Anticorpi antispermatici

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Din pacate nu iti pot da PM, nu-l ai activat cred, ca ziceam sa nu ne intindem aici cu treburile astea :)
Ina, de stil de viata sanatos stiu si aplic aproape tot in afara de partea cu miscarea, asta imi iese mai putin decat mi-as dori, si un adevar ca fata de cum eram acum 3 ani, am devenit mai sedentara din pacate. Dar la mancat... nu vreau sa ma laud, dar chiar stiu ce mananc (adica aproape la tot ii stiu sursa) - nu de cumparat, chiar si iaurt fac in casa din lapte de tara... Si incerc sa mananc si multe chestii neprocesate termic.
Daca poti activa PM, poate vb mai multe

--------------

MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in 2008, soe 7 sapt..,
anticorpi antisperm. x 2 , 2 ia, fiv 1, fet 1, nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_Ina spune:

Ralu, s-a rezolvat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Ina, si eu am anticorpi antispermatici si cu inseminare am reusit 2 sarcini. Trebuie putina rabdare si putin noroc :*
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_Ina spune:

Felicitari Andra !
Da, rabdare si noroc.

Poti sa-mi spui te rog, la ce doctor mergi?
Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

La Cezara Bucur le-am facut pe ambele, am vazut ca ai intrat si la inseminare, vorbim acolo daca e....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_23 spune:

Buna fetelor, poate avem noroc si reusim si noi. Incerc sa ma incarc cu opimism dupa inca o luna esuata. Recunosc ca vroiam sa imi schimb din nou medicul dar dupa ce am vazut ca si dr vostrii va dau sperante cu anticorpii astia insemna ca se poate.
Sa ne relaxam sa fim binedispuse si fericite.
Weekend placut tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_Ina spune:

miha_23, tu ai ramas insarcinata avand acesti anticorpi, deci se poate, doar ca trebuie sa avem rabdare. Daca nu o sa mai avem rabdare putem sa cerem si parerea medicului si sa facem IA.

Abia astept sa aud de bebei!

Week-end placut tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanamar spune:

buna fetelor sau doamnelor!
sunt noua pe aici si as vrea si eu niste raspunsuri.
am anticorpi antispermatici, o valoare de 81, iar intrebarea mea este daca am sansa de a ramane insarcinata prin IA sau doar prin FIV???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna loredanamar,

La ce laborator ai facut analiza? Ce valori de referinta sunt? Sotul e ok, spermograma e normala?

Si eu am anticorpii astia, 21,4 (pozitiv peste 20). Dar dr. a zis ca as fi putut ramane ... Dar sotul nu-i chiar ok. Chiar si cu normospermie avea prea multe forme anormale. Poate daca avea peste 80 % normale as fi avut nu unul ci mai multi copii. Trompe ok, amh super.

Au fost cazuri cand au ramas insarcinate luand Aspenter...deci se poate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanamar spune:

Buna,
analizele le-am facut la Clinica de reproducere umana din Singeorgiu de Mures, jud Mures, dr. Vasilescu (www.fivmures.ro) si am o valoare de 81 (max. 20), spermograma sotului este buna, trompele sunt permeabile, testele hormonale sunt in limite normale...dar am un polip pe endometru! In 31 ianuarie sunt programata la chiuretaj si pe urma am incerca 2-3 IA daca ne spun ca avem sanse (desi ma sperie un pic valoarea ridicata a anticorpilor)si daca nu trecem la FIV.
Doamne ajuta, la toata lumea!

Mergi la inceput