Listeria si Sarcina

Listeria si Sarcina | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Atentie:
Despre infectia cu www.desprecopii.com/info.asp?id=1362" target="_blank">Listeria in timpul sarcinii AICI.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Acest articol ar fi fost cu muult mai interesant, daca in afara unui copy-paste + traducere s-ar mai fi adaugat si niste informatii speciale pentru femeile din Romania:
- sa nu manance branza sau smantana de la tarani
- branzeturile si mezelurile sa fie cumparate numai in ambalaje vidate
- Nu mancarurilor de pe stada (branzoice, strudeluri)
- nu afumaturi nepreparate (adica nu carnati afumati cruzi)

etc, etc


Vicky 32+ si Maya
AMR -8 saptamani

Bebele casei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_P spune:

La branzeturile moi trebuie precizat ca pot fi periculoase doar cele facute din lapte nepasteurizat. Daca sunt facute din lapte pasteurizat (asta trebuie sa se mentioneze pe ambalaj), atunci nu e pericol de listerie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Asta cu laptele pasteurizat voiam sa spun si eu. De exemplu toata sarcina am mancat camemebert de la Hochland si nu m-am gandit o clipa ca as putea face listeria tocmai ca este facut din lapte pasteurizat.

Acum insa am o alta intrebare, mezelurile crud-uscate, chiar si amabalate in vid sau atmosfera modificata, sunt periculoase? Dar de listeria sau toxoplasmoza?



Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Carmina, eu stiu ca da, sunt periculoase.O prietena a dat vina pe asa ceva cand a facut toxoplasmoza in sarcina.In germania sunt pe lista de alimente interzise in sarcina.

Arabela, mama lui Victor si a lui Mihai
www.flickr.com/photos/11775702@N07/" target="_blank">poze
www.flickr.com/photos/27370307@N06/?savedsettings=2550155157#photo2550155157/" target="_blank">Saru Dornei 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

quote:
citat din mesajul lui abibrinza

Carmina, eu stiu ca da, sunt periculoase.O prietena a dat vina pe asa ceva cand a facut toxoplasmoza in sarcina.In germania sunt pe lista de alimente interzise in sarcina.

Arabela, mama lui Victor si a lui Mihai
www.flickr.com/photos/11775702@N07/" target="_blank">poze
www.flickr.com/photos/27370307@N06/?savedsettings=2550155157#photo2550155157/" target="_blank">Saru Dornei 2008





Ei, Arabela inseamna ca am incurcat-o rau de tot. Mai am vreo 4 saptamani pana nasc si sper sa nu am nici o problema.
Btw, nu cred am avut ocazi a sa te felicit pentru bebe Mihai...Asa ca FELICITARI!!!!!

Mami de Mihnea (15 mai 2006) si
cu fratioara lui Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Eu nu am inteles cat de periculoasa poate fi. Daca esti insarcinata si te infectezi cu listeria in timpul sarcinii este mai periculos decat daca ai avea listeria dinainte de sarcina iar titrul respectiv ar avea anumite valori? Sau ambele cazuri pot duce la moartea fatului?

www.articoledepetrecere.ro" target="_blank">Petrecere pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcm

Eu nu am inteles cat de periculoasa poate fi. Daca esti insarcinata si te infectezi cu listeria in timpul sarcinii este mai periculos decat daca ai avea listeria dinainte de sarcina iar titrul respectiv ar avea anumite valori? Sau ambele cazuri pot duce la moartea fatului?

www.articoledepetrecere.ro" target="_blank">Petrecere pentru copii


Eu stiu ca e de preferat ca pe analiza sa scrie clar POZITIV sau NEGATIV.Nu cu titru si altele..sa am cititi pe siteul lui Tutunaru.Si analiza asta o face/facea doar Medsana cu pozitiv sau negativ.Restul iti dau un titru si e la latitudinea dr daca considera periculos sau nu titrul respectiv.
Cred ca sunt la fel de periculoase ambele cazuri..dar daca dr nu iti da tratament pentru acel titru paote nu e asa de rau.
Pot duce la probleme majore doar in destul de rare cazuri din ce scria Tutunaru..mai repede nastere prematura.

32+
bebe David

Lucrusoare bebe David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Rezultat la lysteria unde scrie pozitiv sau negativ dau si cei de la medicover si ids.

asa creste minunea noastra,un baietel

Doamne ajuta in continuare!Mai avem 4s!

36+LUCA

AMR 24 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA1974 spune:

fetelor, eu am avut listeria in prima sarcina si am facut analize numai la Inst Cantacuzino (nu stiu daca exista si alte laboratoare, sau si cele particulare trimit tot la ei, si apoi interpreteaza ei rezultatul !!). Rezultatul era intotdeauna cu tirul ........ .
Eu cred ca e mai important sa stii tirul, in functie de cat de mare este poate se da si medicamentatia. Am facut anul trecut analiza la Inst de boli infectioase Balj, care au primit rezultatul tot de la inst Cantacuzino, si rezultatul a fost indeterminabil. Am fost saptamana trecuta la Inst Cantacuzino sa repet analiza pe motiv de , iar cand i-am spus d-nei ca anul trecut mi-a iesit rezultatul indeterminabil, mi-a spus ca inseamna ca am avut tirul intre 1 si 160 (parca).
Acum la Cantacuzino dureaza 1 saptamana pana obtii rezultatul, asa ca nu prea am incredere in centrele particulare care au rezultatul in cateva zile!!!


ada, gabi 3ani+6 luni, bb 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns curea spune:

eu sunt in spatamna 7 de sarcina si mi-am refacut listeria, care iniante de a ramane insracinata mi-a iesit negativ, acum am rezultatul indeterminat. Vroiam sa va zic ca am facut aceste analiza la Cantacuzino, in josul pagini se recomanda repetarea acestei analize peste 14 zile. Miercuri o voi repeta, voi merge cu rezultatul si la doctora mea sa vedem ce imi va zice. Sanatate la toata lumea va doresc si sarcina usoara

Mergi la inceput