situatie copii adoptabili pe judet sau sector

situatie copii adoptabili pe judet sau sector | Autor: mitzy

Link direct la acest mesaj

Dragele mele, deoarece am descoperit cu stupoare ca nu exista o situatie statistica publica referitoare la copii adoptabili pe fiecare judet din tara, si pentru a veni in ajutorul celor care au nesansa de a se afla intr+un judet-sector unde nu sunt copii adoptabili, asa cum este cazul meu, cred ca ar ajuta pe toata lumea daca fiecare dintre noi ar comunica ceea ce a aflat de la asitentii sociali referitor la numarul copiilor adoptabili din judetul-sectorul unde si+au luat atestatul.

As vrea ca in felul acesta sa suplinim lipsa de informatii statistice centralizate si sa ne cautam si sa ne gasim cat mai eficient puii.

Nu ma refer la transmiterea de detalii referitor la copii adoptabili care ar fi ilegala ci daca ati aflat la nivelul judetului-sectorului daca sunt la momentul respectiv copii adoptabili.

Informatia care ne'a fost comunicata noua a fost ca la nivelul sectorului 1 nu se afla copii adoptabili mai mici de 5 ani, este adevarat ca situatia se poate schimba oricand.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Nu exita o lista publica si nici nu cred ca ar fi normal sa fie.Asta ar insemna ca scoti la licitatie niste copii.
Cam peste tot e aceiasi situatie ,sunt copii dar peste 3-5 ani, majoritatea de etnie roma si cu probleme de sanatate mai mult sau mai putin grave.
Teoria spune ca asistenta sociala cauta familie pentru copil nu familiile aleg copii.



Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Si o completare...
Daca in termen de 30 de zile nu se gaseste pentru familia voastra un copil in judetul de domiciliu,datele voastre sunt trimise la ORA si vor fi cunoscute in toate judetele si din orice judet poate aparea o propunere sa gasiti copilasul dorit.

Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

Asi- interesanta informatia, nu stiam ca asa se procedeaza. Teoretic dupa cele 30 de zile, ni se maresc sansele.

http://tt.lilypie.com/ybP9p2.png
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalia28spin spune:

asi noua nu ni s-a spus asta. este vorba de 30 de zile de la obtinerea atestatului?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

Buna ziua,

cum adica sunt trimise la ORA? Cine ni le trimite? Esti sigura?
La noi la sector nu au copii adoptabili.
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Asa mi s-a spus , iar asistentii sociali care se ocupa cazul fiecareia si nu rezolva cazul ar trebui sa trimita dosarele cu datele la ORA.




Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Datele despre fiecare familie si asteptarile lor legate de copii - nr, varsta, sex, stare de sanatate, etnie - sunt comunicate de DPC-uri la ORA in termen de maxim 5 zile de la eliberarea atestatului.
Teoretic sansele de a gasi un copil in alt judet/sector cresc dar practic fiecare jud/sector tine de copii pe care reuseste sa-i declare adoptabili pentru familiile pe care le-a atestat si nu se inchesuie sa prezinte copii de varsta mica si sanatosi catre alte familii.


Dariela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicya39 spune:

quote:
citat din mesajul lui mitzy

Dragele mele, deoarece am descoperit cu stupoare ca nu exista o situatie statistica publica referitoare la copii adoptabili pe fiecare judet din tara, si pentru a veni in ajutorul celor care au nesansa de a se afla intr+un judet-sector unde nu sunt copii adoptabili, asa cum este cazul meu, cred ca ar ajuta pe toata lumea daca fiecare dintre noi ar comunica ceea ce a aflat de la asitentii sociali referitor la numarul copiilor adoptabili din judetul-sectorul unde si+au luat atestatul.

As vrea ca in felul acesta sa suplinim lipsa de informatii statistice centralizate si sa ne cautam si sa ne gasim cat mai eficient puii.

Nu ma refer la transmiterea de detalii referitor la copii adoptabili care ar fi ilegala ci daca ati aflat la nivelul judetului-sectorului daca sunt la momentul respectiv copii adoptabili.

Informatia care ne'a fost comunicata noua a fost ca la nivelul sectorului 1 nu se afla copii adoptabili mai mici de 5 ani, este adevarat ca situatia se poate schimba oricand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicya39 spune:

Din pacate lucrurile nu stau tocmai in ordine in ceia ce priveste adoptia in tara noastra.
Eu am adoptat un baietel, singura, dar pentru asta mi-a trebuit muuuuuuulllllltttttttaaaaaaa perseverenta si ambitie.
problema cea mai mare a fost cand am solicitat adoptia unui copil din alt judet si nu din judetul meu!!!!!! de parca solicitam o adoptie internationala!!!!
Alte acte, alte comisii..... si binenteles, multe intrebari neavenite, cum ca mi-a fost arata copilul, cum ca as fi oferit pentru asta cine stie ce....
dar pana la urma am reusit sa-i conving ca un copil si atractia fata de viitorul tau copil este spontana si directa fara prea multe implicatii decat cele instinctive si sentimentale!!!!
eu mi-am vazut pustiul pentru prima oara aproximativ 5 minute, nestiind ca ma voi gandi la o eventuala adoptie, iar in momentul in care l-am luat in brate si i-am simtit obrajorul pe fata mea.... am stiu ca ESTE COPILUL MEU!!!! si asa a si fost!!!!
Intr-adevar una din problemele acute, cred eu, este articolul de lege prin care nu ti se permite ca mama adoptiva, daca copilul are peste 2 ani, la un concediu platit de crestere a lui.
baietelul meu avea la timpul acela 2 ani si 7 luni, iar eu nu am putut sa-mi iau crestere copil (platit) caci nu-mi permitea legea. aveam dreptul la concediu de crestere copil, dar neplatit si daca l-as fi acceptat, cu ce urma sa traiesc??????? De aceea a fost intr-adevar o problema posibilitatea mea de a sta alaturi de el mai mult de o luna pentru a-l putea integra in familie!! dar multumesc lui Dumnezeu ca am un copil deosebit si ca lucrurile sunt mai mult decat normale la momentul acesta!!!!
Pe parcurs am sa va povestesc, pentru cei interesati, momente din viata noastra, si modul prin care copilul incearca sa se regaseasca in orice lucru marunt, ca asta este familia lui adevarata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

alicya39 felicitari pentru baietel. Chiar ca ai avut noroc pentru ca din alt judet e extrem de greu sa iei un bebe. Am incercat si eu si, vorba ta: parca ceream adoptie internationala. Te asteptam cu noutati.




Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.

Mergi la inceput