Cezariana - recuperare

Cezariana - recuperare | Autor: bb_andrei

Link direct la acest mesaj

Buna ziua mamici!

Ce puteti sa-mi spuneti despre recuperarea dupa o operatie de cezariana? Am o multime de intrebari, fiind prima experienta de acest fel, care sunt sigura ca v-au chinuit si pe voi.
1. Cand ati putut ridica greutati (caruciorul cu bb, fratiorul mai mare)?
2. Ce pozitie de somn se recomanda?
3. Cat timp v-a luat sa va recuperati?
4. Cat timp au fost prezente lohiile, erau scurgeri abundente?
5. Ati avut dureri de vezica la urinat?
6. Cand ati iesit la plimbare cu bb?
7. Cum a fost secretia lactata dupa cezariana?

Multumesc si sper ca nu sunt unele subiecte prea intime pentru voi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

1. Nu-mi amintesc, si nici n-am avut nevoie atunci sa ridic greutati.
2. Eu dormeam din orice pozitie, la foc automat, cum puneam capul pe perna, ca eram terminata
3. Cred ca dupa 2-3 nici nu ma mai gandeam la cezariana.
4. Vreo 6 saptamani, nu prea abundente.
5. Nu, deloc.
6. La 3 saptamani am iesit prima data cu el, in parc.
7. A venit cam la 3-4 zile, normala, n-a fost nevoie de supliment la bebe.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess4u2000 spune:

1. Nu e indicat sa ridici o perioada.... vei afla la momentul oportun. Nu imi mai amintesc exact, dar o scurta perioada bb mi-a fost adus la alaptat.
2.Iti vei gasi singura pozitia, fiindca te va durea si va trebui sa te adaptezi.
3.Primele 2 sapt au fost mai grele, apoi a fost ok. Eu chiar m-am considerat norocoasa.
3.Nu mai stiu, dar n-au fost abundente.
4.Nu. Ceva dureri am avut cand circulau gazele prin intestine.
5. Dupa 15 zile.
6. A fost oK inca de la inceput....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Eu m-am refacut complet dupa cezariana in 3 saptamani. Cu bebe am iesit afara dupa vreo 2 saptamani (ma rog, la noi era iarna cand a venit bb) si la inceput m-a ajutat sotul cu carutul. Dupa 3 saptamani ma descurcam perfect de una singura. De dormit...o perioada am evitat dormitul pe burta, pentru ca ma mai deranja operatia. Lohii am avut vreo 5 saptamani, iar dureri de vezica deloc. Cu laptele a fost ok, important e sa ti se aduca cat mai repede copilul dupa nastere sa il pui la san. A, cicatricea a devenit alba dupa vreun an si jumatate.Poze:
http://community.webshots.com/album/562040587rahoEU?start=0
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatatushi spune:

Eu simteam usturime la urinare, am spus ginecologului si am facut test de urina. Era infectie urinara de la sonda si a trecut cu ceva pe baza de plante, recomandat de medic.
Nu mi-am revenit in 2-3 saptamani, pana pe la 6 luni m-a durut operatia (nu tare, dar m-a durut),asa ca nu am facut abdomene pana la 7 luni.
Pozitii la somn: pe o parte, cu braul peste operatie, sa nu se balangane prea tare burtica mare si sa traga de operatie si cu sotul pe jos. Doua saptamani el a dormit pe jos si eu in pat, ca ne era teama sa nu ma atinga/loveasca din greseala in somn. Incet, incet, au intrat lucrurile in normal.
Cu bebe afara, in iunie, de pe la 6 zile de la nastere (3-4 minute)si progresiv mai mult (pe la 3-4 saptamani faceam ture si de cate o ora si jumatate sau mai mult, dar totul depinde de cum te simti si de vremea de afara).
Greutati nu am ridicat decat strictul necesar vreo sase saptamani, dupa care am inceput sa mai ridic cate ceva usurel, dar ma opream imediat ce simteam ca e prea greu. Sfat de baza: genuflexiuni, nu aplecare in fata,orice ai de ridicat de jos.
Aaa, si felicitari pentru pui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balaceanu_l spune:

1.Greutati am ridicat cam la 3-4 saptamani dupa interventie.
2.De cand eram insarcinata dormeam mai mult pe parti,si asa dorm si acum mai mult.
3.Cam 6-7 saptamani.
4.3 saptamani(ultimele 5 zile mai maronie.
5.Prima oara cand am iesit singura avea vreo 4 saptamani.
6.Am avut lapte cam pe la 3-4 zile.

quote:
Initial creeata de bb_andrei

Buna ziua mamici!

Ce puteti sa-mi spuneti despre recuperarea dupa o operatie de cezariana? Am o multime de intrebari, fiind prima experienta de acest fel, care sunt sigura ca v-au chinuit si pe voi.
1. Cand ati putut ridica greutati (caruciorul cu bb, fratiorul mai mare)?
2. Ce pozitie de somn se recomanda?
3. Cat timp v-a luat sa va recuperati?
4. Cat timp au fost prezente lohiile, erau scurgeri abundente?
5. Ati avut dureri de vezica la urinat?
6. Cand ati iesit la plimbare cu bb?
7. Cum a fost secretia lactata dupa cezariana?

Multumesc si sper ca nu sunt unele subiecte prea intime pentru voi.



Loredana-Bianca Alexandra (16.10.2007)
Ne votati si pe noi pe Dc pagina 24 e in rochita de craciunita

Poze noi
http://community.webshots.com/user/balaceanu_l

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisu79 spune:

1.Dupa 3 saptamani am ridicat carutzul si a fost ok, bebele mi l-am tinut din prima clipa in brate.
2.Cred ca se recomanda orice pozitie in care te simti tu bine, oricum tin minte ca adormeam instant fara sa ma gandesc prea mult la pozitie.Ma enerva ca nu puteam dormi pe burta, pozitia mea preferata.
3.Eu dupa 2 saptamani mi-am revenit complet,nici nu ma mai gandeam la operatie.
4.Cred ca am avut vreo luna, dar a curs putin oricum, cat sa pateze si atat.
5.am avut dureri in prima saptamana si asa cum zicea cineva mai mult de la gaze.oboseam repede, asta ma termina.
6.cu bb afara am iesit dupa 3 zile, doctorita m-a cam certat ca cica trebuia dupa 2 saptamani
7.laptele a venit dupa 2 zile, bebe a fost adus tarziu si a mai avut parte si de o mamica neexperimentata

Crisu si Alex22.07.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

1. La cezariana 2, in 3 saptamani ridicam carutul +bebe si pe surioara lui de 12 kg accidental- ocazional. La cezariana 1, mult mai greu, mai tarziu;
2. cea care ti se pare comoda
3. Dupa cezariana 1- 6-7 saptamani. Dupa a 2-a- 3 saptamani;
4. La prima aproape absente; la a 2-a abundente si cca 7-8 saptamani;
5. Prima oara da (legat de gazele intestinale parca). A 2-a oara nu.
6. Cu ambii am iesit singura dupa maxim 2 saptamani;
7. Cu oarece probleme, abia dupa 3-4 zile. Dar s-a rezolvat.

Ana Teodora (22.12.2005) si Razvan Dimitrie (26.10.2007)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_andrei spune:

Va multumesc mamici, ma linistesc raspunsurile voastre, eram foarte speriata fiind prima operatie de cezariana, prima nastere fiind naturala. Recuperarea fiind parca mai usoara atunci.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

quote:
Initial creeata de bb_andrei

Buna ziua mamici!

Ce puteti sa-mi spuneti despre recuperarea dupa o operatie de cezariana? Am o multime de intrebari, fiind prima experienta de acest fel, care sunt sigura ca v-au chinuit si pe voi.
1. Cand ati putut ridica greutati (caruciorul cu bb, fratiorul mai mare)?
2. Ce pozitie de somn se recomanda?
3. Cat timp v-a luat sa va recuperati?
4. Cat timp au fost prezente lohiile, erau scurgeri abundente?
5. Ati avut dureri de vezica la urinat?
6. Cand ati iesit la plimbare cu bb?
7. Cum a fost secretia lactata dupa cezariana?

Multumesc si sper ca nu sunt unele subiecte prea intime pentru voi.



1. in primele doua saptamani am ridicat doar pe bebe nou-nascut (deci 3kg si...); apoi pana pe la doua luni, maxim o galeata cu apa (cca.10 litri); si mai incolo inclusiv carutul bebelusului, bagaje, etc...

2. nu stiu ce pozitie de somn se recomanda, dar eu am dormit cum am putut; pana pe la 2 sapt. doar pe spate; apoi am inceput sa ma invart si pe laterale... si destul de tarziu m-am intins pe burta... cred ca pe la 6 luni de la operatie...

3. din ce raspund la intrebari ti-ai dat seama oarecum... primele 2 saptamani au fost cu dureri, apoi o zbugheam repede din pat fara dureri de burta!

4. primele 2 zile in spital da, mai abundente, apoi doar pe parcursul alaptarii (cand suge bebe, atunci simti cum vine vine valul ); iar acasa.. e mai simplu.. pe mine m-au tinut vreo 6 saptamani, dar se schimba mult la culoarea, la frecventa nu mai spun... si au disparut complet la cca.6 sapt.......

5. in spital (in cele 2 zile cat am stat - de sambata dimineata cand am iesit de la reanimare, unde aveam obligatoriu sonda, si pana luni dupa-amiaza) tot timpul a fost jenant momentul "toilett" ... insa acasa, a fost mult mai bine, poate fiindca eram acasa si ma puteam aseza linistita pe buda, ca in spital te mai tii si suspendata ca asa e la spital; si fiind asezata corect pe buda, nu te mai stanjeneste aproape nimic.. bineinteles ca simti atunci cand faci pipi ca se strange tare tare si uterul; simti contractarea lui f.puternica, simti o usoara presiune, durere, dar totul suportabil!

6. fiind vara caniculara, 13 iulie 2007 ziua in care am nascut eu, nu am iesit cu bebe 2 saptamani afara la plimbare (din cauza de praf, caldura si mai ales pt.ca eram eu PRAF de oboseala, dureri de burta la orice miscare, alaptat fara program clar - adica la cererea bebelusului, lohii care cum erau... deci toate adunate numai chef de iesit afara nu aveam).... insa la 2 saptamani ne-am mutat domiciliul pt.2 luni la 600 km distanta la parintii mei, la curte, si asa a fost mult mai bine.. ieseam din casa la aer oricum! cu tot cu bebe; iar drumul de 600 km cu masina, bebe l-a suportat f.bine! a dormit non-stop! era noaptea, era racoare, era bine! ea a dormit, eu deloc!

7. eu am nascut vineri la 19.00, primul test de "mufat" bebe la tzitzi a fost sambata la 15.00 apoi la 18.00... in ambele dati bebelina mea mai mult m-a pupat decat m-a supt, pt.ca atunci abia invatam si eu si ea cum e cu tzitzi in guritza bebelusului...... insa duminica dimineata la ora 9.00 stia sa suga perfect, si laptele curgea ca si acum.... deci deja venise laptic pe masura cerintelor ei! eu una multumesc lui dzeu n-am avut probleme nici cu canale infundate, nici cu furia laptelui... RECOMAND si eu in schimb daca e nevoie POMPA DE MULS de la AVENT... pompa manuala ISIS... merita toti banii cu varf si indesat si nu cred ca exista pompa care sa faca treaba la fel de bine si de nedureros ca aceea!


Nastere usoara si sa mai treci pe aici sa ne spui candva daca ti-au prins parerile noastre si dupa, nu doar inainte de nastere.


bebe sanatos si tatic voios!


karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

quote:
Initial creeata de bb_andrei

Buna ziua mamici!

Ce puteti sa-mi spuneti despre recuperarea dupa o operatie de cezariana? Am o multime de intrebari, fiind prima experienta de acest fel, care sunt sigura ca v-au chinuit si pe voi.
1. Cand ati putut ridica greutati (caruciorul cu bb, fratiorul mai mare)?
2. Ce pozitie de somn se recomanda?
3. Cat timp v-a luat sa va recuperati?
4. Cat timp au fost prezente lohiile, erau scurgeri abundente?
5. Ati avut dureri de vezica la urinat?
6. Cand ati iesit la plimbare cu bb?
7. Cum a fost secretia lactata dupa cezariana?

Multumesc si sper ca nu sunt unele subiecte prea intime pentru voi.



Din experienta mea,eu in 5 zile ridicam carutul,si pe bebe care in prima luna avea peste 4 kg.In 5 zile eu eram refacuta absolut,fara ajutor sa ma ridic din pat.
Pozitia de somn,la mine era si-n cap la cat eram de obosita,nu conta unde si cum adormeam.
Lohiile au durat aproape 3 saptamani.Scurgerile difera de la organism,la organism.
Dureri de vezica nu am avut.Eu de fiecare data simteam o presiune si cand imi venea sa fac pipi efectiv nu tb sa mai "contribui".
La plimbare cu bebe eu am iesit dupa primul vaccin al lui.In schimb in fata casei am iesit cu el din prima lui zi de viata.
Laptele a venit a 3-a zi.Nu stiu daca a venit sg sau cu "ajutor".

Nastere usoara iti doresc si un papacios.


********************************
vleeem si noi un vot

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=31" target="_blank">*Sunt un mare pacifist* si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=44" target="_blank">*Zambet1*

********************************

Mergi la inceput