Cum se curata un iaz cu pesti?

Cum se curata un iaz cu pesti? | Autor: MissJJ

Link direct la acest mesaj

Buna!

Noi ne-am mutat anul trecut in vara si casa unde ne-am mutat are in gradina un iaz cu pesti, din cate am inteles pestii sunt koi, cu toate ca nu sunt sigura, eu le am cu animalutzele da alea cu blana nu am avut pesti niciodata.
Si cand ne-am mutat am dat drumul la pompa ca are o pompa instalata si apa s-a curatat si arata bine, dar acuma s-a umplu iazul de alge si verdeturi si sincer nu arata prea nemaipomenit.
Intrebarea mea cum se curata un iaz din asta? Este mai indicat sa vb la o firma specializata sa vina sa se ocupe de asta sau se poate face usor si de catre propietar? Orice sfat este binevenit ca pe net am mai citit eu una alta dar eu pana una alta cum sunt total noua la subiectul cu pesti si iazuri sunt total in ceatza.
Daca este cineva care se pricepe si imi poate da niste sfaturi please do, pot sa pun si poze ca sa vedeti mai bine ce si cum.

Multumesc anticipat!

PS Sper ca am postat unde trebuie subiectul, daca nu rog moderatorii sa il mute unde considera ei ca s-ar incadra.

-------------------------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si acumcu Amira Maya
AMR 7 saptamani


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Nu prea stiu daca te pot ajuta intr-adevar. Am si eu un iaz in curte si il curat de 2 ori pe an. Dar al meu e foarte mic, e de fapt un bazin cu pesti nu iaz din acela cu folie. Principiile dupa care functioneaza ar trebui sa fie insa cam aceleasi.
Spui ca ai gasit iazul cu tot cu pesti cand te-ai mutat. Asta inseamna ca ecosistemul era deja format, ar trebui doar sa-l intretii.In principiu se echilibreaza singur, trebuie sa ai grija doar de cateva chestii. In primul rand sa indepartezi plantele deteriorate din apa sau frunzele aduse de vant in iaz. Ar trebui sa ai plante oxigenatoare pe fundul lui. Daca nu ai incearca sa cumperi, nu sunt asa priceputa sa-ti si recomand ce, mai bine intrebi vanzatorul. Daca iazul e suficient de mare si pe tine nu te deranjaza ti-ar fi utile si niste broscute. Mai ai nevoie de melci de apa si... cam atat.
Sigur ca primul lucru pe care trebuie sa-l faci e sa-l cureti.
Trebuie scoasa toata apa, poti uda gradina cu ea, e plina de substante nutritive. Scoti mai intai cu pompa atata apa cat e necesar ca sa poti scoate usor pestii si plantele. Pestii ii pui in apa din iaz, intr-un recipient suficient de mare intr-un loc umbrit si eventual montezi in vas si pompa pt. aerisire. Eu folosesc pentru asta o cadita de baie mai veche a copiilor mei.Plantele le scoti si le pui separat in apa curata.Scoti pietre/decoratiuni/sisteme de iluminat subacvatic sau ce mai gasesti acolo apoi restul de apa si...incepe distractia. Cu un burete si apa curata (fara detergenti)stergi bine fundul si lateralele pana se curata tot stratul de depuneri. Iti trebuie cizme si manusi si vezi ca miroase destul de tare a balta. Dupa ce l-ai curatat bine cureti si tot ce mai era acolo si asezi la loc. Umpli pe jumatate cu apa, pui pestii si plantele curatate si ele de alge si pompa curatata la fel f. bine. Umpli de tot si timp de 6 luni nu mai ai prea mult de lucru cu el.
Daca folosesti apa de la robinet ar trebui saumpli iazul si doar dupa cateva zile sa pui macar pestii daca nu si plantele. Eu pun apa de fantana si merge sa-i pun imediat.
Repet, ti-am dat toate sfaturile astea din experienta mea cu iazul mutitel. Nu am curatat vreodata un iaz cu folie dar in principiu ar trebui sa fie cam tot aia. Daca mai ai intrebari iti raspund cu placere. Uite si o poza cu iazul meu ca sa-ti faci o idee:

http://good-times.webshots.com/photo/2894313510103343481EljlRP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

socrul meu are un iaz mic cu pesti si il curata de 2 ori pe an
scoate pestii de acolo, scoate apa, spala bine bazinul si plantele le aranjeazsa frumos (nuferi si alte plante specifice) si pune apa din put la loc, o lasa un pic sa se mai incalzeasca de la soare si apoi baga plantele la loc si apoi pestii

bafta

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut bebe, site-ul lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Georgeta, Lilina ms de raspunsuri.
Georgeta iazul meu e mai marisor. Eu as vrea totusi sa il golesc si sa il curat pt ca nu stiu cand a fost curatat ultima oara ca cei care au stat aici nu au zis nimic nu ne-au lasat ceva indicatii nimic, au plecat si gata si noi am ramas cu bietii pestisori pe cap, ca is frumosi da mi-e frica sa nu ii omor sau ceva ca eu sunt bata la iazuri si din astea.
Uite aici poze cu iazul nostru si sistemul de la el, am vazut ca lampitza aia uv se poate schimba o sa o schimbam poate si aia e veche cine stie cand a mai fost schimbata si mi-a mai zis cineva sa curat filtrul sa spal totul cu apa curata poate si asta o sa ajute ca eu nu m-am bagat la el pana acuma, bine ca am facut si renovari si etc si nu prea am avut timp de iaz.
De umplut tre sa il umplu cu apa de la robinet noi avem unul afara in curte, ca alta apa nu am, dar am inteles ca sunt solutii speciale care se folosesc sa se curete apa si sa fie potrivita pt pestisori si am inteles si ca trebuie sa pastrez o parte din apa din bazin de acuma ca asta contine bacterii bune si etc.
Am sa incep sa curat mai intai filtrul ala si bazinul mai mic din spate si sa schimb lampitza aia uv si pe urma sa ma pot ocupa numai de iaz in sine.

-------------------------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si acum cu Amira Maya
AMR 6 saptamani

Mergi la inceput