ploua, ca ieri am facut doua dusuri reci la plimbare) ca sa putem iesi afara...cred ca si de asta a fost miriit ieri dupa-masa...nu am putut iesi la tura a doua de plimbare, din cauza ploii si i s-a stricat programul...


Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:


LA MULTE LUNITZE!!!
AMANDINE
MATEI


Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Gratiela, am vazut pozele de la ziua Ozanei. si mie imi place poza cu codite...

Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Buna dimineata,
LauraD avea dreptate ...DC creeaza dependenta: de ieri de la pranz nu mi se mai deschidea pagina....asa am avut timp pt Benji toata ziua iar seara in asteptarea lui tati am citit....Benji a fost un marait si jumatate ieri, morcovul nu l-a impresionat prea tare sa vedem azi cum va fi (borcanul era la temperatura camerei, azi vreau sa il incalzesc putin sa vad daca il accepta asa mai bine).
Chiar ca si eu numai diversificare am in cap! Oare de cand pot avea doua mese de hrana solida..... adica astept pana se satura la o masa numai cu alimentul respectiv sau cum. In prezent papam morcov cu 30 minute inainte de ora mesei si nu de fiecare data mai vrea bibe decat dupa 1,5-2ore. HELP! Eu visez la schema asta:
- prima masa de dim (7-8-9) lapte biberon
- inainte de pranz gustare fruct
- dupa pranz (noi papam la 3h) legume
- dupa masa o masa de lapte
- seara lapte cu cereale
-intre mese suc de fructe/legume sau ceai.
E ok asa? Asta pana mai pe la 7-8 luni cand vom mai incarca schema, nu??

Acuma..... baietii seamana cu mamele si chiar AJ mi se pare ca aduce cu mami ( in poza baby vali).
Am vazut poze:
Ven,
si trupa de baieti care sunt teribili fiecare in felul lui, pe grupe de varsta.
Ginette,
oho-oho deja ne gandim la cuburi??? Tati se bucura ca are baiat si pt faptul ca abia asteapta sa aduca din podul socrului meu cutiile cu lego si cuburi cu care se juca el....
Angi,
Pupi e un scump si cred ca l-a impresionat marea nesfarsita dar in ultima poza la tati pe umar se relaxeaza iar. Pacat ca nu mai schimbi mai des o vb cu noi. Lasa impresia ca esti suparata pe noi. Uite cate o fi avand pe cap si Mistu dar ne saluta cam zilnic! Ma scuzi daca ma bag ....
Grati.ela,
Ozi e frumoasa foc! Imi place in rochia de la meme iar cu codite e o Ileana Cosanzeana!!!!
Ginette,
frumos gestul tau sa te gandesti la cele doua gemene din spital. Macar sa se gaseasca cineva sa le imbrace frumos in hainutele de la printesa ta. Eu am mai zis: chiar trebuie decazuta din drepturi o astfel de mama! Stim atatea povesti siropoase din filme/carti in care mama a fost obligata sa-si abandoneze puiul si dupa ani revine etc, etc. Mi se pare imposibil sa uiti ca ai pe undeva un copil. Le-o fi tatilor mai usor, unei mame ma gandesc ca ii e imposibil.
Vad aici la TV, cand ma mai uit, aproape lunar cate un caz de iti sta parul maciuca: noi nascuti ascunsi de mame in lazi frigorifice (si nu e caz singular, aceeasi mama face cu trei nou nascuti la fel, din sarcini diferite), ii ascund in pod sau ii betoneaza in jardiniera si planteaza flori peste. E de-a dreptul inimaginabil..... Apoi cazuri de incest in care tatal isi acunde fiica intr-o locuinta amenajata in pivnita si au impreuna 7 copii!!! Scuze ca va inoportunez cu detalii dar iti vine sa urli, chiar e rasa umana asa de...barbara?????
Eu sper sa putem sa le deschidem copiilor nostri o cale intr-o lume mai buna....
Mai era de zis una alta dar revin....

Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 4 LUNI (23.12.2007)

LA MULTI ANI clopoteilor sarbatoriti AZI!

Filmulete!!!
http://www.youtube.com/watch?v=I9mc8EEY2yk
Poze NOI incepand de aici...
http://good-times.webshots.com/photo/2796701990102658297sGiqfZ

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca.Diana spune:

fetelor am nevoie de un sfat ca iar o iau razna.
am inceput sa am cosmaruri noaptea, ma cert cu sotul, cu nasa, cu mama, cu toata lumea! ce e de facut? sunt nebuna, stiu!

totul a inceput dupa vizita doamne doctor. a venit la 4 luni, l a vaccinat. luase numai 600 g in ultima luna (alaptat exclusiv la san). introducem mancare! urmatoarea schema

- seara dupa baie cereale cu lapte inclus de la humana - 150 g timp de 10 zile
- dimineata mar ras cu biscuiti. 1 mar + 2 biscuiti.

etc etc

deci nu mi a recomandat sa o iau usor, azi o lingurita, maine doua cum am vazut ca se practica.

eram happy, m am dus am luat cerealele, incantata ca o sa incepem sa papam altceva si poate o sa ne fie mai bine. l am preparat. copilul urla dupa baie ingrozitor. el nu vrea sa fie masat, cremuit, imbracat. el vrea tzatza direct. dupa ce i am facut toaleta i am dat o lingurita de piure din ala de cereale. urla cu el in gura. nici macar nu l a plescait un pic sa vada ce gust are. am incercat sa l calmez sa i mai dau o lingurita! degeaba. saracul avea cereale in gura, la gura, si pe el! mi s a facut asa mila. l am pus la san si a fost fericit.

noaptea am visat numai tampenii cum voi reusi eu sa ii dau de papa. m am decis a doua zi sa il pun in biberon. zis si facut. acelasi rezultat! el vrea tzatza si gata!

tampita de doctorita are tel inchis. marti merg la alta si sunt gata sa renunt la ea daca cea noua va fi ok. sunt stresata si nervoasa. mi e sa nu imi pierd laptele. bag papa in mine, vitamine. tot tacamul. oare e prea mic? poate trebuia sa incep usor cu un suc de mar ceva?

voi ce ziceti? of, imbarbatati ma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

AncaD Ozi a vrut doar tzitzi pana la 7 luni...prevad ca asta ma paste si cu Dudu (si el a luat in aproape o luna 600gr...are 6200gr)...ai rabdare cu Calin - e sg sol!
Va pup...plec la Pitesti - Ozi are concurs de inot!

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput