retete arabesti/ramadan (6)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Soata cica m-a "cinstit "la terasa" cu ce vedeti voi in poza asta.

Stelele erau muult mai putine in farfurie decat scria pe firma .
Felurile erau delicioase, e drept, dar cand a venit nota de plata am realizat ca am platit "muzica" de vreo 10 ori mai mult.

May si aveau o paine ...buna rau...n-am mancat de mult asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

mmm... norocutza, sa va fie de bine... ce fain arata, sunt convinsa ca au fost si f bune...toate mancaricile
si sti de ce imi mai e pofta? de mirosul de la narghilea(arghila) sau cum i-o zice eram terminata dupa "gemurile" (cubuletele) alea parfumate cu diverse arome (sa le miros nu sa "trag" pe nas") ...oare se mai gasesc pe-acasa prin ro? stiu ca de la alishor lua sotul prietenei mele...
am sa-l rog sa-mi aduca si mie o narghilea asa...artizanala...sa o am in casa poate ma apuc de "fumat"
buluci, multumim de reteta
Annie80, multumesc pentru lamuriri


monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Monica eu am avut un soc in ultima vizita in Ro, in sensul bun, adica cat de multe chestii se gasesc.

Acuma cu internationalizarea asta ...mai mult ca sigur sunt in tara si narghilele si "rezerva" de gemuri , nici eu nu stiu cum le zice .

Am cumparat prietenelor mele papirusuri (acum cativa ani).
Ei bine trimis_sot_sa_achizitioneze_din_loc_curat (ca si astea sunt pe calitati, sa nu fie imitatii, plastice, printate la imprimanta etc.). Nu stiam ce sa fie original din tara lu' nea Faraonu'...si cand colo' ...am vazut papirusuri in toate shopurile de artizanat unde noi cautam chipurile cadouri pentru neamuriel egiptene .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buuuuna faza cu papirusul in ro
eu cumpar de la azuga din bazar "artizanaturi" sau cand nu am timp sa ajung pana acolo in mag unirii la parter parca este un mag cu specific national ro si de-acolo am mai luat cate ceva....



monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

azi am preparat reteta de vinete murate de la alison , insa am adaugat si putina ceapa nu-sh de ce dar am senzatia ca vinetele astea pot fi papate imediat nu trebuie asteptat sa se mureze prea mult
va pe toate

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Si eu sunt cu gandul la vinete . Am cumparat dimineata din piata cu gandul la reteta de la Ortansa.

Intre timp am vazut la TV o varianta in care erau taiate in lung (cam in 6 buc.) si prajite in ulei (direct fara faina, fara sare, etc ). Ma intreb cum or fi: oare nu vor avea "usturimea" aia specifica?! Oare nu "inghit" mult ulei?!
In fine, restul era foarte simplu: se prajeau asa lungi, apoi se taiau in cubulete de 2/2cm si se amestecau cu rosii (taiate tot marisor), putin ulei ramas din cratita de la prajire, coriandru verde si paine-lipie arabeasca rupta bucatele mici, mici.
La masa i-am vazut mancant tot cu lipie

Am pierdut momentul cu ce au pus, daca au pus (ca mie mi-a parut ca nu aratat nimic despre asta): sare, piper.

Va zic maine ce varianta am ales. Acum vrem sa iesim in oras ca il lasam pe Ali cu bunica in minivacanta in Hurgadha si ii musai sa ii lum adidasi noi..

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Salata de naut(humus)

*1 conserva naut
*1 legatura patrunjel tocat
*4 linguri ulei masline
*3 linguri suc de lamie
*1 lingurita cumin praf
*foarte putin paprika kayenne
*1/2 ceapa rosie tocata marunt
*sare

Se pun toate intr-un bol si se amesteca bine.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

buuuuna faza cu papirusul in ro
eu cumpar de la azuga din bazar "artizanaturi" sau cand nu am timp sa ajung pana acolo in mag unirii la parter parca este un mag cu specific national ro si de-acolo am mai luat cate ceva....



monica

Prajituri si papa bun
Papa de post






Da, da la Unirii am lasat si noi 1/2 din portofel, dar am gasit niste chestii dragute si in Sinaia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

norocutza, multumim de retete...am sa o fac si eu salata de naut poate diseara fiindca chiar ieri am vazut la magazin conserva de naut...au adus si Tahina din ce in ce mai aprovizionat este magazinutul si eu ma bucur tare mult
pe langa vinete azi am facut o fasole batuta romaneasca si au mers impreuna de minune cu fripturica si carnaciori

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

m-ati innebunit cu mincaricile voastre...la mine s-a lucrat intens la licenta si atunci,pe linga slujba am stat cu simon,am facut si intretinut curatenia,am plimbat mereu copilul,am mai aruncat si cite ceva in cratita...dar nu asa bun si elaborat ca voi!gata,miine ma duc dupa naut,macar ceva humus sa fac!sic!si multumesc de idei! toate,pa!

alison,mami de simon

poze

Mergi la inceput