Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Lala,hai nu fi suparata ,fiecare mai facem cate un monolog din cand in cand.
Eu te-am citit,dar daca nu beau cafea n-am raspuns. Data viitoare poate dai si o Inka.



Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Salutare!
In primul rand La multi ani! tuturor sarbatoritilor care au implinit 6 luni!
La multi ani Dany26...sa fii fericita si iubita si sa ai grija de puiul tau scump!

Noi suntem bine...am fost de Paste la bunici (cam 100 km) la dus a plans fi-mea jumate de drum, jumate a dormit, la intors a dormit prima jumatate si a doua s-a jucat!
La bunici a fost foarte bine, cu excptia sfaturilor "binevoitoare": da-i sa guste ca pofteste copilu, baga-i degetu-n pahar sa simta si ea... etc. S-a jucat si cu un ou rosu si s-a facut toata rosie pe manute...dar per total a fost super!

De vreo doua zile se intoarce si de pe burtica pe spate si mi-e cam frica sa o mai las singura in pat ca ajunge imediat la merginea lui...am citit mai demult ca exista aparatori de pat...stie careva?

In schimb s-a iritat cam rau la gatut si la subrat si nu stiu cu ce s-o dau (eu o dau doar cu ulei de masline seara dupa baita)...ce crema sa mai folosesc si pentru asta?

A folosit cineva produsele Hemel pentru bebei la baita? Ca am primit si noi si vroiam sa stiu daca ati folosit. Pentru noi (adulti) imi plac...miros a prajituri dar nu stiu pentru bebe daca sunt ok?

Cu diversificarea stam cam prost...papam putine lingurite de mar cu ceva (branzica sau banana sau cereale) si piure cu carnita. Dar nu am timp sa ii fac in fiecare zi, asa ca o zi papam ceva, o zi altceva, cate putin...se mai decaleaza si orele de masa...daca e maraita ii dau san si ii dau mai tarziu papica. Cam ce cantitate de papica solida papa bebeii de 6 luni (ca o sa implinim si noi acusica)? si cate mese pe zi?
Saptamana viitoare mergem si la dr sa vedem ce mai introducem...sunt si in pana de idei cu papica asta

Pupicei si ...suntem pe aici!


Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Poze Maria Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mykidutza spune:


Buna la toate,
Revin si eu dupa multe luni...mai exact din dec parca cand v-am spus despre bucuria mea...venirea pe lume a baietelului meu ROBERT GABRIEL...multumesc celor care m-au trecut in lista desi am uitat sa spun de cm...au fost 52 la nastere.
Nu stiu daca va mai amintiti de mine...dar oricum ...
.
Stiu ca merit dar am trecut prin vremuri fffff grele.
Eu sunt singura fara ajutor din partea nimanui,sotul din cand in cand doar si datorita acestui fapt am avut mari probleme cu sanatatea...operatie de cezariana m-a chinuit mult timp si cand sa zic hopa am suportat o op la san dupa 3 luni de tratament...dar au trecut si acum suntem ffff bine.
Bebitza al meu a implinit 5 luni pe 30,cantareste 7600 gr si are 70 cm,alimentat doar artificial si abia am inceput de ieri sa-i dau mar.Ieri a papat un sfert de mar dat pe razatoare de sticla azi nu a mai vrut...doar vreo 6 vf de lingurita.
Astept sfaturi de la voi ca vad ca stiti multe,in comparatie cu mine care mai nimik nu stiu
Sper sa ma ajutati si pe mine cu sfaturile voastre f pretioase pt mine si va pup
Va mai rog inca ceva : cum sa fac sa pot intra sa vad si eu photo cu comorile voastre?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

sanduta si alte fete care va luptati cu constipatia. eu am gasit ceva care in sf functioneaza..si anume, in piureul de fructe ii pun si prune uscate, in felul urmator. iau 2 prune, le spal bine, le scot samburele, le desfac si le las cam juma de ora in apa plata. apoi le pisez bine cu lingurita printr-o sita si iese asa ca o pasta. adaug cum am zis, la piureul de fructe.maine trebuie sa ii fac din nou ca azi mi-a facut numa cateva cacareze de oita...

apa eu ii dau mereu dupa masa de pranz.aaa...si ii place sa bea el din canita..:):)..nu cum il chinuiam eu, cu lingurita.

valelei..sanda..nu ne mai spune cate kg are cezar..valeeuuuuu..si are numa 5 luni...

aoleooo..ca vine si mihuta...

mykiduta..welcome back..eu te tin minte..dar cred ca te incurc totusi..eu stiam o graviduta care era asa singurica..dar parca nu era casatorita..sau te-ai casatorit de curand?..sau incurc eu rau de tot...


creem, sa iti zic programul meu.bb are 6 luni. are mese de lapte dim la 7, dupa masa de pranz (14)-san. la 18 si 21 san + completare.
la ora 10 un borcanas de compot de mere (130 ml, facut de mine), pere.mai nou plus pruna.
la ora 14 supa-crema de legume plus piept de pui-100 ml. cam atat.

ma gandesc sa ii dau si la masa de ora 18 cereale, dar nu orez, ca si-asa e constipat.

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by mykidutza


Buna la toate,
Revin si eu dupa multe luni...mai exact din dec parca cand v-am spus despre bucuria mea...venirea pe lume a baietelului meu ROBERT GABRIEL...multumesc celor care m-au trecut in lista desi am uitat sa spun de cm...au fost 52 la nastere.
Nu stiu daca va mai amintiti de mine...dar oricum ...
.
Stiu ca merit dar am trecut prin vremuri fffff grele.
Eu sunt singura fara ajutor din partea nimanui,sotul din cand in cand doar si datorita acestui fapt am avut mari probleme cu sanatatea...operatie de cezariana m-a chinuit mult timp si cand sa zic hopa am suportat o op la san dupa 3 luni de tratament...dar au trecut si acum suntem ffff bine.
Bebitza al meu a implinit 5 luni pe 30,cantareste 7600 gr si are 70 cm,alimentat doar artificial si abia am inceput de ieri sa-i dau mar.Ieri a papat un sfert de mar dat pe razatoare de sticla azi nu a mai vrut...doar vreo 6 vf de lingurita.
Astept sfaturi de la voi ca vad ca stiti multe,in comparatie cu mine care mai nimik nu stiu
Sper sa ma ajutati si pe mine cu sfaturile voastre f pretioase pt mine si va pup
Va mai rog inca ceva : cum sa fac sa pot intra sa vad si eu photo cu comorile voastre?



Bine ai revenit!
Intai trebuie sa-ti activezi mesageria privata astfel: in dreapta ai un meniu unde scrie mesaje private, il deschizi, iar acolo ai un meniu "OPTIONS", intri si activezi mesaje private. Sper ca ai inteles!

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


POZE
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate
Copacul De Hartie
Dar din dar se face rai: Ajutati-l pe Stefanel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by creem

Salutare! Cam ce cantitate de papica solida papa bebeii de 6 luni (ca o sa implinim si noi acusica)? si [b]cate mese pe zi?
Saptamana viitoare mergem si la dr sa vedem ce mai introducem...sunt si in pana de idei cu papica asta




Cantitatea de mancare este absolut relativa, la fel si nr. de mese...in functie de greutatea copilului, de perioada de cand a inceput diversificarea...asa ca nu te stresa. Pana la 8 luni ajunge lapticul asa ca nu e graba.

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


POZE
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate
Copacul De Hartie
Dar din dar se face rai: Ajutati-l pe Stefanel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

strengarita

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Ce frumoasa e Silviuta !

Eni, multumim de compliment, uite si o poza cu dinti http://picasaweb.google.ro/mihuta10/Sophia/photo#5196057143415760850

La multi ani sarbatoritilor de azi ! Alina, ai servit cumva pe Maria cu un tort de cartof bio ? Asteptam amanunte.

Lala, eu beau mereu din cafeaua ta, asa pe tacute (bine bine, mai beau din canile voastre, dar am crezut ca nu se baga de seama

Creem, eu stiu ca in primele luni de diversificare, scopul este sa se obisnuiasca bebe cu gusturi nou, texturi noi, sa invete sa inghita, sa mestece. Pana pe la 8 luni, cum zice Aralia, ii ajunge lapticul , asta daca mai serveste inca laptic, fireste !

Mykidutza, bine ai revenit !

Ramo, sper sa fie o perioada trecatoare si sa isi revina Bea cu papa !



mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Chiar ca strengarita, Petro!

Multumesc de raspunsuri, Victo, Aralia. Nu ma stresez prea tare, ca oricum, papa mult mai bine decat inainte (cand o stresam eu cu bibe)...suge si dintr-un san, care si-a mai revenit ca productie.
Insa nu stiam cam in cat timp ar trebui sa pape doar mancarica fara sa mai completeze cu san, ca ea dupa cele cateva lingurite de papa la jumate de ora sau o ora suge si san. Eu ma bucur, sper numai sa ii ajunga lapticul.

Si s-a constipat...de doua zile na facut kk...oare sa o stimulez cu ceva sau sa o mai las? (cred ca de la branza calcica..ca am introdus-o ieri)

Mikidutza..si eu te tin minte...chiar am intrebat la un moment dat de tine! Bine ai revenit! Sa fii mandra ca te descurci singurica..eu asa sunt! ca si eu tot cu cezariana si tot doar cu sotul...ca multe altele de fapt, dar e foarte bine!
Pupicei la bebei!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Poze Maria Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Mihuta...inca mai papa laptic de la san..asa ca o s-o las sa pape din mancarica cat vrea ea! Multam de raspuns!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Poze Maria Sofia

Mergi la inceput