adoptie copil 0-2 ani

adoptie copil 0-2 ani | Autor: emiliasidan

Link direct la acest mesaj

Buna,

Eu si sotul meu am depus actele pentru adoptie (suntem in plin proces).
Sunt putin deceptionata de atitudinea pesimista a celor de la DPC, dar am vazut ca sunt familii care au reusit sa isi aduca copilul acasa de la cateva luni.
cum ati reusit? este plasamentul o solutie?
noi ne dorim din tot sufletul o fetita alaturi de care sa trecem prin toate fazele unui parinte/copil.
Orice sfat ne ajuta.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

emilia...se pare ca plasamentul ar fi o solutie sa aduci acasa un bebe mic...avand in vedere si faptul ca dupa noua decizie , si la incuviintare adoptie stii biologicii si ei pe tine...ca si la plasament....iar la plasament poti lua un bebe mai mic. Insa riscurile sunt mai mai mari la plasament!...O solutia buna ar fi cea a plasamentului copilasilor cu linie la ambii parinti.

Succes!


Poze Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliasidan spune:

ce inseamna cu linie la ambii parinti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

inseamna cu parinti necunoscuti... ( "linie - mama, linie - tata" )

deci... cazul ideal... (si f. rar...)





mami de brotac roacker


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

BUNA ziua,AM O INTREBARE,CARE ESTE PRIMUL PAS CARE SE FACE INTR-O ADOPTIE,la ce usa trebuie sa batem prima data,la inceput de drum fara acte fara nk,vrem sa ne informam,sa discutam cu cineva care sa ne puna in tema cu tot ce trebuie. SI alta intrebare,daca ai dosarul depus in Bucuresti,si cineva iti gaseste un copil in alt oras,se poate face adoptia? SAU daca mergi intr-o maternitate si gasesti un copil,este mai usoara procedura. EU personal nu stiu cum de am puterea sa scriu aceste randuri,pt ca trec prin niste clipe groaznice,sunt dupa grele incercari de a avea un copil,sarcini oprite in evolutie,extrauterine,si cel mai recent un fiv care s-a incheiat intr-un mod fulgerator pe 15 APRILIE,dupa ce am avut implantati 3 embrioni de buna calitate si fara fragmentatii,si endometru bun,nu s-a prins nk. NU cred ca mai am puterea sa o iau de la capat ,cu o noua procedura,si daca da,sigur nu va fi acum,si de aceea vreau sa ma pun in tema cu tot ceea ce implica procedeul de adoptie,pt ca imi doresc o fetita enorm de mult ,mica de cateva luni. STIU ca este greu ,dar si gandul fara copii toata viata este si mai greu. VA multumesc pt raspunsuri anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Dragele mele nou venite pe teritoriul adoptiilor,

va rog eu mult de tot, inainte sa puneti zeci de intrebari,incercati sa frunzariti subiectele de la capitolul "Adoptia sau a iubi copiii fara limite", pt ca veti gasi singure raspunsul la toate intrebarile: care e primul pas, care e legislatia, de ce acte aveti nevoie, tot... E foarte greu ca de fiecare data cand ni se alatura cineva sa reluam discutiile cu ce si cum trebuie facut. Cititi mai intai si apoi, daca aveti nelamuriri,va asteptam cu drag sa ne intrebati! ok?


Tzuni mic si drag si scump si pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliasidan spune:

Probabil ca si tu ai fost in faza in care suntem noi acum....., in care am pune intrebari peste intrebari, chiar cu riscul de a "deranja".....
daca exista informatii utile pe care le poate da cineva, ce conteaza daca le zice o data, de 2 ori sau de o mie de ori..... important e ca ele sa ajunga la cine trebuie si din experientele fiecaruia sa putem invata ceva.

o zi excelenta si lipsita de stres.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

emilia, raspunsul era pentru kineta!

Bafta multa! Sa inteleg ca deja ai copilul? ..scriai ca "ati depus actele pentru adoptie".


Tzuni mic si drag si scump si pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

Emiliasidan- bine ai venit si bafta multa. Te asteptam la "M-am hotarat..."

Iti dau un sfat cteste cu atentie tot ce au scris fetele inainte, eu una asa am facut: am "rasfoit" zile intregi capitolele ai am vazut care sunt pasii de urmat (sunt foarte clar explicati) mai mult am reusit sa cunosc povestile fetelor, si am capatat multa incredere.




http://tt.lilypie.com/ybP9p2.png
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudette_ian spune:

Kineta, sa nu te descurajezi, au dreptate fetele cae te-au sfatuit sa mergi sa citesti la "M-am hotarat....adoptie". toate trecem prin aceasta prima faza a "sapaturilor", a descoperirilor, a trecerii prin toate starile de tristete, de la agonie la extaz, dar, odata ce ati decis amandoi ( tu si sotul tau) ca veti adopta, si inteleg ca ati decis, concentrati-va pe subiect si veti reusi. Si noi suntem tot in faza de strnas informatii despre adoptie, acte, proceduri. Mergi la DPC din sectorul in cae domiciliati si acolo vi se va da o lista cu documentele neceare la dosar. Odata ce veti obtine Atestatul, veti incepe calatoria :) Daca vrei sa mai vorbim, ma poti contacta pe id de messenger: claudette_vladescu. Eu domiciliez in sectorul 2. :)



quote:
Originally posted by kineta

BUNA ziua,AM O INTREBARE,CARE ESTE PRIMUL PAS CARE SE FACE INTR-O ADOPTIE,la ce usa trebuie sa batem prima data,la inceput de drum fara acte fara nk,vrem sa ne informam,sa discutam cu cineva care sa ne puna in tema cu tot ce trebuie. SI alta intrebare,daca ai dosarul depus in Bucuresti,si cineva iti gaseste un copil in alt oras,se poate face adoptia? SAU daca mergi intr-o maternitate si gasesti un copil,este mai usoara procedura. EU personal nu stiu cum de am puterea sa scriu aceste randuri,pt ca trec prin niste clipe groaznice,sunt dupa grele incercari de a avea un copil,sarcini oprite in evolutie,extrauterine,si cel mai recent un fiv care s-a incheiat intr-un mod fulgerator pe 15 APRILIE,dupa ce am avut implantati 3 embrioni de buna calitate si fara fragmentatii,si endometru bun,nu s-a prins nk. NU cred ca mai am puterea sa o iau de la capat ,cu o noua procedura,si daca da,sigur nu va fi acum,si de aceea vreau sa ma pun in tema cu tot ceea ce implica procedeul de adoptie,pt ca imi doresc o fetita enorm de mult ,mica de cateva luni. STIU ca este greu ,dar si gandul fara copii toata viata este si mai greu. VA multumesc pt raspunsuri anticipat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Claudette, bafta multa! Si eu la sect 2 sunt. Si fetele de la DPC s-au purtat minunat. Tin pumnii!


Tzuni mic si drag si scump si pisicos

Mergi la inceput