Asociatia PROADOPTIA

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gis spune:

Buna sunt nou pe forum ca membru dar, v-am urmarit de mai mult timp.
Tzuni,dosarele introduse in instanta se judeca dupa legea in vigoare si decizia CC la data iregistrari dosarului, adica parintii biologici vor fi chemati in instanta ca in orice proces. Pe citatie nu se trece adresa partilor fiind citate separat in acelas proces care are loc in sedinta publica cu toate partile. Dar, pe hotararea finala de incuvintare a adoptiei se trec toate datele personale ale partilor, din cate am inteles de la jurista DCP.Daca apare ordonanta inainte de a se inregistra dosarul pe rol se aplica modificarile din ordonanta. Noua ne-a depus dosarul saptamana aceasta pentru incuvintare, asa ca..... asteptam citatia iar procesul tocmai prin septembrie e posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Curtea Constitutionala poate fi atacata la Bruxeles asa ca daca este nevoie o luam pe aceasta cale.
Cum ne putem inscrie in asociatie si cum putem cotiza ca sA putem plati avocati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by asi

Marius propunerea de ordonanta a primit aviz negativ asta inseamna ca nu va fi promulgata in forma actuala.ORA va face o noua propunere de ordonanta care sa respecte si hotararea CC si avizul CSM.Se pare ca mai nou avizul CSM e mai important important.Imi pare rau ca nu pot sa-ti explic mai concret.

Tzuni deocamdata se citeaza parintii biologici conform cu hotararea CC.Sper ca nu pentru mult timp.




Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.




As dori sa nu ne amagim, Ok? Pozitia consultativa ramane asa cum ii spune numele doar consultativ. Adica ma consult cu tine ca zici DA ca zici NU este doar o opinie cum sa ma exprim altfel? NU ESTE OBLIGATORIU!

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criadi spune:

Pt. gis, tzuni

Pe citatie normal ca apare doar adresa respectivului parat din proces dar la aceasta citatie este atasata o cerere facuta de DPC catre Domnul Presedinte al Tribunalului Bucuresti in care apar toate datele partilor: nume+adrese adoptatori+parinti naturali precum si un istoric al copilului in care este stipulat inca o data adresa lui actuala (la adoptatori). Aceasta cerere este trimisa cu citatia atat la adoptatori cat si la familia naturala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Marius fii sigur ca nimeni nu are intentia sa se imbete cu apa rece, mai ales noi care suntem in plin proces de adoptie.Acesta negatie e CSM e foarte importanta cu atat mai mult cu cat ORA nu a fost de acord cu hotararea CC.





Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hotararile Curtii Constitutionale NU se mai ataca NICAIERI, sunt GENERAL OBLIGATORII
(Art. 147 pct.4 din Constitutia Romaniei).


Asta, ca sa nu se gaseasca vreun avocat smecher care sa ia si banii pentru un astfel de atac. Acum desigur daca cineva considera ca nu are nevoie de bani, e Ok sunt banii fiecaruia. Dar sa arunci cu banii e una si sa cunosti legile este altceva. Ok?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Din ceea ce e afisat pe www.adoptiiromania.ro/(noutati de la ORA), eu nu inteleg pct.1:"Consimtamântul tatalui este cerut in toate cazurile, chiar si atunci când copilul este nascut în afara casatoriei" si pct.5: "Varsta minima a adoptatorilor trebuie sa nu fie mai mica de 18 ani si nici mai mare de 30 de ani, iar diferenta de varsta dintre adoptator si copil este de preferat sa fie de minimum 16 ani.
Pai cum vine asta? Si daca e liniuta la tata? Il cauta pina il gasesc?
Ca sa nu mai zic ca nu prea mai avem 30 de ani nici daca am vrea




Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

"Varsta minima a adoptatorilor trebuie sa nu fie mai mica de 18 ani si nici mai mare de 30 de ani"

se refera la toate statele UE, si probabil or fi state care cer sa ai minim 30 de ani sa adopti...
e vorba de varsta MINIMA a adoptatorilor, nu se face referire la varsta maxima ...
tranducerea in romana e intr'adevar ambigua. in versiunea engleza e putin mai clar




mami de brotac rocker


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

De acord cu tine Marius, dar poate o idee ar fi ca la primul caz judecat astfel fara pastrarea confidentialitatii sa atacam noi mentionand incalcarea "principiului confidentialitatii".

Poate gasesc totusi o modalitate, sa isi dea consimtamantul parintii naturali ...dar fara sa primeasca adresele noastre, cred ca la asta lucreaza ORA acum, nu-i asa?


"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Judecarea cererilor de încuviintare a adoptiei interne se face cu citarea directiiei în a carei raza teritoriala se afla domiciliul copilului, a directiei în a carei raza teritoriala domiciliaza adoptatorul sau familia adoptatoare si a persoanei sau familiei adoptatoare.”

Asta e esential.La incuviintare nu vor fi citati parintii biologici.

Daca va fii votata asa inseamna ca am reusit sa facem ce ne-am propus .Putem schimba linistiti titlul subiectului.A aparut insa posibilitatea revocarii acordului la adoptie.




Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput