retete arabesti/ramadan (6)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

monica multumesc pentru raspuns Pupam tare .

Am ceva pe foc ...urgent...revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Intrebai ce am mai gatit?

De gatit am facut iar tajine cu 2/3 din pui, orez si bame fara carne...insa zac prin frigi...Sotul meu a tot mancat la servici ca a intarziat, iar cel mic a avut meniul lui, cel mare fiind cu bunica...uite asa!

Io ?! pofte: peste la conserva, salate, gogosele in sirop (nu stiu cum se numesc astea arabesti...de cumparat , ca pe caldurile astea bucataria nu mai e asa "seducatoare" ).

Acum "mesteresc" niste sarmalute in foi de vita si ardei maashi (scuzati, dar nu stiu cum se scrie)adicatelea ardei umpluti cu orez.
Daca ma suna iar sotul si zice ca intarzie cred ca le bag la congelator si le termin de fiert alta data. N-am mai facut asa, dar cumnata cica e OK ca ea a experimentat.

Voi ce ati mai bucatarit papa bun ?

Va pup si va doresc o zi placuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

eu nu invirt mai nimic,norocuta,decit 8 -12 ore de job,alternativ ,toata saptamina,azi 12,de ex. asa ca am gatit ieri:ardei umpluti cu orez si carne,ciorba de curcan dreasa cu sm.,gratar de pui cu orez cu legume...miine e sustinerea licentei sotului,dupa amiaza,vacanta pt. mine pe 1.07.iar sotul e de azi!fug,mai am multe de facut... toate!si astept si eu sa am timp sa mai bucataresc ceva in stilul vostru...

alison,mami de simon

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

quote:
Originally posted by norocuta

monica multumesc pentru raspuns Pupam tare .

Am ceva pe foc ...urgent...revin



mmm...numai bunatati
si eu cu multa placere

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

alison, bafta si tie si sotului
ce de bunatati
si eu am facut un orez cu legume azi pe langa niste snitele si o salata de varza rosie
supa si ciorbitza mai aveam
pentru diseara pregatesc un Lahmeh Beajin(asta-i preferatul meu)
dar stai sa vad ce dispozitie am dupa meci

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

alison succes sotului si tie !!!

Si cate bunatati ai mai facut ...Doamne cum ai timp de toate: si Simon si servici si facultate si bucatarit...mai corect cum ai atat energie?! Esti de nota 10 ce mai....

monica tinand seama de meci..cred ai scos familia la restaurant

Eu...cum am prezis...nu am avut clienti la mancare asa ca le-am pus frumos la congelator.
Azi ii voi face numai un spanac lui Nour ca in rest cam am pentru el, iar sotiorul...daca ma anunta ca vine la cina...ma mobilizez, daca nu, nu.
Eu ma voi lupta cu niste pepene si "iubitul meu" peste + o salata uriasa cu de toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

norocuta ...pana la urma am facut si Lahmeh Beajin si niste clatite cu fructe(ananas, banana, scortisoara) si ciocolata...dar a fost suparare mare ca au pierdut ai nostri.
mmm...ce idee buna cu spanacul si alex al meu mananca cu mare placere spanac cu oushor...ruxi sa nu-l vada am mai reusit sa o fac de cateva ori sa manance dar asa cu pacaleli si tine din ce in ce mai putin in ultima vreme.
am scos din congelator un muschi de vita si ma uit la el ca nu stiu cum sa-l pregatesc...parca vad ca tot gratar ajunge
va pe toate

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

buna!am si eu o dimineata libera,asa ca va invit la .amara ,desigur.monica,e pe undeva reteta ta clatite cu fructe?ca as vrea sa o incerc,e tentanta.noi ,am terminat cu licenta,a luat 10 husband-ul,multumim de sustinere,un gind bun catre voi-!
asa ca saptamina asta nu am mai gatit decit niste pui cu conopida care a facut furori,desi ma asteptam la inversul fenomenului(sotul nu prea agreeaza conopida,iar eu o ador).azi probabil,de tine vremea,vom gratari nitel,sa sarbatorim finish-ul facultatii...
norocuta,chiar aseara am fost la carrefour,cred ca-ti pot enumera ce era cu specific arabesc:menta fresh,cirnaciori cu oaie si vita ,miel,naut uscat si la conserva,linte si mai gasesti si altele,astea mi-au sarit in ochi.chiar,monica,aveau mango-provenienta brasil-si m-am gindit instinctiv la tine(iau mereu cind gasesc coapte,imi place mult de tot fructul asta).va si o duminica placuta!

alison,mami de simon

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:



vin si eu la cafea...da' la una de dupa amiaza...

Felicitari pentru licenta Alison

Alison multam frumos pentru info CF. Numai cand ai scris de mango mi-ai facut o pofta.... Aici e inceput de sezon si nu am cumparat inca, dar de saptamana viitoare cred ca ma bag la testat.

Menta am uscat acum cateva zile, ca am gasit"frumoasa" in piata. Pana anul trecut obisnuiam sa cumparam uscata de gata, dar dupa ce am facut-o singura, am repetat operatiunea ca parca are alt gust.

Am facut de dimineata o salata de ardei copti, ca mi-era dor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
alison ma bucur ca ai gasit mango, cand gasesti mango rosa sa cumperi neapar ca este f bun, tomy e un pic cam atzos dar f bun si gustos si el.
mmm ce de bunatati avea la cf
norocutza sa-ti spun cum procedez eu cu menta...nu o usuc...
o cumpar o spal ff bine si apoi o las putin la scurs, o pun intr-o punga si o pun in congelator, isi pastreaza f bine gustul.


monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput