Fetele din America (107)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Sanzi, ai scos cumva pozele cu ceramicile? Stiu ca m-am uitat la ele saptamana trecuta, iar acum cand eram gata sa le trag la imprimanta nu mai sunt. E defectiune de la Webshots sau le-ai retras tu?
Maine, fetelor, fac ## de ani . Va dau de baut virtual. Nu fac nimic special acasa, m-a eclipsat Evuta cu ziua ei. Astept insa cadou de la Lucut. I-am spus ca ce imi va oferi el mie va fi cel mai frumos cadou pe care il pot primi. Sunt tare curioasa daca pe taica-sau il duce mintea sa il puna pe Luca sa "fabrice" ceva. pun pariu ca nu. Ca e aiurit rau de tot.
Noi de Paste mergem la o familie unde se aduna vreo 45 de romani si 13 copii. Cred ca o sa ne cam calcam pe picioare.
Aseara l-am dus pe Luca la inot. Acum are o instructoare. Data trecuta nimerise la un baiat de saracu' tremura ca varga cand iesea din apa. Avea si o statura din aia de inactiv, cocosat, isi aducea mainile la piept si dardaia din toate incheieturile. Bietul de el. Cine l-o pune sa faca munca asta?
Insa tipa de acum e super. Rade cu copiii, le canta, se joaca cu ei, ii aduna langa ea precum o closca. Le sopteste ceva si copiii o asculta. Grozava. Ma incanta pe mine, dar pe ei. Si e si frumusica. Luca e singurul baietel din grupa si se agita in apa aia precum un pestisor pe uscat.
Cred ca va las ca imi parlii creierii cu un eseu si ma simt obosita. Ma duc la o plimbare cu tzicla.
Va doresc un Paste fericit, cu papica buna.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

La Multi Ani ciufule s'traiesti si sa te veselesti

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sneeuwklokje spune:

Fiind Vinerea Mare... eh u pahar de apa pentru toti sarbatoritii

Ciuf La Multi xxx Ani veseli si frumosi! Sper ca ti-o facut puiul surpriza dorita din manutele lui :).

Elena felicitari !
Si tie Honey! Eu le-as duce cate ceva daca au un aer deschis. Asa pentru tine. Dar sa nu te astepti sa aprecieze :) Poate da, poate nu.. Cazurile negtive m-au lasat perplexa apoi m-a pufnit rasul:). Tot rontaind cozonac la serviciu m-a intrebat un coleg ce e. I-am explicat si i-am adus si lui cand am facut.. Eh si l-am intrebat daca i-a placut.. S-o zis ca da... si ca l-a facut cu lapte si ou dimineata... Iar o tipa de origini indepartate italiene, o mamica cu fetita aflata in vizita la playdate... legat de pasca mi-o zis ca-i ca panetone si ca sa nu raman "neinteleasa" mi-o zis daa e un fel de paine si s-a ingrijorat ca mancam asa goala

Panterutzo acus nu deprima. Dar am observat si noi ca dupa vreo treizeci si ceva parca nu mai e la fel... Inloresc tot soiul de belele daca nu esti atent. Da voi sunteti tineri si frumosi mey, asa ca lasa gandurile negre.

Acus eu nu stiu daca mai intru... imi rumeg tristetea legata de comunitatea romaneasca... M-am tot invartit de pe-o parte pe alta daca sa fac ceva de Pastele ortodox, desi noi nu prea avem legatura cu... dar a invins sentimentul national si cand sa invit si eu niste romani ortodocsi m-or refuzat ca ei nope... nu sarbatoresc ca nu-i mainstream. Eh acum cine stie ce oi gandi si eu de aici in niste ani. Dar acus zau toti prietenii sunt plecati sau s-au ciudatit... si-n plus au anuntat ca ploua.
Sarbatori fericite fetelor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Sneeuwklokje,nu mai fi suparata! Nici la noi in comunitate nu s-a organizat nimic anul acesta si ma mir, pt ca de obicei profitam de fiecare ocazie sa ne intalnim. Aici e comunitate mare, sunt peste 100 de romani...dar anul asta...nimic..
Eu nici nu ma mai obosesc sa gatesc, mai ales ca sunt pe picior de plecare, luni lucrez...am zis ca iesim la restaurant maine si am rezolvat problema.

Fetelor, Sarbatori fericite! Sa va dea Dumnezeu liniste si fericire!


“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Cred ca negrii sau sudistii ar aprecia cozonacul. Le-a dus sota-miu la colegi la munca si le-a placut au spus ca seamana cu nutbread. De fapt, soul-food cam seamana cu ce gatim noi, mananca organe, matze (ei le prajesc), le place grasimea. Le-a mai dus el si vin fiert cu scortisoara si cand au intrebat ce e aia, a zis ca e "romanian coffee", unu' s-a facut manga a baut trei cani ca pe apa ca era dulce si bun. La palinca le-a iesit ochii din cap da' le-a placut au zis ca e mai tare ca moonshine (un fel de tuica facuta din corn sau grau nu mai stiu).

Honey felicitari pentru GC
Paste Fericit fetelor!

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Sarbatori Fericite tuturor!

Da, nu prea stii dc. le nimeresti cu mancarurile noastre cu strainezii astia. Eu nici nu risc sa le dau nika. Am mai facut-o in trecut si au facut ochii ca la melc, nu prea le-a placut ce le-am dat, asa ca le dau ce le place lor sau mai des, rabdari prajite Doar dc. stii ca sunt unii deschisi la minte merita incercat.

Snee, nu te intrista, asa e lumea. Tu vino si sta de vorba cu noi. Zau ca daca stateai mai aproape io veneam, sau iti ziceam sa vii tu la noi:) La noi o sa fie un picnic intr-un parc. Sper ca va fi placut. Maine o sa fac si eu pregatiri, un drob, oua, apoi o sa mai duc poate o salata de salata si una cu ciuperci/porumb/sunca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sneeuwklokje spune:

Miere, Ruxij .
Ruxij stai tu cuminte... Spor la gatit maine s-un picnic cu vreme buna. Si Sarbatori fericite si linistite.

Beu da mey am avut si experiente placute...desi n-am imbatat pe nimeni LOOL.. Si da palinca face ravagii si mititeii... Dar sunt asa mai prudenta cum zicea Ruxij.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Ciuf, La Multi Ani! Sa fi sanatoasa si iubita!

La mine a mers foarte bine la americani reteta de cartofi taranesti. Le-a placut la nebunie, ba unii m-au si sunat sa le dau reteta. Gulas-ul iarasi le-a placut. Ciorba de vacuta....primul meu roomate american...am facut o oala de ciorba..la inceput s-a uitat el crucis, dar pana dimineata nu mai era pic de zeama. Ce credeti ca a facut? L-am prins cu capul in frigider cum inmuia paine direct in oala si uite asa a disparut zeama din ciorba.


Edit: ca scrisesem paie in loc de paine, de se intelegea pe aici ca am convietuit cu o vaca (sau un bou).
“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Ciuf La multi ani feriiti sa traiti !
Iar in alta ordine de idei undeva in putul gindirii stiu ca fuse si ziua lui Oanabeu asa ca si tie un calduros La multi ani fericiti si dorintele sa devina realitate
Eu stiam ca cei nascuti pe linga zilele pascale sunt foarte norocosi in viata asa ca va invidiez pe toti

Honey felicitari pentru GC !
Snee iaca si noi sarbatorim tot singurei in familie ca nu ne avem cu comunitatea romaneasca de pe aici si nici ei cu noi iar pe cine am invitat nu pot veni .... so am fost trista si eu zilele trecute dar m-am scuturat de tristete, mi-am sters lacrima din coltul ochilor si am vopsit oua cu pitica mea si apoi am spus ca merita si ea sa creasca cu miros de cozonac si sarmale fierte asa ca si mine . Asa ca pentru ea m-am mobilizat si am facut de toate
Am o datorie fata de ea asa ca ....
Iar sotul buna activitate ti-o gasit ca sa nu-ti mai stea capul la prostiutze
Miere felicitari pentru modul de a gindi se vede ca esti generatie fresh nu ca noi babele care tot la traditii ne sta capul
Drum bun la romania si sa ai a safe trip!

Voua tuturor va urez Paste fericit si fie ca Invierea Domnului sa va sporeasca sanatatea si belsugul, sa va implineasca gandurile si sperantele. Lumina sfanta a Invierii sa coboare in sufletele si in inimile voastre.




Happiness keeps you Sweet,
Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human,
Failures keeps You
Humble,
Success keeps You Glowing,
But Only God keeps You Going

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Alintaroma, asa s-a nimerit anul acesta. De obicei fac si sarmele si oua, dar anul asta am fost asa de obosita, si am delegat-o pe mama in Ro sa gateasca, a pregatit ea de toate, doar ca o sa fie cu cateva zile intarziere.

Cand o sa am si eu copii, o sa fiu mai motivata, acum suntem numai noi doi, Lucian e ateu, pt el nu are nici o semnificatie Pastele si ma cam supara chestia asta...anyway...cautam doar scuze pt incompetenta mea gastronomica de anul acesta (sper sa citeasca si el).

Pup toate fetele si sa aveti un Paste Fericit!

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Mergi la inceput