Clopotei de Ianuarie-Februarie 2008 (41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

LauriciI nu cred ca e voie cu creme cand alaptezi. Cel putin in sarcina a fost contraindcat. red ca se absorb prin piele si intra in "circuit".
Foloseste o data la ateva zile macar daca e absolut necesar.
Iar cea de celulita cred ca contzine si mai multe nebunii. Mai bine mai astepti putin
Io ma dau cu d'aia cu bronzare treptata, dar pipe nu mai papa tzatzi de 2 sapt cred.

Cat despre suc, doc mi'a zis sa nu combin mar si morcov pt ca tre' sa'si formeze si ea gust.
Sa incep cu o linguritza de morcov...a2a zi 2...pana ajung pe la 30 mil
apoi gata alimetul respectiv
incep o sapt cu altceva la fel ca la inceput
Daca ii plac amandoua, poti sa le combini pe parcurs.
Cand incepi diversificarea? Io m'am hotarat pt 4 luni...adica dupa botez.


Shose si Pipetzica

www.flickr.com/photos/10814074@N07/" target="_blank">Poze

Sunt mare

Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cynthia_ spune:

LauraI asa cred ca-i al doilea dintisor si a zis si medicul ca l-a controlat si nu are nimic. Despre suculet eu i-am dat impreuna morcov + mar si mai incolo am introdus un pic de para si a fost totul ok.

OCTI

mamica de octavian- 31.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Laurici, nu stiu sa-ti raspund la intrebare.... Eu banuiesc ca nu este interzis sa le folosesti. Acum, ce pot contine asa nociv ca sa treaca prin piele in sange si apoi in lapticul lui theuta??

Lui dimitris i-au iesit primii dintisori la varsta de 6 luni.
Norocul meu a fost ca lui ii ieseau cate doi deodata! Cred ca durerea era mare dar... am scapat mai repede in acest fel!




Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by Laura Ioana

LauraD a scapat, dar i-am dat si aseara, preventiv, nurofen. S-a culcat la 10,30 si s-a trezit la 12,30. Io, chiaora de somn, zic ca-i ora de papa; o iau, o pun langa mine si cand ma uit la ceas si vad cat e zic s-o pun la loc Si-ncepu a plangeee asa ca, i-am dat sa pape si mi-a dormit pana la 7,30 (dar a stat cumintica in pat, fara sa zica nik, pana la 8,30). Acum a adormit pe la 10,30 in zgomotul aspiratorului
Ramona eu stiu ca se incepe cu suc, nu cu razatura.
Voi ati inceput sa le dati suculete de morcov si de suc? Si cum se face? Dau suc de morcov o sapt, apoi fac pauza cateva zile si-i dau suc de mar?
Ema Cynthia imi pare rau pt mititeii cu febra. Multa sanatate
Cynthia deja al 2-lea dintisor Thea a facut duminica temperatura 38 si am intrebat-o pe dr daca s-ar putea sa-i iasa dintisori si mi-a spus NUUU, SUB NICIO FORMA! Dar nu a verificat-o, ci doar ca e mica la varsta
Nu stie nimeni daca am voie sa ma dau cu lotiune bronzanta? Dar cu crema anticelulita?


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria
Atat sunt de mare
Botezul minunii Thea Maria
Am 2 luni
Poze noi
Am reusit s a ma intorc pe burtica - filmulete



Laura ii dai suc de morcov cateva zile, vezi cum il tolereaza apoi fara pauza ii dai suc de mar, minim 2-3 zile, vezi cum il tolereaza si pe acela iar dupa poti combina mar cu morcov. La alegere poti incepe si piure de morcov , tot 3 zile, apoi mar - 3 zile, apoi combinat. La fel se face cu toate alimentele . Alimentul nou singur minim 3 zile apoi combinat cu cel cunoscut deja.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Cam asa mi'a explicat si mie doc, cum zice Lala, si mi s'a parut pertinent argumentul referitor la cunoasterea gustului fiecarui aliment in parte.

Shose si Pipetzica

www.flickr.com/photos/10814074@N07/" target="_blank">Poze

Sunt mare

Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

quote:
Originally posted by Shose

LauriciI nu cred ca e voie cu creme cand alaptezi. Cel putin in sarcina a fost contraindcat. red ca se absorb prin piele si intra in "circuit".
Foloseste o data la ateva zile macar daca e absolut necesar.
Iar cea de celulita cred ca contzine si mai multe nebunii. Mai bine mai astepti putin
Io ma dau cu d'aia cu bronzare treptata, dar pipe nu mai papa tzatzi de 2 sapt cred.

Cat despre suc, doc mi'a zis sa nu combin mar si morcov pt ca tre' sa'si formeze si ea gust.
Sa incep cu o linguritza de morcov...a2a zi 2...pana ajung pe la 30 mil
apoi gata alimetul respectiv
incep o sapt cu altceva la fel ca la inceput
Daca ii plac amandoua, poti sa le combini pe parcurs.
Cand incepi diversificarea? Io m'am hotarat pt 4 luni...adica dupa botez.


Shose si Pipetzica

www.flickr.com/photos/10814074@N07/" target="_blank">Poze

Sunt mare

Povestea Nasterii



Si eu tot dupa 4 luni, adica tot dupa botez....
Pe cat veti avea botezul?
Noi pe 7 iunie.

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Am dat send inainte sa iti raspund si la a doua intrebare :

- febra teoretic nu se face de la aparitia dintisorilor . Explicatia este ca atunci cand erupe un dinte sau in timpul apropiat unui vaccin organismul este mult mai slabit si capteaza diversi microbei mult mai usor. Febra este reactia anticorpilor ce lupta cu acesti microbi . In mod normal in alta perioada ( nu dinti, nu vaccin) organismul ar fi anihilat acesti microbi usori fara a fi vizibila reactia sistemului imunitar.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Cum pe noi nu ne-ati mai vazut de multicel, am pus poze noi in albumul : Andrei 4 luni. Asta doar daca va era dor de noi .

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Lurici iar impreuna si la nastere si la botez. Noi pe 14 la fix o saptamana muuult fetele si pe Dimitris

Shose si Pipetzica

www.flickr.com/photos/10814074@N07/" target="_blank">Poze

Sunt mare

Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

MITSULIN SIMPATIC, primeste si urarile noastre de bine de aici de la Polul Nord! Iti dorim sa ai parte numai de bucurii si impliniri!

Gatta, sunteti niste frumoase! Am vazut pozele de la botez, si vreau si eu sa laud faptul ca te-ai imbracat in ie! Esti un exemplu pentru noi!Ar trebui sa imbracam si noi port popular sau macar o ie la ocazii ca acestea!

Ramona, incearca sa-i dai morcov fiert diluat cu laptic de al tau!

Ema, il pupam si noi pe bb Milan ca sa se faca bine curand!

Tinna, multumim pentru capitolul nou! Ce mai fac voinicii tai?

Alina023, Nici Saara n-a mancat bine o perioada, tot asa 2-3 min si apoi gata. Eu am hranit-o semiadormita si a fost mult mai bine. Cat mai cantareste acum Ana? Eu sincera sa fiu as incepe diversificarea daca as fi in locul tau! Asta e parerea mea..sper sa nu te superi.


Miki de Saara Maria 7.01.2008

Miki
www.flickr.com/photos/timonyyssonen/" target="_blank">Saara
www.flickr.com/photos/timonyyssonen/sets/72157605039935204/" target="_blank">Vacanta la Riga

Mergi la inceput