Calendarul gradinarului vesel (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Mai apar si eu din an in Pasti pe la voi sa va arat zambilele,narciselesi migdalii mei infloriti
Voi ati mirosit vreodata migdalii?La cat de frumoase sunt florile ei miros foarte urat

"La vita e bella"
De mancare
Iarna pe ulita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Nicol, spune-mi te rog daca tu faci rasadurile sau daca le cumperi.Ce fel de pamant folosesti, daca si cand le raraesti,, muti, plantezi...Orice informatii cu privire la legume ma intereseaza f.f.f. mult! Multumesc.
Ramona, nu cred sa fie probleme la o asa temperatura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

rasadurile le cumpar gata crescute, e mai simplu, la noi se gasesc in piata dar si la sere( am una in zona) e 0,5 bani firul, e in cub de pamint si se prinde sigur, numai apa sa-i pui, le plantez la inceput de mai daca vremea imi permite, sa nu mai fie frig noaptea.
am pus si eu in ghivece seminte de muscate curgatoare, au iesit deja, dar nu stiu cum vor evolua ca am mai incercat o data si nu au mers,
am mai cumparat si radaduri de muscate curgatoare si le-am pus in jardiniere, de 2 saptamini( din praktiker) vad ca au inceput sa creasca, le tin inca in casa ca afara e prea frig
in jardininiere folosesc pamint cumparat la saci, special pt. flori in ghivece
in gradina pamintul e nisipos, se lucreaza tare usor, dar ce am observat nu retine apa,nu merg plantele in el cind e seceta, trebuie udat mult, merg foarte bine radacinoasele, deia am pus multe destea.
nu stiu cu ce l-as putea imbogati, ca nu vreau chimicale la mine in curte, refuz sa stropesc si rasadurile cu solutii contra manei si de aceea de multe ori ardeii se maneaza,, dar prefer unul mai mic si pe jumatate stricat pe care sa-l curat dar natural dacit unul de 1 kg dar plin de toxice...
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

terenul e mic intradevar dar este exploatat la maxim, nu exista nici un locusor neplantat cu ceva, nu avem gazon decit foarte putin la poarta si unde sunt parcate masinile in curte, ca nu crestea altceva pe sub ele( nici asta nu credte prea grozav, dar decit nimic)
am si eu o intrebare, cum fac cu daliile, ca am cumparat trei pungi una cu flori galbene, alta rosie, alta roz, pe punga zice ca e o singura planta, dar in punga sunt mai multi bulbi legati intre ei, ce fac ii despart sau ii pun asa impreuna pentru a forma o tufa??
am mai luat si un smochin l-am pus in ghiveci, ce stiti va rodi din in anul asta sau voi avea de asteptat ceva ani?
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

terenul e mic intradevar dar este exploatat la maxim, nu exista nici un locusor neplantat cu ceva, nu avem gazon decit foarte putin la poarta si unde sunt parcate masinile in curte, ca nu crestea altceva pe sub ele( nici asta nu credte prea grozav, dar decit nimic)
am si eu o intrebare, cum fac cu daliile, ca am cumparat trei pungi una cu flori galbene, alta rosie, alta roz, pe punga zice ca e o singura planta, dar in punga sunt mai multi bulbi legati intre ei, ce fac ii despart sau ii pun asa impreuna pentru a forma o tufa??
am mai luat si un smochin l-am pus in ghiveci, ce stiti va rodi din in anul asta sau voi avea de asteptat ceva ani?
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Nicol,pune bulbii de dalii nedespartiti acum, fiind prima oara, ca sa aiba un start bun si sa faca o tufa bogata.La toamna-i scoti,cand deja se vor fi inmultit, si-i adapostesti(de ex. in beci). Primavara urmatoare poti sa-i desparti in cate doua grupuri.In privinta rasadurilor... probabil la cumparat voi ajunge si eu.Am pus si le merge bine pana la un punct, apoi devin anemice si se lasa intr-o parte.Lesina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

De aia am scos si eu rasadurile afara, parca isi pierd din vigoare. M-am gindit ca afara au mai multa lumina.

Nicol, pamintul nisipos isi pierde repede resursele. In mod special pentru legume ai nevoie sa fertilizezi extra, dar pentru ca pamintul e nisipos trebuie si mai mult. Poti sa-ti faci compost intr-un colt al gradinii. Eu aici gasesc produse naturale pentru gradina, dar nu stiu ce e in Romania. Sint din singe, oase, peste, unele pietre macinate (contin minerale), alge, ba chiar gips.
Trebuie sa specific ca... vorbesc din carti. Abia acum incerc sa testez practic.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

quote:
Originally posted by olympia

Nicol,pune bulbii de dalii nedespartiti acum, fiind prima oara, ca sa aiba un start bun si sa faca o tufa bogata.La toamna-i scoti,cand deja se vor fi inmultit, si-i adapostesti(de ex. in beci). Primavara urmatoare poti sa-i desparti in cate doua grupuri.In privinta rasadurilor... probabil la cumparat voi ajunge si eu.Am pus si le merge bine pana la un punct, apoi devin anemice si se lasa intr-o parte.Lesina!



Eu am citit, undeva... candva, nu mai stiu unde, ca asta e o boala, atunci cand se apleaca rasadurile si ca trebuiesc inlaturate foarte rapid cele care s-au aplecat, ca sa nu le molipseasca si pe celelalte.

Valentinag, foarte frumoase flori ai, a trecut sotul pe langa mine cand ma uitam la poze si zice: Maaama, ce misto internetul asta!. Eu care ziceam ca nu mai cumpar nici un bulb, la toamna cred ca sparg magazinele, atat de mult mi-au placut florile zambilele asa multe la un loc. Si narcisele.

Buna RamonaJ , vaai, dar ce cald e la tine noaptea, e foarte bine ca le-ai scos rasadurile, nu au nimic, e deja foarte cald inseamna, abia astept si eu.

Si mie mi-au crescut asa de mari rasadurile de carciumarese, si rosiile de ghiveci, imi vine rau cand ma gandesc ca trebuie sa le repic, una cate una, cred ca o sa plang.

Am si eu o intrebare, are ceva daca pun afara acum rasadurile de carciumarese? N-am mai avut pana acum, e oare prea frig si vor muri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Martie, cica vine iar furtuna - asa ca le aduc inauntru in seara asta!
Altfel e cald, acum merge aerul conditionat ca afara sint 28 de grade.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

quote:
Originally posted by bebe03
am mai luat si un smochin l-am pus in ghiveci, ce stiti va rodi din in anul asta sau voi avea de asteptat ceva ani?
nicol


Smochinul meu a rodit din primul an si a facut la smochine de nu mi-a venit sa cred.Si era o chestie mica de tot, credeam ca nici frunze n-o sa prea faca.

Mergi la inceput