Anticorpi antispermatici

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Buna fetele,

Am refacut si eu anticorpii antispermatici si mi-a iesit valoarea de 47,14 U/ml iar valori normale 0-60 U/ml. Nu stiu ce sa cred, ei sunt practic prezenti in sange dar in limite normale oare reprezinta o problema ? Oare asta sa fie motivul pt care nu reusesc sa raman insarcinata ?
Anul trecut cand i-am facut la Synevo aveam o val de 32 si erau in afara limitelor normale,la Medlife vad sa sunt ok

in 2011 o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_2408 spune:

BUNA,
Fetelor nu am reusit inseminarea.......!
A venit menstra. Nu mai am cuvinte. Azi ma duc la dr Mihalache la control si sa incep tratamentul pentru inseminarea II.
Va multumesc tuturor care ati fost alaturi de mine si ma rog la Bunul Dumnezeu sa ne ajute sa avem si noi copilul nostru.
Tinuta nu stiu ce sa cred despre dr Mihalache. Nu o cunosc si in acest moment sunt foarte dezorientata. Eu am fost pacienta dr. Miciner care m-a dezamagit enorm apoi am trecut la Tutunaru care este profesionit dar nu mai suportam tacerea lui si faptul ca trebuia sa astept sio cate 3 ore la rand chiar daca aveam programare.
Acum o sa merg la Mihalache sa vad ce mi spune la control si daca nu fac inseminare luna aceasta o sa imi caut un alt dr. Am vazut multe reusite la Alexa care este pacienta dr Moisa din cate am inteles de pe forum. Nu stiu ce dracu sa mai zic ca sunt f suparata. Daca tu spui ca ai facut tot ce era necesar si .... degeaba, ce sa mai astept de la mine care am un sot cu o spermograma varza si avem amandoi anticorpi antispermatici.
Si de dr Albu am auzit lucruri bune...
De Mihalache nu stiu ce dracu sa mai cred. Si mie mi s-a parut imprevizibila si nesigura pe ceea ce face dar am zis sa mer pe mana dr Matei, cea cu care am inceput toate investigatiile. Acum nu stiu ce sa zic nici de Matei. Dar stii cum este... cand nu reusesti dai vina pe medici iar cand reusesti esti gata sa ii ridici statuie.
Habar nu am ce sa fac.
Recomandati-mi si mie un dr bun, cu reusite la inseminari. Va rogggggg!
Eu va multumesc mult pentru ca existati si am sa revin cu orice informatie pe care o voi avea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Offffffffffff, Dana, imi pare nespus de rau, chiar am sperat ca ne dai o veste buna
Eu am facut inseminarea la Cezara Bucur si acum ma pregatesc pentru al doilea copil si tot la ea vreau sa incerc, pentru ca vad ca anticorpii nu ma lasa sa am copil pe cale normala. M-a costat in 2009 650 Ron la cabinet (nu la Giulesti, am impresia ca nici nu mai este la Giulesti)
Te pupic!
Aruam, iti tin pumnii, sa dea Dzeu sa fie cum iti doresti! Mie imi iesisera mult peste valoarea normala la Medicover, am repetat analiza si in sarcina pentru ca imi era frica de un avort si era aceeasi valoare. Daca ti-au scazut in limite e super bine! Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

dana, nu stiu ce sa zic, mie mihalache nu-mi daduse nici o sansa nici macar cu IA. Adevarul este ca prima analiza a anticorpilor din sange am avut 155 iar maxima ea 60( Cred ca la laboratorul Matei Basarab cel cu care lucra Mihalache la cabinetul particular din sebastian). Ulterior la synevo a fost 29 (max 20) iar la medlife 66(max 60). Oricum nu stiu cum lui aruam i-au disparut acesti anticorpi. Ori a fost o greseala, ori....nici nu stiu ce sa mai cred. Eu pe langa antispermatici am si anticorpi anti tiroida, deci la capitolul imunologie sunt varza si atat dr gineco, cat si cei endocrinologi la care am fost mi-au spus ca valoarea lor variaza, dar nu voi scapa de ei .
Daca tie ti-a facut mihalache IA, inseamna ca ea considera ca ai sanse. Oricum, legat de IA, mie mai multi dr mi-au spus ca trebuiesc facute 3-4, dar la rand, fara intreruperi, asa ca daca-ti permiti nu abandona dupa primul esec.

aaa si inca ceva, nu stii ce va mai urma si prin cate va trebui sa treci, asa ca .., roaga-te la Dumnezeu sa-ti dea putere sa treci peste toate piedicile, indiferent care vor fi ele si sa te lumineze atunci cand trebuie sa te opresti. Crede-ma ca acum cand ma uit in urma nu stiu de unde am avut atata putere si nici nu stiu prin cate voi mai avea de trecut.
, bafta multa.

Sa se faca voia Ta Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Fetelor eu cred ca nu am avut anticorpii niciodata nu cred ca au disparut pt ca anul trecut la synevo mi-a iesit o val de 32 parca si erau considerati pozitivi ,iar la medlife mi-ai iesit in jur de 40 anul trecut si anul asta cam la fel . Acum nu stiu daca la Synevo si la Medlife este aceeasi unitate de masura. Dr mi-a zis clar ca nu ii am deci nu asta este motivul nereusitelor mele . Sunt bucuroasa ca totusi nu-i am dar sunt in aceeasi situatie ca nu stiu care este motivul infertlitatii.
Oare o fi stresul de vina pt ca am vazut si in cazul surorii mele cand s-a relaxat a ramas insarcinata natural dupa 2 IA nereusite ,trombofilie ,probleme cu tiroida si 2 sarcin pierdute.
Trebuie sa nu ne pierdem speranta ca intr-o buna zi o sa fim si noi mamici


in 2011 o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_2408 spune:

Buna fetelor,
Va multumesc pentru ca existati si pentru asta meritati .
Am fost la Mihalache aseara si am facut ecografie. Din fericire nu am nici un chistulet. Am hotarat ca luna aceasta sa nu mai fac inseminare si pe 6 iunie merg pentru laparoscopie. Sa vedem daca mai este ceva in neregula pe la mine. Se pare ca de ce imi era frica nu am scapat.
Asta este!!!
Am sa va tin la curent cu tot ce fac eu. Va multumesc inca o data pentru ca sunteti aici!
O zi buna va doresc si sa dea Bunul Dumnezeu sa reusim si noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna Dana,

Am citit ca vrei sa faci laparo. Ce analize ai facut pana acum? Nu mai ai nimic altceva decat anticorpii? Dozarile sunt bune? Ai facut analiza AMH (antimullerian hormon)? Cariotip?

Sper ca nu te superi ca te intreb atatea dar fiind in aceeasi situatie ma intereseaza ce alte analize mai pot face...ce sanse de reusita la IA as putea avea...desi tot mai sper sa nu ajung la acest lucru...
Saptamana asta ne-am poate, poate...


Sper sa mai vorbim!

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_2408 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina.ela

Buna Dana,

Am citit ca vrei sa faci laparo. Ce analize ai facut pana acum? Nu mai ai nimic altceva decat anticorpii? Dozarile sunt bune? Ai facut analiza AMH (antimullerian hormon)? Cariotip?

Sper ca nu te superi ca te intreb atatea dar fiind in aceeasi situatie ma intereseaza ce alte analize mai pot face...ce sanse de reusita la IA as putea avea...desi tot mai sper sa nu ajung la acest lucru...
Saptamana asta ne-am poate, poate...


Sper sa mai vorbim!

Pupici!





Buna,
Cristina nu am facut AMH si nici cariotipul. Am considerat ca nu era nevoie atata timp cat am facut fsh si era bun. Cariotipul ti-l recomanda in cazul in care ai mai avut sarcini si le-ai pierdut. La mine nu este cazul. Am facut la mine cam tot ce era necesar. Analize hormonale-BUNE, analize secretie-BUNE, HSG- trompe permeabile, ecografii intravaginela-BUE(fara polipi sau chisturi, in marime normala), monitorizari- 1 an de zile- BUNE(ovulam lunar, endometru peste 10, ovul chiar si 24mm), am facut pregnil cateva luni fara stimulare si nimic, am facut cu stimulare si nimic. Sotul a facut spermograme(peste 5)- OLIGO, descoperit VARICOCEL STANG GRAD III(adica imens, cel mai urat pe care l-a vazut dr. pana la el)operat varicocel. Alta spermograma-BUNA(peste 50 milioane, mobilitate 40%) insa am descoperit ca a dezvoltat anticorpii antispermatici. Eu repetat analize hormonale, prolactina- TOATE BUNE. Test postcoita-NEGATIV(adica am dezvoltat si eu acesti anticorpi antispermatici).
Primul IA cu stimulare(PUREGON, PREGNIL) luna trecuta care s- dovedit a fi o nereusita. Motivele nu le stiu. Cred ca asa a fost sa fie, insa uneori cred ca acesti anticorpi sunt BLESTEMUL nostru.
Acum ma pregatesc pt laparo si luna iulie cel mai probabil IA 2.
Cam asta este Cristinapovestea noastra. Trista dar reala.
Tu de ce nu incerci inseminare? Cresc sansele!!!
Acum vad cat m-am intins... Pupici multi, multi si multa bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna

Am citit mesajul tau...Doamne, ce chin! Eu am facut analize abia din februarie, pentru ca nu am ramas niciodata in cei 6 ani. FSH la mine era mai mare, de aceea mi-a recomandat dr. sa fac analiza. Cariotip nici eu nu am facut (insa unei colege i-a spus sa faca, desi nu a avut nici o sarcina. Poate pentru ca a facut un FIV, din pacate, nereusit.) Vom incerca IA in iulie, sa fiu in concediu, fara stres, poate cresc sansele de reusita. Am eliminat un polip (1 cm) ce proemina in cavitatea unterina si bloca trompa stanga, iar, dupa spusele dr., putea actiona ca un sterilet. De aceea m-am incapatanat sa mai incercam...Nu stiu nici de cand era pe acolo...poate avea si el o varsta...

Am o nelamurire legata de anticorpii antispermatici la barbati. Daca spermograma e buna, iar se misca...nu inteleg...se mai deplaseaz#259;?

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_2408 spune:

Cristina anticorpii antispermatici pot aparea in urma unei operatii in zona urologica. Asa s-a imtamplat la noi. Dupa operatia de varicocel au aparut. In ceea ce priveste spermograma, la noi este una f buna. Adica avem cantitate(peste 50 milioane) si calitate(mobilitate A, B= 40%). Deci ei se misca, numai ca anticorpii antispermatici se prind de spermatozoizi( si sici depinde unde se prind, adica coada sau ca. in cazul in care se agata de cap nu mai poate fecunda ovulul pt ca nu pot patrunde iar in cazul in care se agata de coada nu mai pot inainta). Din pacate noi avem ambele variante. Adica si cap si coada. Ca sa poti intelege iti spun ca mobilitatea de 40% este degeaba daca ei au anticorpii prinsi de ei. Ii opreste practic pe loc pe unii iar cei care mai ajung la ovul nu il pot fecunda.
Sper ca m-am facut inteleasa. Nu ma pricep prea bine la termenii astia.
Pupici si multa bafta.

Mergi la inceput