Listeria si Sarcina

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui enik83

fetelor am to citit ce ati spus dar am si eu niste intrebari...la cate saptamani de sarcina se face analiza pt listeria si cat costa.. multumesc

yo am facut cand aveam 10 saptamani de sarcina si a costat 350 lei la romar

+12 Asteptarea este tare grea dar rasplata va fi pe masura!! pozulici

paunita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lia73

Citat:
citat din mesajul lui enik83

fetelor am to citit ce ati spus dar am si eu niste intrebari...la cate saptamani de sarcina se face analiza pt listeria si cat costa.. multumesc

yo am facut cand aveam 10 saptamani de sarcina si a costat 350 lei la romar

+12 Asteptarea este tare grea dar rasplata va fi pe masura!! pozulici

paunita
Toate analizele uzuale de sarcina(listeria,toxoplasmoza,rubeolla etc) insumeaza in jur de 350 lei,listeria singura costa cam 50 lei.Eu le-am facut pe la 13 saptamani

poze
Cristinacu Seby24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andr33a86 spune:

Dragele mele..eu sunt insarcinata in 25 de sapt si pe la 12 sapt mi s-a depistat listeria cu titrul 1/320.Medicul mi-a dat un tratament de 3 saptamani cu ampicilina(4 pe zi).Acum am repetat analiza si a iesit indeterminant.Peste 3 sapt o voi repeta iar.Speram ca de data asta sa fie negativ.Oricum daca va tineti de tratament nu aveti de ce sa va faceti griji.Important e sa spui la nastere ..celor care te asista..ca ai fost suspecta de asa ceva..pt a putea face o analiza si bebelului.

Multa sanatate va doresc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miloliv spune:

hello!
eu stiam ca listeria se ia din fructe si legume nespalate, iar toxoplasmoza - in caz ca nu am avut-o inainte de sarcina - se poate lua din lapte si branzeturi nepasteurizate si carne cruda - tartar sau sushi, sau de la pisici- nu de mancare binenteles.

pucici pentru (viitorele) mamici !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina04and spune:

Citat:
citat din mesajul lui miloliv

hello!
eu stiam ca listeria se ia din fructe si legume nespalate, iar toxoplasmoza - in caz ca nu am avut-o inainte de sarcina - se poate lua din lapte si branzeturi nepasteurizate si carne cruda - tartar sau sushi, sau de la pisici- nu de mancare binenteles.

pucici pentru (viitorele) mamici !


Listeria se ia de la alimente gen branzeturi, mezeluri si in special carne insuficient preparata, iar toxoplasmoza se ia de la pisici, dar si de la fructe si legume nespalate.

In curand mamica si am o minune in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_76 spune:

si cei de la MEDAS dau tot cu pozitiv si negativ.
Pana la urma ce avem voie sa mancam si ce nu? Eu am branza facuta de soacra mea, de la oile ei ... oare e periculos?????? :(

Carmen 9+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmen_76

si cei de la MEDAS dau tot cu pozitiv si negativ.
Pana la urma ce avem voie sa mancam si ce nu? Eu am branza facuta de soacra mea, de la oile ei ... oare e periculos?????? :(

Carmen 9+ cu

:))
si eu la fel
am vebit azi de la tara cu o buca' de cas de oaie de 5 kile proaspat de la oile bunici mele :)), ce fac?il mananc sau nu

20+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: 1 FembionII, 3 Magne B6, 1 Acid folic, 2 Cetebe, 1 Aspenter ; 3 NO SPA pe zi, la nevoie; 300mg utrogestan vaginal pe zi;
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_76 spune:

Neata fetelor,
Doctorul mi-a spus ca pot sa pap orice dar sa nu fac abuz, ca sarcina se urmareste, nu este o boala care trebuie tratata.
Doar sa nu beau, sa nu fumez si sa nu ma droghez

Carmen 12+ cu

Mergi la inceput