Nasterea in apa-o alternativa, un miracol (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

rectific "La Leche League"

Acina ai avut noroc de un bebe care sa te ajute..adica sa nu refuze sanul, sa traga viguros, sa ai sfarcuri. Eu n-am avut parte de nici unele si sfaturile au fost aiurea de ma aruncau mai tare in depresie. pana m-am trezit sa pun mana sa caut pe net sa ma destept facusem o gramada de greseli si bebele meu s-a intarcat definitiv pe la 7 luni juma. Da' n-a scapat de laptele meu ca oricum m-am muls eu inca vreo 4 luni pana am cedat nervos..
la noi cica dupa 3 luni doar 40% din femei continua alaptatul..restul renunta in mare parte din cauza sfaturilor aiurea din partea pediatrilor gen "laptele nu e bun", "n-ai suficient lapte" etc

KHRISU 16+, mamik de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Buna, delfinutelor

Acina, multumesc, sunt bine si o rog pe bebica sa mai stea pana duminica macar. La ora 6 dimineata am avut un fel de contractie de vreo 10 minute, apoi nu au mai fost. Cand i-am spus sotului, intrebarea a fost "cat timp avem sa ajungem la Brasov?". E si el cam speriat. Pe la 9, daca am vazut ca nu vin alte contractii, am luat un no-spa sa stau mai linistita. Acum e ok, dar cred ca bb s-a pozitionat pentru ca miscarile sunt mai greoaie/lente.

Sovi, sa nu te descurajezi cu alaptatul, Khrisu are dreptate. Dusmanii cei mai aprigi in lupta cu alaptatul sunt medicii de familie care-si spun pediatri (asta pentru ca bb se ia in evidenta de catre un medic de familie, ca si un adult, iar un pediatru nu gasesti chiar peste tot) si matusile/vecinele etc care-si dau cu parerea in sensul ca laptele e prea gras/slab/incolor samd. Eu am avut parte de toti acestia, in maternitate plangeam tot timpul dupa "proba suptului", asistentele imi repetau ca nu am lapte iar mie mi se intarisera sanii de atata lapte, insa bb era la nou-nascuti (deh, era Caritas!) si papa lapte la biberon la greu, cand ma duceam sa o alaptez ea dormea.
M-am chinuit pana la o luna, cand am ajuns la dr. Ana Culcer, este pro-alaptat si pro-naturalete in comportamentul cu nou-nascutii. Cred ca i s-a facut mila de noi (eu si sotul) cand ne-a vazut ce fetze terminate avem. Eu credeam ca sunt o mama neputincioasa, sotul era tatal! Ea ne-a asigurat ca fetita e foarte bine, ca a luat suficient in greutate si ca problemele vin de la noi si stresul nostru. Imi amintesc si acum fatza ei, era mirata de problemele noastre inchipuite.
Asa ca, datorita incurajarilor primite de la d-na dr Culcer, printesa mea a fost alaptata pana la 1 an, 4 luni si 2 saptamani, cand a renuntat de buna voie si nesilita de nimeni.

Acum, voi vedea ce va fi de data asta cu alaptatul, cert e ca mi-am cumparat deja ceai pentru stimularea lactatiei de la plafar.



Eld, mami de printesa si (38s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Elena , iubita ma bucur ca esti ok.Chiar imi faceam griji pentru tine.
Mai fetelor, sa fiu sincera nu am luat in seama ,cand era Andrei mic, ce spunea dr de familie, ca numai prostii spunea (si acum la fel).L-am alaptat la san impotriva parerii ei, chiar si mama o luase razna la un moment dat ca nu ia copilul in greutate.A trebuit sa-l intarc pe la 9 luni ca m-am intors la serviciu si el saracul suferea dupa titi ziua .Si noaptea o voia tot timpul in compensare.
Am de gand s-o alaptez si pe broscuta, cel putin 9 luni, sa dea Domnul sa vrea si ea si sa am laptic.

Anca 35 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii
votati-ne in clipe de viata 2007 www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">andrei si pestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Ma bucur fetelor sa aud ca sunteti pro alaptat, nastere naturala..Chiar imi era frica sa scriu sfaturi pt sovietica, sa nu-mi iau niste rosii in cap de la diversi membri

Eld felicitari ca ai alaptat pana s-a intarcat singur copilul...asa imi doresc si eu sa fac, chiar daca o sa dureze pana la 3 ani. Cred in cursul natural al vietii.
Acina chiar ai avut tarie sa nu iei in calcul vorbele lumii. Sa nu-ti faci griji ca n-o sa ai lapte. Odata ce se instaleaza lactatia si bebele suge la san (exista cerere) oferta din partea organismului va fi. Se poate continua alaptatul chiar si dupa ce mergi la servici..vorba ta..bebele n-a uita de sanul mamei, si-l cerea saracutul si noaptea, dimineata cand esti cu el poti alapta si se compenseaza cumva absenta ta in cele 8 ore de munca. Sanul nu ofera doar lapte, potoleste si dorul de mama.

La un moment dat o mamica era stresata sa nu cumva sa nu fie prea aglomerata cada dr Baiulescu. Eu cred ca mare inghesuiala nu e... pt ca asa e omul..paradoxal marile adevaruri sunt atat de evidente incat nu le vede nimeni. Asa se intampla si cu nasterea in apa. Toata lumea recunoaste ca o baie calda in timpul travaliului face foarte bine mamicii dar cand vine vorba ca expulzia tot in apa sa fie deja medicii dau din colt in colt... Am mai zis ca l-am auzit la tv pe dr Anca spunand despre nasterea in apa ca nu ar avea cine stie ce beneficii, ca omul nu e fiinta acvatica, etc (doar nu era sa faca reclama unor servici pe care el nu le poate oferi)..eu am pus botu' si am renuntat la ideea asta cand am ramas insarcinata cu primul bebe si acum imi pare rau.

KHRISU 16+, mamik de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gessy spune:

Buna
Sa iti traiasca bebelusul si sa fiti sanatosi si fericiti.
As vrea sa te intreb daca la nastere dl doctor te-a taiat, pentru ca la una din poze ai spus ceva de "goblena doctorul". Ai putea sa ne spui povestea nasterii tale.
Te pup

quote:
Originally posted by sovietica

http://good-times.webshots.com/album/563201884FtejKK

felicitari pentru mobilizarea cu listuta!

Hai delfinasiiiiii!! cuminti, ordonati, asteptati sa ajunga mami la Bv si tzusti in celebra cada!

sovi, mami de sasha (de la Alexandru) 17 Apr 08
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gropite spune:

SOVI, de mare ajutor detaliile ... si cred ca nu numai pentru mine. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurorra spune:

buna sovi, minunate poze!felicitari si sa-ti traiasca baietelul!sunteti o familie minunata si mi-a placut mult taiatul cordonului de catre tatic!
Al meu sot e foarte fricos cand e vorba de medici,spitale, asa ca nu cred ca va fi in stare sa faca asta, lesina inainte.
Tu ti-ai facut epidurala? ai reusit sa nasti fara sa te taie?ca mie de asta mi-e cel mai groaza! si inca o curiozitate, durerile au fost chiar asa mari cum se spune sau sunt mai reduse ca intensitate? bine ca aici depinde si de toleranta fiecareia, dar asa informativ.
Felicitari inca o data, multa fericire si abia astept sa povestesc si eu experienta mea, care sper sa fie macar la fel de frumoasa ca a ta!

Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurorra spune:

buna fetele, ce mai faceti?
am vazut listuta cu delfinasi, multumesc ca m-ati pus si pe mine acolo si sa mai adaug informatii UM 08.01.2008, sper ca totul sa decurga normal si sa reusesc sa nasc la eva in apa!
pe 22 mai am si eu programare la dr. b, o sa va povestesc cum a decurs!
pana acum se pare ca bebe al meu e baietel, asa arata la 3d, sa vedem ce spune si domnul dr.
va pup si revin cu vesti

Aurora16+
mami de viitor delfinas Robert-Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olga_mami spune:

Hristos a inviat
Salutare mamici si viitoare mamimici de delfinasi!
Ce de povesti s-au spus aici de cand nu am mai intrat si eu sa vad cum sta treaba.
Sovi ce frumosi sunteti amandoi! Sa fiti cel putin la fel de sanatosi si cuminti.

Noi din pacate suntem cu ceva problemute de sanatate. Am descoperit ca am facut otita. Am luat o tura de antibiotice intravenos (nu va imaginati ce s-a chinuit puiuta mea, ca plangeam odata cu ea) ca dupa aia sa descoperim ca nu ar fi trebuit sa luam acest tratament pt ca flora din urechiuse era normala, iar otita am facut-o din cauza refluxului gastric (adica regurgitam laptic la greu). Acum stam sa vindecam refluxul, dormim "in panta" si mai luam ceva medicamente.
Cu colicile vad ca am mai rezolvat-o cred ca la noi merge bine sab simplex-ul.
Pe langa toate astea ne-a vazut si un neuropsihiatru (suntem cam agitate) si ne-a pus diagnosticul de sindrom bipiramidal. Stie careva dintre voi de sindromul asta???

P.S. Super faina listuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana1980 spune:

acina multumesc si eu pt ca te ocup[i de subiect si uite ce frumos l-ai facut !

sovi am vazut niste poze superbe cu protagonisti pe masura. Doamne, mey, chiar mi-a placut atmosfera de acolo. Parca si prin poze ai transmis trairile voastre. Superb. Sa-ti traiasca delfinasul !!!

Gropite nu fi speriata! Iale pe rand, pas cu pas. Poate da norocu' peste tine si vei naste in apa. Cine stie? Mai este pana atunci.

eld se apropie de acum momentul mult asteptat? Asteptam vesti. Pe mine m-a durut efectiv jos, ca la ciclu - nimic altceva. Erau dureri regulate la 15 min fiecare apoi la 10, si tot asa.

Olga va dorim sanatate maxima. Am mai auzit de acest sindrom dar am sa intreb si mai scriu. Sigur pe forum gasesti de citit despre el.

'Tot ceea ce ti se intampla are un scop'
Ana - mami de Ecaterina-Maria si Casandra-Petronela
Ceva poze
nasterea in apa
www.elipetromed.ro

Mergi la inceput