Gravidute prin FIV (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Denisa iti tin pumnii sa fie totul bine pt tine si bebe, wow nu-mi vine sa cred ce a trecut timpul,parca te vad asta vara fara burtica cu Cristian in carucior si acum .....facem majorete
toate fetele si toate burticutele sa stea cuminti pana la termen.

Madalina de Sofia 01.02.2008

calea sigura a esecului este sa renunti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Catalina, imi pare rau de probleam ta, ma bucur ca a fost alarma falsa. Ai grija de bebelusi.

Girls, va intrebam daca voi, in acest prim trimestru, aveti doar senzatii de greata sau chiar vomati...

Denisa, tinem pumnii pentru nastere, sa fie usoara, iar bb sanatos!

Am venit si eu de la eco, totul ok, am doi saci embrionari de 21 mm, cu veziculele ombilicale respective; embrionii au activitate cardiaca si o lungime cranio-caudala de 8,5 mm, fiecare. Concluzia generala: "grossesse gemellaire bien évolutive". :)



7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Luca nu am si nu am nici greturi sa ma scoata din circuit. Sanii nu ma dor iar somnolenta nu poT spune ca sunt. Am uneori ceva junghiuri abdominale dar cam atat.

Le-ai auzit inimioarele?Cate batai sunt pe minut? Eu am 141 respectiv 144.

Dragii de ei, sa stea in burtica 9 luni si sa ne bucuram de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alexandra spune:

Salut toate fetele!

Luca nu fi ingtrijorata pt ca nu ai greturi, bine ar fi sa nu ai deloc. La mine au inceput dupa saptamana 7 si au durat pana in saptamana 12 dar sincer iti doresc sa nu treci prin asta. De obicei la sarcina gemelara greturile sunt severe, asa ca iti doresc din tot sufletul sa nu treci prin ele. Greturile sunt date de schimbarile hormonale datorate sarcinii, insa daca organismul tau se adapteaza mai usor la aceste modificari, nu poti fi decat fericita. Si Miki la un moment dat se plangea ca nu are greturi si nu a trecut mult si le-a simtit. Dar fiecare organism raspunde in mod diferit, fara ca asta sa insemne ca e ceva in neregula. Sper ca te-am lamurit cat de cat si nu te vei ingrijora daca nu vei avea greturi.

Catalina imi pare tare rau ca te-ai speriat asa. Si eu am avut sangerari prin saptamana 11 parca din cauza unui polip cervical format ca urmare a hiperstimularii, dar medicii m-au linistit ca totul e bine si uite asa am ajuns in saptamana 21 fara probleme.

Carmeniti doresc din tot sufletul sa gasesti cea mai buna varianta. E o decizie atat de grea... Dumnezeu sa fie cu voi!

Denisa iti doresc nastere usoara si sa veniti sanatosi si voiosi acasa. Doamne Ajuta!

Fetelor, eu am facut ieri morfologia fetala de 22 saptamani (cu cateva zile inainte) si bebelusii sunt bine. Le-am vazut si fetzisoarele si am fost foarte bucurosi. Mi se pare ca fetita seamana cu tati si baiatul cu mami desi sincer bine ar fi fost sa fie invers. Sotul meu zice ca am vedenii si ca nu se poate spune nimic despre asemanari acum. M-a impresionat ca desi sunt in saculeti separati baietelul este foarte protector si isi tine surioara la subbrat. Amandoi au inceput sa fluture prin burtica si in special seara ma gadila dand din picioruse si ma fac sa rad, asa ca incep sa adorm mai tarziu decat as vrea, dar sentimentul este minunat.

Va doresc tuturor Paste Fericit si sa fiti linistite ca bebicii vostri sunt bine.

Andicu

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Catalina, am inceput si eu ziua cu varsaturi si m-am cam speriat, nu prea pot manca decat iaurt si paine prajita... si tu ai patit la fel? Dr. mi-a recomandat Metoclopramid, cu prudenta..., iar dr. de familie a zis ca incearca sa-mi gaseasca ceva homeopat. Tu cum ai rezolvat problema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Manu eu nu am greturi. Am avut cateva zile cand am facut iritatia aceea la utrogestan si a trebuit sa iau o parte din ele pe gura.Si atunci am rezolvat problema cu mult iaurt si covrigi. Acum am asa...o senzatie de greata dar mult prea slaba pt a incerca sa fac ceva. Despre metroclopramid nu stiu ce sa spun....eu l-am luat multa vreme dupa operatia la vezica biliara +ficat.Cat este de bun in sarcina habar nu am. Eu oricum nu prea sunt de acord cu medicamentele in perioada sarcinii. Eu acum tb sa iau ampicilina pt 5 zile (infectie urinara)si sunt disperata. Incearca...lamaie.

Fete dragi multumesc pt primire, pt sprijin, pt suport . Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Manu daca problema este de fapt evenimentul neplacut pe care l-am avut eu si la asta te gandesti am sa te rog sa nu o faci.Nu mai face analogii, comparatii, nu te speria si nu te agita. Cat mai mult in pat , cat mai putin efort si cat mai multa liniste.
Eu duminica am mers destul de mult(prin supermarket nu pe munte :) ), am avut ceva dureri (ca cele menstruale) si s-a intamplat...

In orice caz, daca Doamne fereste vedeti ceva in neregula nu ezitati sa va anuntati dr. Nu asteptati sa vedeti ce se intampla, daca trece, daca este mai rau.Imediat la dr. Sper sa nu aveti nevoie de sfatul meu dar nu va suparati ca eu totusi l-am postat aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Catalina, . Intr-adevar, suntem in situatii diferite. Eu nu am avut nimic de la Utrogestan, doar o foarte usoara iritatie dar care nu a necesitat schimbarea modului de administrare. Greturile si varsaturile sunt legate strict de sarcina, dupa cum mi-a explicat si dr meu, este vorba de actiunea hormonilor asupra organismului meu. O sa incerc tratamentul homeopat si... asta e, sper sa nu am nevoie de spitalizare mai tarziu.

Si eu multumesc tuturor pentru sprijin si va urez sarbatori cat mai linistite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julia75 spune:

Felicit fetele cu FIVuri norocoase! Ma alatur si eu voua dupa ce ieri am vazut o inimioara batand in burta mea. Am facut primul meu FIV la Szeged, ET 26 martie, deci sunt trecut de 6 saptamani.
V-am citit si pana acum dar n-am avut curaj sa scriu pana nu vedeam rezultatul cu ochii mei pe eco.
Catalina - si eu am avut sangerari din senin saptamana trecuta, sperietura, urgenta, eco, eu in plus mai am si dureri groaznice de burta zilnic cam o ora ma chinuie. Trebuie sa stau strict numai in pat, se pare ca era un fel de hematom, sacul de embrion e ok.
Doresc sarcina usoara tuturor fetelor de aici!
Va pup Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Julia si eu am dureri de burta. Si am avut de la inceput. Si mie mi-au dat aceeasi explicatie. Hematom. Si aceeasi terapie. Strict in pat.Pe tine te dor sanii, ai greturi? Eu nu prea. Iar sanii nu ma dor deloc. Azi m-a anuntat dr. mea ca am o infectie urinara care cedeaza numai la cefalexin (3/zi) si am facut si candida de la utrogestan.Si ce o sa mai fac de la antibiotice...

Sper din toata inima sa ne fie bine.
Manu esti ok? Cum stai cu greturile?

Mergi la inceput