FIV in Austria

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

INFO PT FETELE CU INFERTILITATE MASCULINA : P-ICSI si IMSI nu pot fi efectuate amandoua la acelasi FIV. Ori una, ori alta ...
Se pare ca cea mai buna ar fi IMSI

O noua tehnica ce mi-a fost adusa la cunostinta de clinica nr. 3 (cea scumpa): au o noua tehnica - se numeste "Polscope retardance" si determina gradul de maturare al ovocitului (si deci e mult mai sigur sa rezulte un embrion viabil); e un test care se face prin punerea ovocituluiintr-o anumita lumina

Fetelor, am o dielma, in engleza egg e ovocit, nu ?
Si embryo e embrion ?

Deci in tehnica de mai sus se testeaza egg :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

eggs stiu ca sunt ovocitele, dar am vazut ca se foloseste si termenul de oocytes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Alte detalii despre clinicile 1 si 4:

1.Dr Obruca a fost primul din Austria care a introdus si implementat cu succes ICSI cu spermatozoizi din biopsie testiculara; cred ca in Austria e unul din cei mai cunoscuti dr din domeniul infertilitatii (fiind profesor Asociat la Universitatea Viena, presedinte la nu stiu cate Asociatii, etc).Clinica face parte dintr-un spital privat

4. Primul FIV din Austria, experienta vasta; este co-fondatorul clinicilor unguresti “Kaali Intezet” din Budapesta, Gyor, Debrecen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Eu am scris la toate cele 5 clinici (vineri) si azi, duminica (va vine sa credeti????) am primit deja raspuns de la clinica Kittei. Ma asteptam la ceva de genul "sigur, transmiteti analizele si veniti pt fiv", dar nu... sunt impresionata, recunosc de raspuns. Vor mai intai sa gaseasca cauza pierderilor de sarcina si pentru asta imi scriu analizele acelea imunologice de care tot vorbesc eu pe unde apuc, precum si cele genetice (care le avem amandoi facute-cariotipul) si unele pt tiroida (pe care le am facute de asemenea si sunt bune)... cu rezultatele trebuie sa ma programez la ei sa discut cu geneticianul lor si imi recomanda polar body, testarea aceea de care va povestea Pisix.
Eee, cu analizele imunologice e poveste intreaga la mine, ca le-am facut in decursul timpul din 2004 pana acum de mai multe ori, ultima data in decembrie cand aveam 7 sapt de sarcina la Fundeni, acum cand ma uit pe ele scrie aproape la toate (proteina S, rezistenta la proteina C, si celelalte) "result not normal range" ??? si cu toate astea doctorita imi trece acolo cu pixu' lupus anticoagulant negativ si ma trimite acasa cu o reteta de aspenter (pe care oricum il luam, pe langa dexametazona). ma gandesc din ce in ce mai serios la faptul ca rezultatele au fost denaturate de faptul ca eu luam aspenter si dexametazona...
In fine, din lista de analize pe care mi-au transmis-o cei din Austria ar mai fi (nefacute de mine):

- natural Killer cells - care nu am gasit-o pe nicio lista de analize a vreunei clinici la noi; ma tot gandesc, or fi acelasi lucru cu neutrofilele din analiza hemoleucogramei? stie cineva?

- IgG Immunoglubulin deficiency- asta banuiesc ca este antibeta2glicoproteina- care la Fundeni nu se face, dar parca la Cantacuzino da si o sa ma duc s-o fac...

- factor V Leiden si factor II (asta cred ca e rezistenta la proteina C)- se fac la geneticlab.

Asa ca voi purcede la noi testari (desi daca ar fi dupa mine as lua direct tratamentul clasic consacrat heparina+prednison+aspirina, asa ca sa termin balciul cu toate analizele astea care ma dispera).

Oricum, vreau sa va spun ca o prima impresie despre austriecii astia ca mi se par seriosi si bazati si vor SA FACA TREABA...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Avalon - asta e : pana te duci acolo sau vorbesti cu ei iti spui "poate fac acolo" iar dupa ce iti raspund devii cinvins ca asta e cea mai buna solutie ...

Si eu am mai scris la cateva clinici dar care nu mi-au raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Si mie tot ei mi-au raspuns si se pare ca au raspuns tuturor care au scris
Mi-au spus ca au si IMSI, si blastocist, si Polar Body (Avalon te rog completeaza tu pe prima pagina); asa ca m-am hotarat ca in drum spre Wels sa ma opresc si la Viena :-)

PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Pisix, ce sunt P-ICSI si IMSI?
ICSI stiu ce este, dar asociat cu P ce este?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Fetelor, felicitari pentru acest subiect!
Este extraordinar si foarte interesant.
Cochetez si eu cu ideeea de a face viitorul FIV in Austria, dar peste vreo ani.
Citind subiectul, am gasit in postarile lui Avalon, mesajul despre fata care a facut la Viena FIV, si ma gandeam sa va anunt ca desi initial a avut o sarcina gemelara, unul din bebeii l-a pierdut pe parcurs, insa a reusit sa pastreze unul din copii tot datorita medicilor de acolo care s-au luptat extraordinar pentru viata acestui bebelus, iar acum este o mama fericita cu un baietel nazdravan de cateva luni. Sper sa va bucure aceste randuri, si desi aveti o parere buna despre medicii de acolo, eu am vrut sa va intaresc parerea voastra si sa mergeti cu toata increderea.

Va doresc mult succes tuturor, si sa va intoarceti toate cu mici austrieci la purtator!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:



Claudia, multumesc pentru completari, chiar nu stiam ca au fost initial 2 bebei, stiam ca au fost probleme cu sarcina dar ca finalul a fost fericit.

Am mai primit 2 raspunsuri de la alte 2 clinici din cele 5 la care am scris (la clinica nr.3 nu am scris), mi-au transmis o tona de formulare pt anamneza de completat, am de scriiiis o gramada!
Si va confirm faptul ca mi-au scris sa transmit analizele pe mail si ca este posibil sa se faca monitorizarea si tratamentul in tara iar acolo doar pentru procedura (cei de la clinica no.5 la care a fost Pisix).
Au mai ramas sa-mi raspunda doar nr.2- Kinderwunsch Institut Schenk GmbH si nr.6-SZALAY IVF).

Imediat actualizez si prima pagina cu completarile lui Pisix, multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Avalonas putea spune ca sunt chiar geloasa pe tine ca cei de la "clinica mea" ti-au raspuns asa de repede. Mie nu mi-au raspuns nimic inca...Trebuia sa le trimit analizele din Z2, care iar nu mi-au fost trimise de la Bios pe mail. Nu stiu ce au cu mine! Poate ca cei de la clinica mea - nr. 4 stiu ca stau si iau cumintica deocamdata DHEA...Eu nu mai scriu nimic la subiectul asta pana nu am ceva concret. Vad ca oricum se pregateste o gasca mare, parca ne si vedem dandu-ne cu calestile prin curte pe la Schonbrun intre 2 eco

Mergi la inceput