retete arabesti/ramadan (6)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

le asteptam
eu am facut shakshouka si shaworma ca am luat lipii proaspete
deja radea sotul meu ca n-am mai facut paine cu masina de paine numai lipii papam
Ortansa, hannen,dodo,kossir,norocuta,laura mai dati un semn


monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Pe-aici, pe-aproape..Am sapt viitoare un examen si peste cam 2 sapt alta evaluare, asa ca am cam umblat prin biblioteci, in loc sa stau la cratita. Insa tot e bine si-asa, ca am dat de carti de bucate turcesti si libaneze, am copiat pe ici, pe colo, am sa le pun aici dupa ce termin cu activitatile scolare (ca tot ma-ntreaba fi-miu, daca sintem si eu, si el, si ta-su la scoala, cum de numai el imbraca uniforma, are ghiozdan si-l ia bus-ul din fata casei si-l aduce inapoi, noi de ce nu facem ca el? Discriminare-n toata regula, nene!)

In alta ordine de idei, Buluci, cum de ajunsashi in Irak??Eu credeam ca ati venit aici cu mult timp in urma? Anyway, welcome in clubul bucatareselor ne-grasane! (deh, eu tot visez la silueta de-aldata, dinainte sa am cpchiii, macar sa mai pot imbraca o data pantalonii pana cu care am venit din RO)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Salutare fetele,

am trecut sa va salut si sa caut o reteta pentru un pachet de pulpe de pui, ca n-am nici o inspiratie. Parca era ceva de la Hennen mai de demult (cu orez), ma duc sa vad.

Buluci, Alina bine ati venit in club!

buluci retetele tale suna bestial, in special cea de peste. O voi incerca garantat! si tie si micului tau. Cat ani are?

Alina multimim penttru detaliere, legat de anghinare si pentru reteta, evident. Pana acum eu am gatit numai din cea congelata, dar in sezon aici e usor de gasit in piata, trebuie sa incerc si asa, nu?! Asteptam "mediteraneenele" ..

dodo bine ca ai mai dat un semn, si noi suntem pe final de examene (adica Ali, dar eu ii stau ca boala pe omul sanatos pe cap ). Abia astept sa terminam sa ne "reauzim" cu bine !!!

Hannen esti OK?! Printesele te tin ocupata?!

alison ce bine de tine ca micul tau papa peste . Al meu, cel mare, mananca ...cu o plictiseala maxima pe fata, iar cel mic nu vrea decat ton cu spaghetti, altfel nu vrea nici sa atinga.

Monica , chiar asa: Kossir, Ortansa, Laura, Adi69, Luna...si celelalte ...ce noutati mai aveti? Retete noi, ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:


astazi am in plan kataif-ul ca m-a zapacit alex sa-i fac clatite arabesti
dodo, norocutza ma bucur ca ati aparut bafta la examene
pe toate

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

si noi suntem in examene(sot,sesiune ,licenta)!asa ca am gatit te miri ce...miine am in plan pestele ...daca imi ramine timp destul dupa slujba!norocuta,,eu credeam ca la toata lumea place pestele...dar vad ca sunt norocoasa cu simon.ce-i drept ,e ca i-am dat de pe la 8 luni si s-a familiarizat cu gustul de f. mic,poate asta o fi? all of you,bye!

alison,mami de simon

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

bafta tuturor la examene

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Salutare!Multumim de primirea calduroasa!

Principe, nu stiu cum sa-ti explic taiatul pestelui pe sira spinarii, nu e foarte simplu iar daca pestele e maricel risti sa te tai la mana(eu am patit-o).Trebuie efectiv taiat de-alungul sirei astfel incat sa-l poti aseza in tava desckis si nu taiat pe burta ,cum se obisnuieste la noi.
Alison, pe al meu pui il cheama tot Simon si maninca peste cu aceeasi pofta ca si simonelul tau, poate din acelasi motiv (inca de pe la 9 luni avea o masa de peste saptaminal).Inainte de a veni in iraq ,am locuit in Azerbaijan unde morunul si nisetrul aveau preturi accesibile,asa ca ne-am cam imbuibat.
Norocutza, eu am un puisor de 2,5 luni.Aveti niste poze la semnatura ...sper sa va placa de noi.
Dodo, din pacate ,da, am ajuns in iraq dar nu-mi ramine decit sa traiesc cu speranta ca nu voi muri aici.Eu am slabit si kiar am revenit la kg de din-nainte de sarcina, asta petru ca m-am acomodat foarte greu la viata de-aici.

Cu kemoon -ul asta nu stiu ce sa va zic, dar din cite stiu eu chimenul este negru ,iar kemoonul cel folosesc eu este galbui.

Ma bucur ca v-au placut retetele mele!

Cristina & Simon(26.12.2005)
www.dropshots.com/Bulucel#date" target="_blank">Poze din Iraq

Varsta lui Simon


www.onetruemedia.com/shared?p=1ed840869c0f5213651618&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">PRIMUL NOSTRU ANISOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Iar am facut sardele in varianta aceea de la Monica: in folie aluminiu, pe gratar, cu rosii, ardei, lamaie, sare, piper, ulei masline...Un deliciu .

alison si eu l-am incercat pe Nour de mic cu peste, si a refuzat. In schimb mananca feluri care contin usturoi, marar, adica nu e impotriva aromelor puternice, dar la peste ...mai muncim .
Si eu si sotul suntem inebuniti dupa peste_prajit_gratar_orice_fel (sotul ar manca fructe de mare oricand, orice pozitie , cum e vorba aia), asteptam si copiii sa ne semene, nu?!

buluci v-am admirat pe toti in poze si clip.

Monica scuze sunt putin off: La noi pe strada pana de curand am avut o mica brutarie a unei familii de irakieni si, de cand au deschis, cumpram zilnic de la ei. Painea era mare 9ca o lipie, dar diferita totusi), facuta pe un fel de tuci, foarte faina la gust. Acum au plecat inapoi in tara lor, era o familie de mare bun simt, sotul meu se conversa cu ei mult. El si ea au fost profesori, aveau trei copii, iar viata de aici nu le-a permis sa profeseze ce aveau la baza. Al meu sot era profund impresionat de experienta lor de viata si remarca cat de important e sa stii sa faci "si altceva". Nu au putut rezista aici din cauza ca taxele scolare pentru straini sunt f mari, afacerea cu paine cred ca nu i-a multumit...off viata! Nu stii ce aduce ceasul...

Poate tu nu esti in zona de razboi, dar personal eu am o mare ciuda pe tot ce s-a intamplat cu/in tara asta.

Pupici micutilor Simon , ce coicidenta!

Numai bine tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

norocutza
imi pare rau ca ati ramas fara "painica" aceea buna dar sper din tot sufletul sa le mearga mai bine acolo unde au plecat prietenii vostri.
astazi am facut si eu din nou lipii in casa fiindca am fost la magazin si nu am gasit...adica nu aveau din astea mari de care vreau eu...ci doar medii, mici si f mici (cand ma mai duc si au... cumpar mai multe pachete si le tin in congelator)
aaa...si am mai gasit si painicile acelea Batabot insa aici ei le spun paine siriana sunt buneeee rau de tot si pufoase
cu ce ziceati ca mai pot sa le umplu pe-astea si sa le papam?
nici nu stiti voi ce fericita sunt cand intru in magazinul ala in primul rand bag in rand de prajituri acolo, mai iau si la pachet ...cumpar tot ce apare nou nici nu-si inchipuia patronul ca nu-s casatorita cu unul de-al lor dar cand a auzit de ro...a zis ca nepotul lui care-i dr in liban a facut facultatea de medicina in ro si vorbea cu mare placere despre asta...ii povestise nepotul multe...
acum sa ma scuzati si pe mine de off...

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

La multi ani! celor ce-si sarbatoresc onomastica astazi

sa fiti sanatosi

fetelor pliz zicea cineva mai de mult de vinete murate, am visat sau chiar se poate si cum?
multumesc anticipat

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput