Anticorpi antispermatici

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Buna fetelor!
Eu am fost diagnosticata cu anticorpi antispermatici, dar totusi cu inseminare artificiala am reusit sa raman insarcinata, va pot da detalii daca vreti.
O seara frumoasa!
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

Sigur Andra, mai intrebi????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

In martie anul trecut am fost diagnosticata cu anticorpi antispermatozoizi si mi s-a dat tratament cu medrol. Dupa ce am facut tratamentul si am repetat analiza, valoarea anticorpilor se dublase. Doctorul care ma supraveghea atunci mi-a spus ca singura mea posibilitate de a avea un copil este FIV-ul. Am intrebat de inseminare si a zis ca sub nicio forma. M-am programat apoi la alt doctor in iulie, s-a uitat pe toate analizele si a zis ca vrea sa vada daca am ovulatie sau nu, mi-a facut eco (era ziua 12, aveam foliculi de 12 pe fiecare ovar) si mi-a zis sa revin in ziua 17 sa incercam o inseminare. Pe 27 iulie s-a repetat eco si aveam un folicul dominant de 21, intrebarea doctorului fiind daca sotul este cu mine. Si uite asa mi-a facut inseminarea. Mi-a zis sa nu-mi fac sperante, pt ca ar trebui facute vreo 6-7 inseminari ca sa am vreo sansa. Dupa vreo saptamana aveam deja dureri de burta si eram sigura ca-mi vine ciclul, dupa inca o saptamana cand am vazut ca intarzie, mi-am facut testul si surpiza: 2 liniute! Acum avem 27 saptamani :D
Deci, fetelor, se poate, sa nu va pierdeti speranta si sa aveti incredere in Dumnezeu, fara El sunt sigura ca nu as fi ajuns aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

si multumim mult andra, sa ai un bb sanatos si o nastere usoara.

Acum vin si alte intrebari.Ce valoari ai avut la anticorpi si cu ce dr ai facut inseminarea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

andra FELICITARI ! deci orice se poate cu putin noroc si ajutorul lui DD !

Sarcina usoara si la termen



http://clipedinviatamea.blogspot.com/ - DESPRE INFERTILITATE SI NU NUMAI...

http://www.fertilityfriend.com/ticker/28667f/ttc.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Multumim mult, vom avea o fetita!
Valoarea era de 34,35U/ml analiza facuta la Madicover. Inseminarea mi-a facut-o Cezara Bucur la Dacia Medical Center.
Voi ati facut inseminari pana acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Buna, fetelor,
Am avut la un moment dat si eu un test postcoital descurajant si o analiza a anticorpilor cam proasta, ca sa inteleg foarte bine despre ce vorbiti voi .

Trebuie sa intelegeti insa ceva: fiind o afectiune imunologica, tratamentul se face cu imunosupresoare - corticosteroizi de tipul prednison, medrol, etc.
La nivel endometrial, anticorpii (cam toti) dau necroza vaselor foarte mici de sange, numite arteriole, care hranesc embrionul atunci cand se implanteaza (pe care organismul indus in eroare de acesti anticorpi il considera un corp strain care trebuie eliminat si reactioneaza prin necroza) si aici intervine aspenterul care fiind un medicament antiagregant si anticoagulant, adica fluidizeaza sangele, ajuta endometrul sa ramana sanatos si sa poata sustine sarcina.
Aspenterul trateaza efectul, nu cauza.
Raspunsul imun al organismului poate fluctua foarte mult si de ajutor poate fi un regim detoxifiant si fara tigari, cola, E-uri, etc.



"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

Multumim andra si goldi ptr sfaturi si incurajari.
Andra, sa ai o fetita sanatoasa si la termen!..... deci..., tot cezara a facut minunea( am mai citit si la inseminari despre dankuta)/ Ma bucura mult rezultatele voastre .. imi dau sperante).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Hei, a fost abandonat subiectul ?
Ce ati mai facut ? Nimeni nici o reusita? Nimic de impartasit si incurajat pe cele care avem aceasi anomalie imunitara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

ralu mv
am vazut mesajul tau
si eu am anticorpii antispermatici prezenti
solutia oferita de dr. a fost inseminarea. Am facut 4 pana acum. Cea de-a 4-a a fost reusita dar am pierdut sarcina (avort menstrual). Vrem sa facem din nou o noua inseminare, probabil luna viitore. Macar acum stim ca avem sanse de reusita
Multa bafta celor cu acceasi problema

Mergi la inceput