situatie copii adoptabili pe judet sau sector

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenul spune:

alicya39 ce frumos ar fi sa ne povestesti.Si f util !!!
Felicitari pt baietelul minunat pe care il ai.Asteptam si poze.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenul spune:

misha71 bine ai revenit, ti-am simtit lipsa.Tu ce mai faci?sa inteleg ca astepti in continuare?Nu au mai telefonat cei de la DPC?noroc mult iti doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Nu Carmen, ca de obicei nu sint copii nici in Calarasi, nici in alte judete pe unde am mai intrebat: Buzau, Brasov, Bacau, Prahova si nu mai stiu. Din peste 25.000 de copii abandonati, NU E NICIUNUL ADOPTABIL. Asta chiar nu pot sa cred nici daca as vedea cu ochii mei toate dosarele copiilor.



Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

quote:
citat din mesajul lui misha71

Nu Carmen, ca de obicei nu sint copii nici in Calarasi, nici in alte judete pe unde am mai intrebat: Buzau, Brasov, Bacau, Prahova si nu mai stiu. Din peste 25.000 de copii abandonati, NU E NICIUNUL ADOPTABIL. Asta chiar nu pot sa cred nici daca as vedea cu ochii mei toate dosarele copiilor.



Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.



Misha, te rog frumos, daca ai idee, poti sa-mi explici cum din 25.000 de copii abandonati nu e nici unul adoptabil? Din ce motiv? efectiv nu pricep, cand sunt atatia oameni care vor sa adopte, si atatia copii abandonati, care e logica...
Multumesc si pt documente!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada77 spune:

Copii nu sant adoptabili din cauza legii 273 din 2004(cred),care este super nasoala,si ingreuneaza procesul prin care un copil este declarat adoptabil.Adica...prima oara "statul" incearca sa-l introduca in familia biologica,cautand incusiv rude de gr 4.Daca incercarea lor esueaza,atunci de deschide procedura prin care un copil este declarat adoptabil,si sant chemati parintii biologici SA-SI DEA ACORDUL.Fara acordul lor,copilul nu poate fi adoptat.Multi parinti nu vor copii dar nici nu vor sa-i dea spre adoptie.
Si multi parinti nu sant de gasit,copii raman astfel cu situatia incerta,si NEADOPTABILI.
Asta e legea minunata care a fost facuta de "capete luminate" din tarisoara noastra draga.
Si se mai intreaba toti de ce bate vantul prin sectiile de votare...cum de nu ne intereseaza soarta tarii,a noastra,a copiilor nostrii...,ca vorba aia e plin de oameni competenti care stiu cum sa ne conduca si sa fac ce e mai bine pt noi si pt copii nostrii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Mi-e rau... nu stiam legea...
Deci pot sa ajunga bietii copii la majorat, asteptandu-si niste parinti care nu mai vin...

Ar trebui facut ceva sa se schimbe legea, e absolut strigator la cer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Asa e. Ca sa nu mai zicem ca DOAR atunci cind "interesele o cer" (adica se intereseaza cineva de un copil) se apuca sa-i faca dosarul, sa se intereseze de familia lui si sa-l declare intr-un final adoptabil. Asta daca rudele pina la gradul 4 sint de acord, cu totii in par. Deci de asta poate sa dureze cu anii.
Iti dai seama ce se alege de un copil de care nu se intereseaza nimeni: nici biologici, nici posibili parinti adoptatori. Ideal -din punctul asta de vedere - este ca pe certificatul de nastere sa nu fie trecute numele parintilor (liniute), insa pe de alta parte riscul e major (in speta sanatatea, pt ca e chiar important sa stii trecutul parintilor ca sa stii ce sa-i faci micutului in eventualitatea unei probleme de sanatate care ar putea aparea).


Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihap spune:

Am 51 de ani, sunt casatorita si nu avem copii.Pana acum nu prea am avut curajul sa adopt un copil, dar timpul trece, noi imbatranim si nu stim pentru ce am trait.Asa m-am hotarat acum sa adopt un copil, numai ca anul trecut am fost la Directia pt.protectia copilului si ni s-a spus ca nu au fetite de 2-3 ani(pentru ca o fetita vrem) pentru adoptie in judetul nostru (prahova).As dori sa aflu daca stie cineva in judetele apropiate ca sunt fetite pentru adoptie, v-as fi recunoscatoare.De asemenea as dori sa mai aud pareri in legatura cu varsta mea si cu dorinta de a adopta un copil, pentru ca multe cunostinte mi-au zis ca sunt prea batrana pentru a adopta un copil de 2-3 anisori.Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecia spune:

mihap, parerea mea este ca niciodata nu este prea tarziu sa ai un copil.Anul trecut ai fost la DC, dar ti-ai depus dosarul pentru adoptie sau ai fost doar sa te interesezi de copii?Poate mi se pare mie dar eu cred ca nu iti doresti din tot sufletul sa devii mamica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns christii spune:

Salutare! Am intrat recent pe site sa ma interesez de situatia cu adoptiile. M-am speriat un pic de ceea ce ati scris referitor la lege si la faptul ca trebuie acordul parintilor naturali. Ceea ce ma nelamureste e ceea ce a scris Alicya ca a avut dificultati din cauza ca i s-a aratat copilul (?!!). Adica se presupune ca nici nu-l vezi inainte???
Sper ca am inteles eu gresit. Oricum v-asi ruga daca puteti sa imi spuneti cam cum se incepe toata treaba.
Multumesc!

Mergi la inceput