Anticorpi antispermatici

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Buna tuturor !

Anul trecut, dupa luni de zile in care nu a mai scris nimeni la acest capitol, eu am iesit de pe forum. Acum din intamplare vad ca s-au mai adunat fete, si si am zis sa va spun ce am mai facut eu, pentru ca asa am mai rasfoit cele 9 pagini ale topicului in cautare de continuari la povestile fiecareia, si stiu cum e...
Vreau sa incep prin a spune ca poti fi si vacuta din Alpi la capitolul relaxare, dar daca ceva medical e in neregula, asta conteaza in primul rand, fie si niste anticorpi antispermatici.
Eu am facut 2 ia, nereusite, anul trecut, dupa care am luat o pauza de completa relaxare. Luna asta am mers insa si la alt medic (ca sincer nu mai vroiam sa mai aud de vreunul) si pe langa toate analizele pe care le aveam deja a cerut si testul Mar (de care s-a scris mai sus) si foarte bine a facut, ca iata avem amandoi acesti anticorpi. Lupta nu se incheie aici, ci abia incepe, ca mai am de facut si o histeroscopie - ceva de neevitat spun eu pt oricine nu ramane mai mult timp, si apoi mai vedem ce facem.

--------------

MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in oct. 2008, soe la 7 sapt..
http://www.fertilityfriend.com/home/27f2f9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna Ralu_mv!

Am observat ca de vreo 2 saptamani nu a mai scris nimeni despre ce s-a mai intamplat. Poate astfel incearca fiecare sa nu se mai gandeasca continuu la problema noastra? Poate sunt in concediu? Sau vor sa se relaxeze...Sincer, e imposibil sa uiti si sa incerci sa nu te mai gandesti. Eu am incercat sa-mi canalizez energia si gandurile catre alte lucruri...dar nu cred ca-mi iese.
Astept, aproape cu nerabdare sa pot ajunge la d-na dr. si sa-mi dea tratament de stimulare pentru insemninare. Am un sentiment foarte puternic ca voi reusi. Oricum e bine sa fi optimist, cred ca poate ajuta la reusita procedurii. Nu-mi mai e teama nici de dureri, injectii (desi nu le suportam inainte si lesinam cand vedeam acul...). Singura grija ar fi sa punem ban pe ban pentru a putea sa facem IA. Am incredere ca Dumnezeu isi va intoarce fata catre noi si vom reusi!

Sper sa mai scrieti si voi ce ati mai facut, parca e mai usor totul.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_2408 spune:

Buna!!!
Nu am mai intrat de f mult timp deoarece am fost foarte ocupata. Incep prin a va pupaci pe toate si a va ura o vara plina de burtici grase si bebei sanatosi.
Eu, dupa laparoscopie, am facut cea de-a II a inseminare pe 3 iulie. Sper sa fie ultima. Ma leg de faptul ca pe data de 3 iulie a fost ziua de nastere a mamei mele iar pe 4 iulie eu si sotul am facut 2 ani frumosi de la casatorie si 8 de supravietuire impreuna. Sper ca Bunul Dumnezeu sa ne ajute sa reusim de data aceasta. Am avut 5 ovocite frumoase, toate peste 20 mm. Ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca in ziua inseminarii m-am certat f tare cu dr. mea. Am intarziat, din cauza traficului, 20 de minute si a inceput sa tipe ca o isterica. Nu am suportat sa imi faca morala pe banii mei si astfel ca am ripostat destul de urat. Cu o zi inainte de inseminare am avut dureri de ovulatie si am rugato sa-mi faca eco inainte sa vedem daca mai sunt foliculii acolo. A refuzat si nici dupa inseminare nu mi-a mai facut. Asa ca fetelor este ultima oara cand m-a vazut. M-a lasat pur si simplu sus pe masa unde am facut procedura si a plecat. Doar cand imi aduc aminte imi vine sa vomit.
Trecand peste toate astea sper ca macar unul dintre ovule sa mai fi fost acolo si sa reusesc. Voi ce parere aveti despre faptul ca am avut acele dureri inainte cu o zi de inseminare? Este posibil sa fi ovulat toate cele 5 ovule odata? Habar nu am ce sa cred. Cert este ca am facut tratamentul cu menopur, care este destul de costisitor si deci m-am umplut de hormoni din nou, si am cheltuit f multi bani pentru a reusi iar dr asta m-a dezamagit f tare.
Sper sa nu aveti ocazia sa treceti prin asa ceva. Nu stiu daca sa astept un rezultat sau sa uit cu totul ca am facut o alta inseminare. Sunt total debusolata!!!!
pupici dragutelor si astept si eu pareri despre inseminarea mea cu peripetii!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

dana, ... am ramas masca cand am citit ce ai scris... cum sa faca asa ceva... femeia aceea nu e om ...

Cat despre durerile de ovare, pe mine ma dureau prima data cu o zi doua inainte de ovulatia propriu zisa, apoi dupa ziua cu ovulatia nu ma mai durea nimic. Dar depinde, ca nici pe mine nu ma durea luna de luna.
Eu zic sa incerci sa stai linistita macar inca o saptamana, si apoi sa faci beta hcg, si sa speram ca ai reusit, cu toata experienta cu dr. cretina pe care ai avut-o... eventual daca nu ai incredere in tratamentul dat dupa ia, sa mai ceri o parere, dar stii tu mai bine.

--------------

MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in oct. 2008, soe la 7 sapt..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna dragele mele!

Ma bucur ca nu ati plecat de pe forum.

Dana_2408 imi pare rau sa aud asa ceva. Nu pot sa cred...dupa ce ca suntem stresate de problema noastra sa mai dai si peste un astfel de dr!!! Sper sa nu trec prin asa ceva. Maine ma vede si pe mine dr. sa-i spun sa-mi dea injectiile de stimulare (nu vreau sa incerc fara...nu mai vreau sa pierd timp pretios) plus ce se da pentru ovulatie. Din ce am intrebat si eu aceasta se face cu 24 ore inainte de programarea procedurii. Mi-e frica sa nu fie in concediu dr. .... vb cu dansa sa fac cu altcineva procedura. Concediu dansei nu e mai important decat ovulatia mea...Oricum fac tot la clinica lor...care-i problema.
Oricum mi-e sila de Bucuresti si de drumurile pana acolo. Sper sa reusesc sa ma relaxez in timpul inseminarii. Poate imi face o mica anestezie locala sa nu mai stau incordata cum mi se intampla...
Din fericire familia nu stie ca deja am facut analize si urmeaza IA...m-ar sacai continuu si mi-ar rasuci cutitul in rana. O sa le spunem doar dupa ce reusim si sarcina e fara risc.


Doamne, sper sa fie unica incercare si poate si cu 2 bebei...

Va pupic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_2408 spune:

Fetelor va multumesc pentru incurajari.
Nu stiu ce sa cred in ceea ce priveste aceasta inseminare. Daca vrea Dumnezeu sa fie va fi.
Cristina.ela in a cata zi ce cm esti? Cand vrei sa faci inseminarea?
Ralu tu ce mai faci? Vrei sa mai faci inseminare?
Anticorpi ai si tu si sotul?
Mie mi-au iesit negativi asa ca a ramas doar sotul cu problema aceasta!
Va doresc o zi minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna Dana

Astazi am fost la d-na dr. Mi-a dat tratament de stimulare usoara (eu i-am cerut sa incepem cu ceva usor). Clomifen - zilele 2-6 ale ciclului menstrual. Vitamina E, Acid folic, Magne B6, Aspenter. Iar pentru ovulatie Brevadin (sau cam asa ceva...) care se gaseste doar la Bucuresti. IA va fi undeva in jurul datei de 25 - 26 iulie. E posibil sa fac cu Deliana Predoi, de la aceeasi clinica (dr. mea e in concediu). Monitorizari intre zilele 7-10 ale CM. Le fac la TGV. Procedura la Bucuresti.

Sper sa-mi ajute Dumnezeu sa am un cat mai curand.

Astept sa-mi vina CM undeva cam pe marti...(de fapt nu-l astept...sper sa nu mai vina)


Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_2408 spune:

Buna fetelor,
Cristina multa bafta iti doresc! Ma rog la Bunul Dumnezeu sa te ajute sa reusesti din prima! Roaga-te si tu caci cu voia Lui vei trece peste toate incercarile!
Despre mine... Nu simt nimic. Poate o durere mai mare la sani! In rest absolut nimic! Astept si eu sa treaca timpul si sa imi fac beta. Ar trebui sa il fac pe 16, sambata, dar cum in oras la mine nu se lucreaza am sa-l fac joi sau vineri.
Eu va pe toate si va doresc o saptamana usoara!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna,

Multumesc pentru urari! Iti doresc sa fi si sa ai o sarcina usoara pana la termen.

Eu ma speriasem putin pentru ca nu gaseam unul dintre medicamente (Brevactid) care nu se mai gaseste pe piata momentan. Dar am vb cu dr. pe e-mail si mi-a dat Ovitrelle (un inlocuitor) 2 fiole care trebuie injectate cu 36-40 ore inainte de IA. Monitorizare fac la TGV, iar procedura la Bucuresti.

Medicamente de 360 lei pana acum. O procedura 900 lei, 2 proceduri 1400 lei. Foarte mult pentru veniturile noastre...dar nu avem incotro. Monitorizari 300 lei...plus drumurile. Asa ca iti poti inchipui ca imi doresc sa reusim de la prima incercare. Oricum mai incerc doar in august, iar la anul ma inscriu in programul Ministerului cu FIV.

si eu la Dumnezeu sa-mi ajute!

pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Buna, fetelor!
Dana, ti-ai facut testul?
Cris, iti tin pumnii saptamana viitoare!

Va pup si Doamne ajuta, sa veniti cu vesti bune!!!!

Mergi la inceput