Anticorpi antispermatici

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marimica36 spune:

Buna fetelor

Readuc in discutie acest subiect.

Mai aveti ceva noutati despre tratamente... reusite ...
Voi ce mai faceti?
A facut cineva inseminare avand acest diagnostic?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

marimica36, nu vrea nimeni sa ne dea mai multe sperante. Eu am facut pe 2 iunie o IA nereusita din pacate, dar sa zic ca n-am pus nereusita pe seama anticorpilor. La mine s-au suprapus mai multe. Eram la doar 2 saptamani de la laparo si nu am facut nicio stimulare. Dr a zis ca sunt sanse f mici de reusita pe ciclu nestimulat, asa ca mai incercam luna viitoare. Tu ce valoare ai la anticorpi ? Dr ce ti-a recomandat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrieladlu spune:

Runadi, spune- mi, te rog, cum se numeste analiza din care ti- a rezultat acest diagnostic, aca stii? Multumesc!





Citat:
citat din mesajul lui runadi

Buna fetelor!De curand am fost diagnosticata cu prezenta anticorpi antispermatici.Ma intereseaza daca stiti pe cineva care s-a tratat de asa ceva.Am inteles ca nu prea exista un tratament si ca sg posibilitate ar fi inseminarea intrauterina.Dar am semne de intrebare si vis-a-vis de reusita inseminarii.Nu stiu ce sa zic,sunt fffff ingrijorata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimica36 spune:

buna fetelor

Ce mai faceti? Vesti noi? A reusit cineva sa treaca peste "anticorpi"? A mai auzit cineva de vreun tratament eficient?

tinuta78 am facut 3 luni stimulare (clomifen in primele 2 luni si menopur in luna 3) cu contact acasa, dar nu am avut nici un rezultat.
Luna asta am lasat-o mai moale (adica cu dr, de muncit muncim acasa fara nici un tratament) m-am cam saturat de doctori, ecografii, pastile..... nu mai am rabdare, am obosit de aproape 5 ani. Luna viitoare cred ca fac inseminare. Am emotii deja.

Tu unde ai facut IA? Cum a fost? Eu am dr la Medlife.

Pupici tuturor si .... cat mai curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

marimica, trebuie sa tinem subiectul activ. Cine stie, poate intra cineva care totusi a reusit ca sa ne dea si noua sperante.
Eu sunt cam demoralizata. Am repetat analiza din sange tot la synevo pentru a avea un ordin de comparatie( Valoarea in noiembrie era 29,4, in martie 24,5 iar in iulie 31,5). Am simtit ca ma urc pe pereti.Eu sunt pacienta dr Tutunaru, iar pe langa problema anticorpilor mai am si endometrioza( s-au adunat toate pe capul meu). Am gasit chiar azi ca problemele imunologice se pot datora endometriozei. Eu osa mai incerc luna asta inca o inseminare si ma opresc. Incep tratamentul de endo si poate se micsioreaza si valoarea anticorpilor.Tu ce valori ai? Cu ce laborator ai lucrat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimica36 spune:

Buna fetelor

Nici o veste?

Tinuta se pare ca numai pe noi ne preocupa subiectul. Doar noi ne luptam cu anticorpii....
Analiza am facut-o la medsana. Valoare mea este 77.47 in conditiile in care valoarea normala este 60.00 (trecuta pe buletinul de analize)
Nu stiu ce sa mai zic....
Dr este la medlife. Astept luna asta CM si apoi merg sa vedem ce sanse am cu o inseminare. Trag sperante ca o sa fie ok.
Trebuie sa gandim pozitiv, altfel.... o luam razna

Pupici

Si poate ne mai incurajeaza cineva....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Strumfiyi spune:

Buna fetelor,

Nu v-am mai scris pt ca acum nu mai sunt la fel de fericita ca si data trecuta. Din pacate la 12 sapt am pierdut sarcina, s-a oprit in evolutie, din cauza unui soc emotional (tatal meu a avut un accident si eu am fost cea care am alergat la urgente sa il vad; din pacate socul a dus la moartea sarcinii).Acum trebuie sa mai astept inca 2 luni pana sa pot incerca iarasi. Am luat cate o pastila de Aspenter, deoarece componentii chimici din Aspenter reduce sistemul imunitar (il scade), eu il luam dupa masa de pranz.Acum trebuie sa incep sa il iau iarasi.Intrebati-va si voi medicii de el vedeti ce va spun, oricum vad ca au mai facut fete tratament cu el si au ramas insarcinate.
Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

marimica, asa este, trebuie sa gandim pozitiv.
Eu una, te incurajez ca nici nu ai o valoare f mare a anticorpilor. Eu in noiembrie anul trecut am facut analiza la un laborator la care val de referita era 60 si mie mi-a iesit peste 150unitati. Acum parca sunt putin mai increzatoare. Am facut inseminare joi , cand am aratat si evolutia anticorpilor, iar bioloaga mi-a recomandat medrol si aspenter. Cel putin fac ceva, incerc. Poate va da rezultate.
si astept vesti bune. Nu stiu ce sa-ti zic de medrol, am inteles ca ar da ceva reactii adverse, dar aspenter cred ca poti sa iei si tu. Bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

strumfiyi, imi pare rau pentru pierderea ta. Ne-ai dat mari sperante cand ne-ai anuntat reusita.Mi s-a recomandat si mie sa iau aspenter si medrol, asa ca am inceput sa-l iau de 6 zile.
Tu ai mai controlat valoarea anticorpilor dupa inceperea tratamentului? La cat timp au aparut semne de inbunatatire si ce valori ai avut? Te rugam, da-ne mai multe vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Strumfiyi spune:

Servus!

Dupa ce am pierdut sarcina nu am mai repetat analiza de la anticorpi,si nici in timpul tratamentului cu Aspenter pt ca am ramas imediat insarcinata cu el si doctorita nu m-a trimis sa o repet (poate daca vedea ca nu raman)... asa ca eu cred ca valoarea anticorpilor mei care initial era la 69,90...au scazut de la Aspenter. Va doresc la toate sa aveti norocul meu si sa ramaneti insarcinate cat mai repede...dar nu si ghinionul care a urmat.
Pe curand!

Mergi la inceput