Cum ne afecteaza infertilitatea cap. 2

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Romanitza Mirimir multumesc mult pentru raspunsuri si pentru intelegere!
Cristiama nu cred ca voi putea vreodata sa ajung sa traiesc ca tine, sa pot fi multumita de viata asa cum e, atata vreme cat simt ca lipseste din ea ce e mai important..Te admir ca reusesti sa te detasezi.
Goldi chiar daca mai reusesti sa te detasezi, speranta este totusi acolo..si poate perseverenta iti va fi rasplatita
Eu deocamdata nu reusesc sa ma detasez, vad ca si sotul meu e din ce in ce mai afectat de asta si aici este cel mai greu, ca eu cu starile mele ma impac pana la urma si le ascund de restul lumii, dar cum sa il fac pe el sa treaca peste asta..offf..

Ioana Driving in my car
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Ioana,

eu deja am depasit 5 ani de incercari. Cand am pierdut prima sarcina obtinuta dupa vre-un an de tratamente, inseminari, analize, am plans 6 luni, relatia mea se ducea pe apa sambetei. Nu ma mai interesa nimic, cred ca nici nu prea mai vroiam sa traiesc.
La a doua sarcina pierduta, dupa alte tratamente, inseminari, analize, dupa 3 luni de greturi si rau continuu, am zis ca mi se rupe inima, ca nu mai pot sa respir.
si apoi mi-am pierdut mama.

Si cumva, mi-am resetat prioritatile in viata: ce fac? Ma gandes ca nu pot accepta viata fara copil, sunt tot timpul plansa, trista, absenta din viata mea? Mama mea a murit tanara, daca traiesc cat ea imi mai ramane extrem de putin timp, cum il folosesc?????

Acum continui tratamentele, probabil dupa ce-mi trece infectia fac vitro, atata doar ca in timpul asta:
- nu uit sa-mi iubesc sotul si sa-i arat asta
- sa rasfat cativa copii fara posibilitati, imi da o mare bucurie
- si nu in ultimul rand sa ma iubesc pe mine.

Adica eu sunt o persoana zambitoare si fericita, am luat cativa pumni in bot de la viata; dar m-am ridicat si merg inainte.

si daca va fi sa am un copil o sa-i pot oferi o familie fericita si o mama "obisnuita"!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Citat:
Postat de Cami30
Fetelor am si o o rugaminte mare la voi. Sunt membra a comunitatii desprecopii cu incercari repetate si un esec in fiv. Eu personal am renuntat la lupta dar pentru a reusi sa trec peste aspectul psihologic incerc sa fac altceva pentru mine si pentru ceilalti. Asa ca fac un masterat in comunicare si m-am gandit la o lucrare pe tema impactului pe care infertilitatea il are asupra femeilor, cuplurilor si societatii si cum infertilitatea devine incet incet "minoritatea cea tacuta" asa cum am gasit-o numita intr-un articol.
Asadar am construit un chestioar cu intrebari care sa ma ajute sa-mi construiesc cazul si sa fac studiul pentru examen. Am uploadat chestionarul pe internet si pentru cine doreste sa participe, sa mi-l trimita la motanas2@yahoo.com. Nu am nevoie de nume ci doar de raspunsuri sincere.
http://www.zshare.net/download/52282943497da930/ ( l-am corectat)
Nu uitati sa treceti pe chestionar varsta!
Va multumesc din suflet!!


Cami gasesti la acest capitol si la cap precedent raspunsurile la ce te intereseaza.



Ioana Driving in my car
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

http://.

Mergi la inceput