Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (54)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Am si eu putin timp...ca este sotul acasa si are grija de Bianca si am profitat sa intru sa va multumesc pentru raspunsuri si pentru urmari. Noi, adica eu, ca tati nu isi bate prea tare capul cu anumite probleme...am observat ca are limba cam incarcata de la laptic si am incercat sa ii sterg limbuta cu degetul infasurat in fese sterile si cu glicerina boraxata dar in urmatoarea secunda mi-a vomitat, a dat afara tot ce mancase...si acum nu stiu cu ce sa o sterg ca parca iar este incarcata limba. Voi ce ati facut? V-ati intalnit cu aceasta problema?
Si bebelina mea are canalul infundat la ochisorul stang si ii fac masaj, cand pe o parte cand pe o alta, dar mai mult cand o pun la tzatzi ca in rest nu ii place, se uita crucis la degetele mele si se agita.
Incerc acum sa citesc si din urma referitor la ce ati scris voi despre diversificare, ca si noi trebuie sa incepem in curand sa papam altceva in afara de lapte...si chiar o sa urmaresc totte ( aproape toate cand am timp) parerile referitor la asta. Si astept mai multe scheme de la voi.

Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanduta spune:

Nu stiu exact cand am reusit sa-i fac programul. Stiu doar ca trebuia sa-i dau laptic din 4 in 4 ore si el vroia din 3 in 3 ore. Doctorita mi-a explicat ca nu e bine pt sanatatea lui sa pape cum vrea el (lua si asa mult in greutate, circa 500 gr la saptamana). Si atunci m-am chinuit sa-i fac orar de mese la 4 ore. Se trezea la 6, apoi la 10, la 14, la 18 si la 22. Cand am introdus sucul la 10 dimineata am vazut ca cere laptic la 13. Apoi la 17 si la 22. Dar el adormea la 20 si am citit in cartea : mama si copilul" ca nu e bine sa trezesti copilul noaptea pt masa, asa ca i-am dat masa la 20 sau 20,30 si am vazut ca doarme toata noaptea si asa. Asta a fost de fapt programul lui, ei doar am intins masele pe la 2 luni prin joaca si ceai. Si lui ii era foame.

Sanda si voinicul ei, Cezar Rares
http://bocskaisanda.shutterfly.com/action/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Alina, dar tare harnicuta ai mai fost!!! Eu nu mai fac nimic, ca nu am chef, dar trebuie sa facem o curatenie generala (a se citi mai detaliata) pana incepe Floris s-o i-a taras, ca daca nu baga el tot praful in gurita... Numai ca nu ma pot motiva deloc!!! Si ordine in sertare ar trebui facuta de o multime de timp, dar mi se pare asa de obositor :-(( Cred ca astept pana ne-ommuta candva :-))
Ah, cartoful iese la blender la fel de lipicios

Asa te invidiez (dar in bine, ca suna tare urat cuvantul asta) ca alaptezi si cu atata placere... La noi e mai mult un cosmar. Nu aare rabdare, cred ca nici nu papa destul, cred ca trebuie sa maresc completarea. Azi mi-a furat un mar din mana (o jumate din el) si asa mai tragea din el!!! Dar nu-i dau inca, l-am lasat mai mult asa, ca era comic tare...

Georgiana, nu pricep ce inseamna limba incarcata...

Azi a facut Floris doua lucruri noi: pe burtica isi da mereu funduletul sus-sus si vrea sa inainteze, ceea ce desigur nu reuseste, dar e asa haios, si asa se mai enerveaza ca n-o ia din loc! Si a doua chestie este ca a inceput sa dea un lucru dintr-o mana in alta si inapoi. Parca si el e mirat de ceea ce face.
Oare sa doarma asa prost numaidin cauza ca face atatea lucruri noi? Dar cchiar asa rau sa doarma NUMAI din cauza asta?!?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Georgiana, da, Eva mea a avut in luna a2-a candidoza bucala tratata cu badijonari cu glicerina cu nistatin

Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Intrebare: caut tricou/body pentru baby cu Romania, avand ini vedere campionatul european de fotbal. Unde gesesc asa ceva? Ati vazut pe undeva?
Nu de alta, dar suntem in echipa cu Olanda si al meu ii procura cu Olanda si nu ma pot lasa mai prejos, nu???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uberbax spune:

Ce tare esti Adina!
Stii ca in Romania nu gasesti mai nimic ca lumea..asa ca ma indoiesc ca vei gasi ceva pe la noi....multe lucruri care sunt afara la noi nu se gasesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by uberbax

Ce tare esti Adina!
Stii ca in Romania nu gasesti mai nimic ca lumea..asa ca ma indoiesc ca vei gasi ceva pe la noi....multe lucruri care sunt afara la noi nu se gasesc!

19.12.2007-fetita Maria!!!!!!!!!si mami Cristina
http://picasaweb.google.ro/uberbax.maria/Maria/photo



pacat... dar nu se poate, trebuie sa fie ceva undeva!!!

si am vrut sa zic ca suntem in grupa cu Olanda...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by adinag

quote:
Originally posted by uberbax

Ce tare esti Adina!
Stii ca in Romania nu gasesti mai nimic ca lumea..asa ca ma indoiesc ca vei gasi ceva pe la noi....multe lucruri care sunt afara la noi nu se gasesc!

19.12.2007-fetita Maria!!!!!!!!!si mami Cristina
http://picasaweb.google.ro/uberbax.maria/Maria/photo



pacat... dar nu se poate, trebuie sa fie ceva undeva!!!

si am vrut sa zic ca suntem in grupa cu Olanda...


Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)



Nu poti sa personalizezi unul la vreo firma? Exista asa ceva acolo? Sa te duci cu CD-ul cu poza pe care o vrei, si sa ti-o puna pe body.

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


POZE
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate
Copacul De Hartie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

quote:
Originally posted by adinag

Buna fetelor,

eu nu am deloc timp, nici sa citesc, mai putin sa scriu... :-((

Dupa ce lui Floris i-a fost mila vreo 2 zile de mine si a dormit cat de cat mai acceptabil, s-a intors la programul lui de trezit din ora-n nora, max. 1,5-2 ore si deja simt ca nu mai vreau. Vom vedea ce facem, sa astept si noaptea asta...

Vreau sa va spun ca am intalnit-o pe Lixa la Viena, este asa de finuta si simpatica! Catalin este o minune de baietel, grasunel si frumusel, mi-a placut foarte mult. Ea este o mamica relaxata, frumoasa, subtirica - de invidiat (numai ca eu cu programul tu de masa nu pot, Alexandra :-)))
In general sunt o familie linistita si foarte dimpatica!

Acum ma grabesc, fug din nou, dar revin eu... cu forte noi!


Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)



Adina
Eu tot ma gandesc cat de simpatic era Floris cu picioarele pe sus in carucior - pacat ca n-am fost pe faza atunci sa fac o poza...
Si, fetelor, nu va luati dupa ea, Adina e o frumoasa si de o veselie ... eheheee. De fapt vedeti si voi in poze

Nu e chiar asa greu programul meu de masa, m-am obisnuit in cateva zile . Adevarul e ca kg s-au cam dus singurele, n-am facut nimic in mod special, cred ca acum am ajuns putin sub greutatea de acum un an. Si pentru ca am vazut ca se poate, acum sper si eu sa ajung la cat aveam in liceu si sa scap de burtica... Deh, omu niciodata nu se multumeste cu ce are

Pupam lunganul

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze Viena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

quote:
Originally posted by pet.cost2005

Revin ... tot despre program ... singurele certete in programul Silviei sunt orele de somn (de noapte si ziua), baita si kk. In rest ... din instinct. Atat cel al mamei cat si cel al fetei ... Orele de papica sunt cat de cat regulate si fixe, da' nu mereu ...

Asaaaaa ... deci cum va spuneam, azi am inceput sa mancam ... pireu de mere. La inceput a fost cam reticenta si nu prea era atrasa de lingurita mea. Dar dupa ce a inceput sa se linga pe buze ... sa vezi ce prietenie a facut cu lingurita. Se uita dupa mana mea si scotea niste chiuituri de bucurie ... nici nu ma asteptam. Bine, ne-am facut ca porcusorul la botic, da' nu-i bai!!! Sa vedem ce-o fi in continuare ...incerc sa pun si poze daca ma lasa netu' ...

*************************
Petronela si Silvia



Noi nu prea avem ore fixe, ma ghidez mai mult dupa baiat, de ex daca a avut o zi mai incarcata maraie de oboseala mai repede si atunci incepem baita. Oricum, intre 7:30 si 9:30 incepe maraiala de seara.

Ce dulce e Silvia cand se linge pe botic

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze Viena

Mergi la inceput