Mamici norocoase de septembrie-octombrie 2008 (53)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

maria si Andy are de cateva zile nas curgator,eu ii dau oscilo.Asta e voie si ptr gravidutze.Eu am luat cand am fost racita.Paracetamol simplu,ceai cu miere si lamaie poti lua.Insanatosire grabnica

20+bbelina

laura si andy (07.04.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

alinushca

Anca...imi pare rau sa aud de problema ta cu serviciul, dar ar trebui sa faci ceva in privinta asta, cred ca cel mai bine ar fi, cand ai un drum la munca (daca nu ai, iti faci, sa duci un medical...sa iei ceva...) si sa inapoiezi atunci telefonul. Ca nu se poate asa, ai medical ca sa te odihnesti, tu si Carla sunteti mai importante acum, sunt sigura ca o sa gasesti un moment bun sa pui capat, cu cat mai repede cu atat mai bine.
Asta va trebui sa fac si eu, pentru ca astazi am fost la un alt dr care mi-a confirmat scurtarea si 'inia o pauzarea' colului si mi-a zis ca d-acum incolo va trebui sa stau acasa, sub tratament. Saptamana trecuta, cand am iesit din spital si m-a sunat sefa sa ma chestioneze, am adus in discutie posibilitatea de a lucra d-acasa, dar a schimbat subiectul imediat, nu prea cred ca e de acord. Eu as putea sa lucrez lejer d-acasa, job-ul meu presupune numai munca la calculator si mi-ar fi mult mai usor d-acasa, dar daca n-o sa vrea....
va trebui sa gasesc o modalitate sa-i spun cat mai frumos ca nu mai vin (sunt sigura ca n-o sa-mi fie usor, mai ales ca i-am invatat prost..cu ore suplimentare, fara prea multe pretentii si bani)
Maine ma vad cu alt medic..sper sa ie 'the one', sa va spun maine: 'gata burtici am si eu medicul meu, care se ocupa de mine si de Mikul'

Ma bag in pat ca noaptea trecuta a fost alba pentru mine, nu m-am putut suci de pe o parte pe alta in pat de durere

Va pup, somn usor si vise cu bebici jucausi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

CD si Anca va doresc multa multa sanatate si cel mai important e sa va ganditi la voi si la bb. Eu cand am avut probleme mi-am anuntat sefu ca nu vin nu stiu cat timp si el a redistribuit sarcinile colegilor mei (saracii). Daca sefii vostri sunt oameni vor intelege si vor aprecia faptul ca totusi incercati sa faceti ceva, daca nu eu zic ca nu merita sa va beteti capul cu ei.
Sa stiti ca chiar daca nu va cunosc ma gandesc la voi si la celelalte fete care trebuie sa treaca prin problemele astea si imi dau seama ca trebuie sa fiti tare puternice si hotarate ca sa faceti fata.

Multa, multa sanatate.

Eu de maine iar incep nebunia de la lucru asa ca o sa fiu mai mult cu privitul si cititul decat cu scrisul.
Si daca cititi sau auziti la stiri de o graviduta nebuna care si-a batut colegii pentru ca i-au pus mana pe burtica sa stiti ca sunt eu.


19+ inca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Am uitat, de fiecare data cand era cineva racit in jur, a fost si sotul la un moment dat foarte bolnav, am mancat cate o lamaie cu zahar in fiecare zi si multe, multe fructe. Se pare ca am scapat numai cu vitamina C.
Oricum nu as lua nimic fara recomandarea doctorului.


19+ inca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Neata,
ati va intampin eu cu ceai,cafea sau ciocolata calda.

Alnushca, mult succes la eco si sa te intorci cu vesti bune!

CD27, imi pare rau ca treci (si tu) prin asta. Dar o sa vezi ca daca stai in pat o sa fie bine!Plus ca daca sefii tai nu dau dovada de intelegere e mai bine ca stai acasa....

Si mai am o intrebare...asta cred ca e pentru toata lumea in situatia "col scurt" .Colul scurt se simte si "la mana" sau doar la eco cand e masurat.Intreb pentru ca la mine la eco a iesit de 27 mm dar dupa control dr parea mirata...adica parea sa "simta" altceva

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zambetmic spune:

'neata burtici,

va invit la o "ceva" cald si bun de baut

am si eu o problema asa de luni de dimineata, am intrat deja in saptamana 20 si eu tot am niste stari de greata dimineata de numa numa
noroc ca de obicei nu mananc ...dar ... sa fie normal oare? stiu ca depinde de fiecare ... da ma intreb si eu cu paranoia din dotare

si o veste buna, duminica a simtit si tati de guguloi miscarile. dimineata leneveam in pat si am simtit ca incepe gimnastica, si i-am pus repede mana ... apoi se intreba, oare cu ce a dat? cu piciorusului sau cu mana?

18+ cu fitita Adnana

www.obezitate.org.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Zambetmic,
eu in fiecare zi dintre 6 si vreo 13-14 saptamani am varsat.Numai seara.Acum seara am ramas totusi cu o senzatie ca nu imi prieste ceva..greata asociata cu faptul ca mi se pare ca imi sta ceva in gat.

Nu cred ca e asa de anormal....

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Neata burtici si bebei

nu am reusit sa intru si ieri ca eram prea daramata dupa 3 zile de raceala dar acum parca imi este mai bine, asa ca va scriu reteta pe care am folosit-o pt cele care aveti nevoie:
-paracetamol simplu 1 dim. si 1 seara ca sa scada febra
- oscilococcnium 2 pe zi
- paragrippe 2 la 2 ore
- stodal 2-3 linguri pe zi
- vit. c 2-3 zi
- propolis c 2-3 pe zi
- ceaiuri cu miere si lamaie si lapte cald cu miere
- sare incalzita si pusa pe piept
- marimer apa de mare pt desfundat nasul.

Azi vad ca imi este mai bine, asa ca va doresc insanatosire grabnica ca e tare frumos afara din ce vad si eu pe geam si ar fi pacat sa nu va plimbati.


21+


www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Cd imi pare tare rau ca nu s-a rezolvat cu colul, insa din experienta proprie iti spun(stau de 2 luni acasa) ca orice om poate fi inlocuit la servici si nu are rost sa te ingrijorezi, cat despre col trebuie neaparat sa stai la pat, eventual daca poti sa stai cu picioarele si fundul ridicate pe ceva. Sunt sigura ca se va rezolva problema cu multa rabdare si stat la pat. Merita orice asa ca nu pot decat sa iti doresc multa multa sanatate.

21+


www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corrina spune:

Buna dimineata,

Bafta la eco Alinei si Laurei!!! Sa veniti cu vestile cele mai bune din lume!!

Vad ca mai sunt fete sinteresate, ca si mine, de problema colului.

tzitziri, la eco morfo de acum 4 zile, colul meu masura 27 mm si am intrebat-o pe dr. daca nu e prea scurt. Mi-a spus ca, in conditiile in care e peste 15 mm la aceasta varsta gestationala, e bine. Nu am intrebat-o cum stau la capitolul inchis/ deschis. Adica in conditiile unui col nu atat de lung, insa inchis, e ok? Ma gandesc ca daca era, Doamne Feri, colul deschis, imi spunea cineva ceva pana acum, nu????????

O intrebasem si pe CD27 cat masura colul ei atunci cand dr. i-a spus ca e scurt, insa cred ca nu a vazut mesajul, pt. ca nu am primit raspuns...
CD27, pleeeeease, daca citesti, esti draguta sa ne spui si noua?

Va doresc o saptamana minunata si voua, si bebeilor.

23s+ Bebica

Mergi la inceput