burtica tare in saptamana 38 de sarcina

burtica tare in saptamana 38 de sarcina | Autor: daniela06

Link direct la acest mesaj

e normal sa ai burtica tare in saptamana 38 de sarcina, sau ce puteti sa-mi spuneti despre miscarile bebelasului in aceasta perioada?
eu sunt cam ingrijorata ca bebele meu numai misca asa cum misca cu o saptamana in urma..ce sfaturi puteti sa-mi dati
va multumesc si sanatate multa!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

In ultima luna din sarcina doctorita, tot timpul imi repeta sa fiu atenta la miscarile copilului si pt orice modificare sa o sun... Ca starea lui se poate schimba de la o sapt la alta in aceasta perioada... Chiar si o monitorizare nu poate garanta mai mult de o sapt ca bebe e bine. Eu cand am nascut asa aveam burta ...tare ca un bolovan, fara dureri si bebe nu prea se mai simtea...si cand am ajuns la spital aveam dilatatie 4

Ank Raul 17.10.2007
si 10+
Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

In ultimele sapt de sarcina bb nu mai misca atat de mult pt ca se maresc si nu mai au loc in burtica.Daca iei un no-spa si nu ti face burtica moale ar fi bine sa te duci la doctor.

Tecky 34 sapt
AMR 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ille spune:

fetele, stie cineva de ce bebeul meu misca din cand in cand foarte regulat? am auzit ca ar sughitza, asa mi-a spus o prietena,ceea ce ar fi foarte bine.
Dar pe mine ma ingrijoreaza, pana sa ajung la dr sa intreb.
voua vi se intampla asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ille spune:

am uitat sa va spun, eu sunt acum in sapt 34 si se intampla asta de aprox 4-5 saptamani.

mie mi se pare ca zvacnelile, ca sa le spun asa, sunt mai rare decat o bataie de inima si mai dese decat regularitatea unui sughitat, cel putin la un adult, nu stiu cum sughitza copiii, sunt la prima sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamihaela75 spune:

Sunt aproape sigura ca este sughit, si a mea face la fel, destul de mult chiar in ultimul timp.

Au mai ramas 18 zile pana vine Isabel Victoria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ille spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamihaela75

Sunt aproape sigura ca este sughit, si a mea face la fel, destul de mult chiar in ultimul timp.

Au mai ramas 18 zile pana vine Isabel Victoria


anamihaela75, eu am 2 variante spuse de 2dr: ba ca sughitza si este atat de des pt ca nu are inca diafragma formata ca la un adult, ba ca e vorba de un fel de contractii.
Eu inclin sa cred prima varianta.

Succes la nastere!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ille

fetele, stie cineva de ce bebeul meu misca din cand in cand foarte regulat? am auzit ca ar sughitza, asa mi-a spus o prietena,ceea ce ar fi foarte bine.
Dar pe mine ma ingrijoreaza, pana sa ajung la dr sa intreb.
voua vi se intampla asa ceva?


este sughitul lui bebe sigur, mie asa mi-a zis dr...al meu sughite zilnic cateodata cate 5-6 minute



34+ DAVID-MIHAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk.m spune:

ille, asa e, sughita si bebe, ceea ce denota ca este sanatos si are reflexele bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ille spune:

he he, va multumesc pt raspunsuri, ma bucur mai ales ca e un semn de sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns renataozana spune:

Buna fetelor,si eu sunt o graviduta cu burtica tare din saptamana 22,acum avem 32 saptamani.La mine nu doar ca se intareste dar si doare ,medicul mi-a prescris gynipral care ajuta foarte mult.

In legatura cu acele miscari regulate in burtica si mie mi-a zis doctorul ca bebe sughite.

Renata..Mami de Alex si piscotel micut de 32 saptamani


http://tickers.baby-gaga.com/p/dev306pbs.png" alt="pregnancy due date" border="0" /></a>

Mergi la inceput