viitorii bobocei din clasa intai?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brigita spune:

quote:
Originally posted by Anina_n

Da' unde sunt viitorii bobocei de cl. I ? Nu prea se inghesuie nimeni pe aici.



Nina, www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=11" target="_blank">copilarind alaturi de Nina-Cristina, www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=29" target="_blank">Mica Visatoare, la "Clipe de viata 2007"





Hai ca ne inghesuim noi. In sept. incepem scoala, as mai putea s-o tin 1 an acasa ,dar n-are nici un rost. Dupa 4 ani de gradi, s-ar plictisi ingrozitor! Si eu cred ca invatatoarea e ft. importanta.

BRIGITA mami de TIMEA(13.11.2001) si ADRIENN(16.10.2004)
desene TIMEA ... ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Nina ,hai ca ma inghesui eu .

Deci fetita mea, Marie,merge la scoala din septembrie 2008,va aveam aproape 6 ani jumatate.
Chiar ieri a fost inscrierea la scoala,a fost un moment important pt ei-dupa cum le-a spus directorul scolii-"primul contact cu scoala".

Copiii au fost programati pe ore si testati,testul a tinut cam o ora.Nu stiu exact ce au facut,Marie a povestit doar ca i-a pus sa-si scrie numele,sa numere,sa pronunte anumite cuvinte,sa bata din palme si sara intr-un picior in acelasi timp ,sa coloreze niste chestii mici,cam asa.
La sfirsit boboceii au primit o rama pt poza,o plansa de colorat(cica mai sunt 154 zile pina la inceperea scolii si ei trebuie sa coloreze zilnic cite ceva de pe plansa...cind toate figurile si bulinele sunt gata,incepe scoala).Doamnele care au testat copilul ne-au chemat la sfirsit pe fiecare dar ne-au spus f pe scurt ca copilul e apt pt scoala,nu exista nici un fel de problema la nici un capitol si gata,am dat actele,copilul e inscris .
Acum depinde,stiu ca unora le recomanda logopedie,altora ergoterapie,depinde de problemele copiilor.
Gabi,daca o duci degraba pe Lili la logoped,cred ca rezolva cu vorbirea si poti sa o dai la scoala,mai ales ca ea isi doreste.

Acum referitor la autobuzul scolii,Christel,incepusem in alt subiect sa spun ca inteleg ca iti faci griji.Sotul meu citise de curind prin revistele de la Adac ca multe din busurile scolilor sunt vechi,nu toti copiii au locuri in siguranta iar el stie din experienta ca pt parinti e o portie de stres pt ca in statie ei se imping,se impedica,astia mici is mai des tinta glumelor si se mai intimpla una alta.Sigur asta nu inseamna ca e rau dar nah,e bine sa avem in vedere pericolele si daca se pot evita,de ce nu?!

Voi ati optat pt orele de religie?Fetita mea e ortodoxa si in scoala se face rel catolica sau evanghelica sau in loc de religie,etica.Noi am optat pt etica,sotul meu zice ca nu i se pare corect ca copilul sa invete despre sarbatori catolice si comuniune cind la noi ele nu sunt,o vom da la ore de religie organizate de preotul din parohia ortodoxa unde mergem noi.La etica vor face despre moralitate,despre religie general si despre alte lucruri care ii vor folosi mai mult.

Acum pe forum au fost subiecte despre invatamintul religios si m-am ingrozit ce invata copii la religie .




Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Brigita, Alina, ma bucur ca v-ati inghesuit !
Brigita, Timea face pregatire pentru scoala la gradi ?
Cristina este la grupa Waldorf si pana nu de mult, nu a facut nici un fel de pregatire, educatoarea spunand ca nu au asa ceva in programul de Waldorf. Dar zilele trecute mi-a zis Cristina, ca cei care merg la scoala(e o grupa combinata, la ei) au inceput sa faca diverse linii(drepte, curbe, frante).
La ea in grupa sunt 2 baieti care au 7 ani din noiembrie si abia la toamna vor merge la scoala.
V-am zis ca pe aici e moda sa mearga cat mai tarziu posibil, copiii la scoala.
Alina, nu pare sa fi fost grele testele, din ce scrii tu !
Stiu ca in strainatate se coloreaza mult, planse, chiar si in cl. I, aici....pauza. Sa vedem in cl. I, dar nu prea as crede.
Pregatire pentru scoalal se face la gradinita, in Germania ? In ce consta ?



Nina, www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=11" target="_blank">copilarind alaturi de Nina-Cristina, www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=29" target="_blank">Mica Visatoare, la "Clipe de viata 2007"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brigita spune:

quote:
Originally posted by Anina_n

Brigita, Alina, ma bucur ca v-ati inghesuit !
Brigita, Timea face pregatire pentru scoala la gradi ?
Cristina este la grupa Waldorf si pana nu de mult, nu a facut nici un fel de pregatire, educatoarea spunand ca nu au asa ceva in programul de Waldorf. Dar zilele trecute mi-a zis Cristina, ca cei care merg la scoala(e o grupa combinata, la ei) au inceput sa faca diverse linii(drepte, curbe, frante).
La ea in grupa sunt 2 baieti care au 7 ani din noiembrie si abia la toamna vor merge la scoala.
V-am zis ca pe aici e moda sa mearga cat mai tarziu posibil, copiii la scoala.
Alina, nu pare sa fi fost grele testele, din ce scrii tu !
Stiu ca in strainatate se coloreaza mult, planse, chiar si in cl. I, aici....pauza. Sa vedem in cl. I, dar nu prea as crede.
Pregatire pentru scoalal se face la gradinita, in Germania ? In ce consta ?



Nina, www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=11" target="_blank">copilarind alaturi de Nina-Cristina, www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=29" target="_blank">Mica Visatoare, la "Clipe de viata 2007"





Da face,inca de anul trecut.Adunari, scaderi, multimi, exercitii de logica,un fel de gramatica,engleza, si au si un caietel unde exerseaza drepte, curbe, betigase etc. Cam asta face la gradii, dar si acasa , e inebunita dupa mate si desen. Sper ca nu v-om avea prb. la toamna.Finutul meu e pe cl. I.,si chiar la inceputul anului scolar,m-am mirat ptr. ca trebuia sa desparta cuvintele in litere! Si el nu cunostea nici macar o litera! Un paradox, dupa parerea mea.Oricum , cred ca in Ro, copii sunt prea incarcati.

BRIGITA mami de TIMEA(13.11.2001) si ADRIENN(16.10.2004)
desene TIMEA ... ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Brigita, ce de activitati face Timeea la gradi, pentru scoala si inca de anul trecut ! Uite vezi, de aceea mi-ar fi placut sa avem o invatatoare intre noi, sa ne spuna cam ce se asteapta de la viitorii bobocei in cl. I !
Cristina lucreaza si ea, acasa, din caietele acelea speciale pentru prescolari. Dar cu orice educatoare am vorbit, mi-a zis ca nu sunt obligatorii, ca Ministerul nu cere asa ceva.
Unii fac pregatire, altii nu fac si uite asa, deja sunt diferente intre copii in cl. I, pentru ca nu au acelasi start. Iar invatatoarea va ridica stacheta in functie de copiii care stiu mai multe, nu dupa cei nepregatiti.
Recent am auzit si eu, ca trebuie sa stie sa desparta cuvantul in silabe, bobocelul. Asta tine de fonetica.
Si Cristinei mele ii place mai mult matematica. Ii place si desenul, dar nu deseneaza la fel de bine ca si Timeea. Minunate desene face, la varsta ei ! A invatat-o cineva sa deseneze asa frumos sau singura, de la sine, deseneaza asa de bine ?
Cred ca tie iti seamana la par, fetele, ca am reusit sa te vad un pic intr-o poza(cu fetitele in pijamale, pe pat la ele).
Un weekend cat mai fain, va doresc !





Nina, www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=11" target="_blank">copilarind alaturi de Nina-Cristina, www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=29" target="_blank">Mica Visatoare, la "Clipe de viata 2007"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Stiu ca invatatoarea e foarte importanta numai ca eu n-o sa pot alege o invatatoare anume. Nici clasa in care va fi. Sau la voi e altfel, Alina? Am aflat ca il inscriu pur si simplu si vad apoi unde nimereste. De asta am mari emotii (mai ales ca de educatoarea la care e anul asta nu-s multumita - si, tot asa, n-am avut cum sa aleg). L-as fi mutat in alta grupa unde e una care-mi place dar asta ar fi insemnat sa-l despart de colegii prieteni si n-am vrut. Sper sa avem mai mult noroc la scoala.
Christel, te-ai hotarat?

Nina, intrebai cum se pregatesc pentru scoala aici - Alina e cea mai in masura sa-ti spuna in detaliu, eu stiu numai ca laq gradinita noastra se fac 2 ore pe saptamana de activitati prescolare - litere, cifre, scris, citit pe silabe, socotit, dezvoltarea vorbirii si exercitii din caietele speciale. Si nu in ultimul rand desenat si colorat, asta din ce-am vazut la "coltul prescolarilor", unde pun pe perete ce fac copiii la ore.

Concursul "Clipe de viata 2007" www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=15" target="_blank">desenand si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">crocodil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Buna mamici de viitori bobocei.
Sa va spun ce a facut Luca la gradi in anul acesta pregatitor. Au facut asa numitele elemente grafice, deci bastonase, liniutze si alte chestii asemanatoare. Asta pentru ca in clasa 1 nu se mai fac decat putine ore, stiu de la Andrei. au inceput foarte repede sa faca literele. Stiu sa citeasca literele de tipar, mari si mici. La mate stiu cifrele, sa le recunoasca si sa le scrie. Iar Luca a prins drag de adunarai si aduna pana la 30 chiar si cu trecere peste ordin. Pana la 20 face pe degete, dar nu mai ntrebati cum, ca se intoarce cu spatele si da raspunsul corect, e tare haios.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Si Emma merge la scoala de la toamna. La 6 ani si 8 luni.
Acum e in grupa mare. Deja fac multe exercitii de scriere. Vine acasa si se apuca de una singura de copiat cuvinte din carti. La inceput cu litere de tipar. Acum a inceput si cu litere de mana. La mate e as! face orice socoteli de adunare sau scadere. Cu cititul e mai greu, franceza nu e o limba asa usoara de citit (bine ca nu-i engleza totusi).
Eu ma framant sa stiu la ce scoala va merge. In principiu sunt 2 scoli posibile: una buna, una mai putin buna. Am tot insistat pe langa educatoare sa o inscrie la scoala buna (din centru). Ea e de acord. Acum sa vedem rezultatul.

Anina_n, nu-mi vine sa cred cum ne-au crescut fetele! Ieri le nasteam si acucica merg la scoala!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennise spune:

buna , pot si eu? George implineste 7 ani in iulie pe 26 , e la gradi de la 4 ani , o gradinita de stat , cu program prelungit. pot sa va spun ca pana acum am fost super multumiti de cate a invatat si de activitatile pe care le-a desfasurat acolo. Acum in acest ultim an l-am inscris si pe fratiorul Luca la aceeasi gradinita si e bine. in privinta varstei bunica mea( D-zeu s-o ierte) , o sasoaica plina si la trup si la suflet , avea o vorba: " draga mea , sapte ani de acasa sunt sapte ani de acasa , trebuie sa mergi la scoala cu lectia invatata!" .Cu siguranta se referea la educatia din famillie...cu bagajul cu care pleaca copilul din sanul acesteia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennise spune:

am vrut sa apsun " la bagajul..." scuze de greseala

Mergi la inceput