Valea Ariesului si Valea Ierii

Valea Ariesului si Valea Ierii | Autor: Graviduta

Link direct la acest mesaj

Intrucat Mara este mica, ne-am gandit sa petrecem marea parte a concediului de anul asta in tara, mai excat pe Valea Ariesului si/sau Valea Ierii, pentru ca am inteles ca sunt deosebite locatiile. Imi puteti recomanda ceva? Ma refer la pensiuni, trasee de urmat, locuri de vizitat, lucruri de facut...

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Iti recomand cu caldura: www.pensiunealara.com
Mancare extraordinar de buna, noi mergem in weekend sa mai mancam acolo, locatia superba, conditii fte bune. Liniste si pace, e si aproape de Cluj in cazul in care apar probleme.

Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Alina,hai sa-ti spun ce am facut noi asta vara,pe valea Ariesului...am plecat de la Lunca Sibielului,unde nu am gasit cazare...aiure in lume cu masina si cu tinta finala Stana de Vale.Si cum drumul tine si pe Valea Ariesului...uite asa am luat Apusenii la drum.Si ne-a prins noaptea.Unde sa sta?Nu gaseama niciunde pensiune,toate full.Cele mai faine ni s-au parut cea din Horia,numita "Padurea verde"(sper sa nu gresesc).Apoi pensiunile Vank,Lazea,Poarta Zmeilor...si nu-mi mai amintesc acum...astea le-am vazut,la unele am incercat cazare si era plin...In fine dupa ce ne-am invartit ca un c** intr-o caldare pana s-a lasat intunericul,am zis asta este...fie ce-o fi,si de-om ramane la un gospodar in curte si-o ne-o da voie sa dormim in grajd tot e ceva.Am ajuns,intr-un final,la o pensiune cochetica,numita Maridor,unde sefa de trib e doamna Rodica,in localitatea Garda.Ne-a primit cu drag,aea si locuri,am luat doua camere,pentru camerele nu sunt foarte mari si paturile sunt doar de o persoana...masa ti-o pregatesti singur,iar la baie e cu randul...are o bucatarie faina,curte cu jucarele de copii...ai senzatia ca esti la tine acasa,asa te simti acolo.Pretul pe camera 50 roni,atat era as' vara.Si tani Rodica,cum ne-a vazut abatutit si obositi...ne-o intrebat de ne e foame si cum isi facea scovergi cu branza si marar,ne-a invitat la masa,pe de-a moaca....adica si-a impartit cina cu noi 4,copiilor le-a adus cate o cana de lapte de vaca proaspat(lapte pe care,evident,copiii nu l-au baut,ca mirosea a vaca)si apoi somn de voie.Dimineata am mers vreo 1km mai la deal de dna Rodica,unde este pensiunea "La Mama Uta",sa luam micul dejun...Si acolo e loc de cazare,nush cat costa,dar pot sa spun ca am halit un mic dejun motzesc de a stat matza in coada,iar eu am fost ghiftuita aproape toata ziua.Mama Uta,nu-i vrajeala,e o doamna simpla de 70 de ani(nu-i dai anii) cu un marketing in ea de pune la kur si cel mai tare economist...cand si cand iese din bucatarie ,ca ea prepara mancarica,cu manutele ei...si se plimba printre clienti,indiferent ca locuiesc la pensiunea ei sau pur si simplu sunt cum eram noi,doar la masa...may Alina,te trateaza de parca ati fi prieteni de o viata,de parca tocmai acu' 10 minute v-ati despartit ,te intreaba cate in luna si in stele,ia copilasii micuti in brate exact ca o bunica....ce sa-ti spun?pe noi ne-a fermecat iremediabil...iti povesteste din viata ei...Strtegia asta de marketing si promovare e bestiala...toti,absolut toti mesenii raman fascinati de femeia asta...iica-mea se lipise de ea ca timbrul de scrisoare...si mama Uta trebuia sa plece la bucatarie si Luana nu o mai lasa.
In fine dupa masa de acolo noi am urcat la Scarisoara..poti urca cu masina propie,daca ai 4x4 sau cu cei ce fac drumul asta cu niste IMS-uri.Pe jos e cam lung drumul...Scarisoara nu mai este ce a fost,ghetarul s-a topit...ramane impozanta galeria aceea si niste ghetari care au mai scapat de topire...cei din sala bisericii,asa ii spune parca.In schimb coborarea si urcarea la gheta sunt impresionante.Intorsi de la Scarisoara ne-am urcat in masina si am plecat catre Beius...in drum se merge catre Pestera Ursilor.Noi nu am ajuns acolo...si imi pare rau,ca am auzit de la cei ce au vizitat-o ca e foarte frumoasa.Si am urcat la Stana de Vale...peisajul e superb acolo,insa e un loc unde sa asculti cum creste iarba,nu tu urlete,nu tu muzica tare....e atata liniste...E un singur hotel acolo,cel mai tare din parcare,Hotel Iadolina...nu e cine stie ce,dar e ok...Aici am mers in drumetie la Cascada Lesu...drumetie care ne-a luat 3 ore dus,3 intors....peisajul....superb,am mancat pana ni s-a aplecat mure si zmeura...ca e la marginea drumului si n-o culege nimeni.Izvoare gasesti la tot pasul si au o apa buuunaaaaa....Cascada asta e o...chestie asa,cica e cascada...ma rog,nu mai comentez....tot efortul urcatului a meritat pentru aentura si peisaj...
Din cate stiu si imi amintesc,pe Valea Ariesului,sau ma rog....in zona,poti merge sa vizitezi asa:Albac,Tebea,Horia,Avram Iancu...apoi Pestra Ursilor,cum ziceam,Pestera Meziad,Cheile Turzii,Cetatea Ponorului,rezervatia de la Padis....cam asta imi vine acum in cap....

Poate mai scrie careva amanunte...Pai sa aveti vacanta frumoasa!Apusenii,dupa parerea mea,e unul din cele mai frumoase locuri salbatice din Romania...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Fetelor, multumesc. Ana, super comentariu . Mi-a placut aia cu laptele ce mirosea a vaca. Si noi am fost la Iadolina si am fost foarte incantati de zona si conditiile din camera de hotel. Mai astept sugestii.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Alina,am uitat sa spun ca am album de poze cu Scarisoara,Pensiunea Maridor si "Mama Uta".Daca vrei sa vezi intra la semnatura si cauta acolo,mai in josul paginii,albumele de care spun.
Daca imi amintesc ceva,mai scriu

PS.Scuze de literele halite mai sus...tastatura imi face figuri.


Editez,de pe un alt forum drag mie,aici poti gasi informatii care te intereseaza:

http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=34496


Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput