ce teste sa fac inainte de a ramane insarcinata?

ce teste sa fac inainte de a ramane insarcinata? | Autor: mmm_amy

Link direct la acest mesaj

Am 31 de ani si am facut un avort provocat in 2003. Am facut avortul respectiv deoarece tatal nu vroia copilul si, in graba mare si intr-o stare de dezinformare totala in care ma aflam si de disperare imi era frica sa nu aibe eventuale probleme viitorul copil deoarece eram bolnava de tricomonas si candidoza iar simptomele acestor afectiuni erau foarte suparatoare, practic eram carne vie in acea zona si ma gandeam "oare cum e saracul copil care se dezvolta acolo, in corpul meu?"......imi amintesc de acele zile premergatoare avortului, imi amintesc ca vreo 2 sau 3 medici ma asigurau ca viitorul bebelus nu va fi afectat de acest tricomonas care pe mine ma mancase de vie!....imi amintesc ca o doctorita mi-a zis chiar ca s-au nascut copii sanatasi si din mame cu sifilis asa ca eu nu trebuie sa imi fac atatea probleme din cauza tricomonasului si candidozei. Nu am crezut si am facut avortul!

Ulterior m-am vindecat de tricomonas si o perioada si de candidoza, dar se pare ca o data sau de doua ori pe an cea din urma recidiveaza si iarasi ajung carne vie. Este f. rau, e ca si cum sunt arsa de foc acolo, regiunea vulvara devine de un rosu aprins iar senzatiile tin cateva zile si de regula se produc inainte de menstruatie (dar nu in fiecare luna, numai uneori). Am citit ca acesta candidoza se manifesta asfel (cu senzatii de arsura) cand nivelul de progesteron creste (iar nivelul creste f mult cand femeia ramane gravida - asa ca iar mi-am adus aminte prin ce am trecut cand am facut avortul, poate mai mult candidoza a daunat atunci, mai mult decat tricomonasul). Am intrat la banuieli ca nu poate fi doar candida vinovata de asemenea manifestari, asa ca mi-am facut des testul de secretie vaginala si examenul de laborator arata ca sunt sanatoasa cu exceptia faptului ca uneori iesea candida la analiza iar alteori era absenta.

In anul 2005 am fost la un control ginecologic unde am cerut sa fiu sfatuita ce trebuie sa fac pentru a ma asigura ca sunt fertila. Nu mi s-au zis prea multe, nu mi s-au recomandat teste care sa ma convinga ca sunt fertila si sanatoasa pt. a avea copii. Singurul lucru de care am fost lamurita e acela ca am un uter - citez pe doctor - "foarte frumos si sanatos"

Ce vreau? As vrea sa primesc niste sfaturi, de la cele cu mai multa experienta, ce trebuie sa fac pt. a ma convinge ca sunt destul de sanatoasa pt. a avea copii. Ce teste trebuie sa fac? V-am zis ca am cerut aceste sfaturi de la acel medic in 2005 si nu mi-a zis decat de uter, ca e f. sanatos. Dar ce alte teste se mai fac? De pilda o problema mi se pare a fi si lipsa in copilarie a unor boli ca rubeola - nu am avut nici eu. Ce trebuie sa fac in acest caz? Mai sunt si alte lucruri de care trebuie sa tin cont inainte de a ramane gravida?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns calatorie spune:

Si eu am probleme cu cadidoza vaginala si nu stiu cum pot scapa de ea desi am luat tot felul de medicamente si ovule anti candida dar degeaba.Stiu ca baile cu bicarbonat ar fi ff bune chiar si atunci cind nu se manifesta boala preventiv numai inainte de ciclu cind PH -ul vaginal se schimba si ar putea sa apara.Nu stiu ce sa mai fac.Un sfat mi-ar putea fi de folos.

Numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna amy.
Inainte de a ramane insarcinata eu am fost la ginecolog pt un eco iar dr mi-a spus si mie ca am un uter frumos si sanatos. Am facut analize banale de sange si in plus gr.de sange, rh-ul (e f important), calciu si inca ceva dar nu-mi aduc aminte. E f bine sa faci un control la stomatolog si cardiolog inainte de a ramane insarcinata.
De asemenea am facut analize la secretia vaginala complete si dr mi-a spus "nu prezinti hormoni de sterilitate, deci esti fertila".

parerea mea personala este sa cauti un dr ginecolog bun (nu-mi pare stralucit dr consultat in 2005) care sa te lamureasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza23 spune:

si eu am avut probleme cu candida mult timp, pana cand am intalnit un ginecolog extraordinar care mi-a dat tratament bazat pe ovule intravaginale concomitent cu pastilute pe care le-am luat si eu si sotul. De atunci (5 ani) nu am mai avut probleme. Explicatia este ca aceasta bacterie traieste in corpul nostru oricum, atat in interior cat si in exterior. Ea se dezvolta in momentul in care se produce un dezechilibru care ii permite acest lucru, ea devenind daunatoare. Degeaba te tratezi doar vaginal, ea se poate afla si in intestine, de unde poate recidiva. De asemenea trebuie sa faci si o fungigrama si o antibiograma atunci cand faci analizele de secretie, acestea vor indica medicamentele la care bacteria este rezistenta.
Candida nu afecteaza sarcina, ba de multe de ori, din cauza schimbarilor ce se petrec in organism, aceasta apare in timpul sarcinii.
Ca analize premergatoare unei sarcini, poti face setul de analize uzuale, deoarece in momentul in care vei ramane gravida ti se va da un set complet de analize de facut. Nu are rost sa faci o analiza de genul celor specifice pt sarcina care sa iasa acum negativa dar intre timp tu sa intri in contact cu virusul (Doamne fereste) si la momentul sarcinii sa se pozitiveze. Le vei face atunci pe toate.
Sfatul meu e sa iei acid folic chiar de acum si sa incerci sa adopti un stil de viata sanatos. Fertilitatea si calitatea ovulelor cat si a spermei depind foarte mult si de cum iti "tratezi" organismul, dupa cum se spune "esti ceea ce manaci", de asemenea si sistemul imunitar, care trebuie sa fie strong in perioada sarcinii.
Sper ca nu te-am plictisit.
Te asteptam cu vesti cu 2 liniute cat mai curand!

11+
In asteptarea unui inger
A piece of our life


GOD is a DJ

Mergi la inceput