A doua nastere

A doua nastere | Autor: Vistiana

Link direct la acest mesaj

Fetelor,se spune ca a doua nastere e mai usoara decat prima,o fi adevarat?Ati trecut prin asta?Eu prima oara am nascut foarte repede si usor acum mai am o luna si ceva,or semana nasterile intre ele sau n-au nici o legatura?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

La mine da, a doua nastere a fost mult mai usoara si mult mai rapida... nici n-am mai apucat sa plec de acasa. Nici macar pompierii n-au ajuns la timp. Am plecat pe urma cu BB la maternitate.
Cred ca numai nasterile prin cezariana seamana intre ele. Cele naturale sunt total aleatorii. nu seamana una cu alta.

Pupici,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vistiana spune:

Olo vrei sa spui ca ai nascut acasa?! Cine te-a asistat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

da, am nascut acasa. poti sa citesti despre asta la

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=9447

Pupici,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Da - si la mine a doua nastere a fost mai usoara. Intre momentul primei contractii si nastere au fost ceva mai putin de 4 ore, iar intre dilatatie 4 si momentul in care urlam dupa doctorita ca nasc au fost mai putin de 15 minute. Practic partea dureroasa nu cred ca a depasit 40 de minute, din care cu adevarat nasoale au fost ultimele 15.
succes, madishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosa spune:

Asa auzisem si eu ! La mine prima nastere a durat 3 ore cap-coada. La a doua eram hotarita sa pun cortul in fata spitalului, sa fiu pregatita. Dar n-a fost sa fie, a fost o nastere ca la carte, vreo 16 ore.
Prima nastere a fost scurta, dar foarte intensa, complet naturala. A doua a fost lunga, dar cu epidural, chiar placuta, as zice !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vistiana spune:

Olo,am citit tot cu sufletul la gura,am ras cu lacrimi si mi s-a facut pielea de gaina!
E o experienta super dar eu sa stii ca o iau ca pe o avertizare si o sa alerg la spital la primele contractii!:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

din experienta personala va asigur ca nasterile prin cezariana nu sunt amandoua la fel...
nici pe departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miguelle spune:

A doua a fost clar mai usoara, adica mai rapida. Am nascut de fiecare data natural, fara epidurala. Mi-a zis moasa ca a treia oara nici nu stiu cand nasc. Sper sa am ocazia sa aflu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miguelle spune:

Olo, ti-am citit povestea, e fantastica!
Esti curajoasa, nu gluma! Sau mai bine zis a trebuit sa fii!
Inca nu mi-am revenit dupa lectura! O sa ai ce povesti nepotilor.

Mergi la inceput